Wypadanie włosów po porodzie - co robić?

Ratunku, włosy po ciąży wychodzą mi garściami! Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie z tym radzić?

W ciąży twoje włosy były gęste, mocne, piękne i lśniące, a w kilka tygodni po urodzeniu dziecka sytuacja diametralnie się zmienia. Ty jesteś coraz bardziej przerażona: po każdym przeczesaniu w ręku zostaje Ci garść włosów. Nic dziwnego, że się stresujesz, ale mamy dobrą wiadomość: to naturalna kolej rzeczy spowodowana zmianami hormonalnymi i dotyka niemal wszystkie mamy po porodzie.

Wypadanie włosów po porodzie – dlaczego tak się dzieje? Słowo uspokojenia

Na co dzień ubywa nam ok. 100 włosów dziennie – to sytuacja normalna, którą nie należy się przejmować. Dzieje się tak, ponieważ włosy na głowie nie są w tej samej fazie: wzrostu (anagen), zaniku (katagen) oraz odpoczynku (telogen). Stąd możemy mieć wiele tzw. baby hair przy nasadzie, czyli małych włosków, które niedawno wyrosły, a równocześnie tracimy nawet setkę włosów, które przeszły już wszystkie wymienione fazy i ustępują miejsca nowym włosom.

Ciekawostka: Widoczne włosy to martwe tkanki. Żywe są te części, które wyrastają z cebulki (macierzy), znajdującej się na dnie tzw. mieszka włosowego. Włosy (część żywa i martwa) zbudowane są nawet w 95% z białka zwanego keratyną.

W ciąży poziom estrogenu w organizmie kobiety sukcesywnie wzrasta, przygotowując ciało kobiety do porodu. Estrogen odpowiada za powiększenie się macicy, zwiększenie ilości znajdujących się w niej naczyń krwionośnych, rozwój kanalików mlekowych, powiększenie piersi. Mówi się, że estrogen dodaje urody przyszłej mamie: sprawia, że piersi stają się większe a sylwetka bardziej krągła, włosy są gęste i lśniące, a skóra promienna i gładka.

Gęste włosy w ciąży to właśnie zasługa hormonu zwanego estrogenem, którego poziom znacząco wzrasta w ciągu tych 9 miesięcy. 

Po porodzie poziom estrogenu w organizmie kobiety gwałtowanie spada. I to jest główny powód wypadających w dużych ilościach włosów. Pocieszające jest to, że to tylko pewien etap. Natura bierze, co swoje – wypadają włosy, których nie straciłaś w trakcie ciąży. Po kilku miesiącach sytuacja powinna się unormować.

Najczęściej włosy zaczynają wypadać z dużą intensywnością ok. 2-3 miesiące po porodzie.

 

Sprawdź: Co można pić w ciąży? Piwo bezalkoholowe w ciąży – pić czy nie? [10 porad odnośnie napojów pitych w ciąży]

Estrogen i co jeszcze? Inne powody wypadania włosów

Zmniejszający się poziom estrogenu to główny, ale nie jedyny powód wypadania włosów po porodzie. Inne potencjalne przyczyny wypadania włosów po urodzeniu dziecka to:

  • Monotonna dieta – wciąż pokutuje mit „diety matki karmiącej”, według którego kobieta karmiąca piersią powinna jeść wyłącznie kilka wybranych, lekkostrawnych produktów. Od dłuższego czasu zarówno lekarze, położne, jak i dietetycy podkreślają, że kobieta w ciąży może jeść wszystko. I powinna jeść wszystko, aby jej dieta była urozmaicona – dzięki temu jest w stanie dostarczyć sobie wszystkie potrzebne witaminy i minerały. Diety eliminacyjne i restrykcyjne wykluczanie dużych grup pokarmowych to prosty sposób na pogłębienie problemu wypadania włosów i to na dwa sposoby: niedostarczanie sobie właściwych składników odżywczych oraz stres spowodowany monotonną dietą;
  • Stres – w życiu świeżo upieczonej mamy nie brakuje powodów do stresu. Oprócz codziennych stresujących sytuacji, niewyspania i nerwów, dodatkowo może wystąpić baby blues lub nawet depresja poporodowa, co utrudnia dojście do siebie po porodzie.
  • Pora roku – jeśli urodziłaś dziecko jesienią lub zimą, ilość wypadających włosów może być jeszcze większa z uwagi na porę roku. Jesienią i zimą co do zasady włosy wypadają w większych ilościach (znowu to „wina” estrogenu, ale też osłabienia po lecie). Włosom nie pomaga też mróz, wiatr, czapki i kaptury, które naruszają strukturę włosa oraz sprawiają, że gruczoły łojowe spowalniają swoją pracę.

Wypadanie włosów po porodzie a dieta – jedzenie dla mocnych włosów

Dbając o siebie – w tym o mocne, zdrowe włosy – należy działać wielotorowo i kompleksowo. Dlatego oprócz kompleksów witamin i minerałów w postaci suplementów, koniecznie wprowadź zmiany w diecie. Co jeść dla zdrowych włosów:

  • Krzem – dzięki nim włosy stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe, szybciej rosną. Krzem znajduje się w płatkach owsianych (jedz co drugi dzień owsiankę na śniadanie, piecz owsiane ciasteczka), otrębach, ryżu, cebuli, burakach (które są niedocenionym warzywem o niezwykle dobroczynnym działaniu), a także przetworach mlecznych;
  • Cynk – wypływa na ogólną dobrą kondycję włosów: zmniejsza ich wypadanie, wzmacnia je i odżywia. Źródłem cynku są m.in. warzywa strączkowe (fasola, ciecierzyca, soczewica – można z nich wyczarować dziesiątki różnorodnych potraw od wege-kotletów po ciasto), orzechy, pestki dyni, ryby, pieczywo i makarony pełnoziarniste;
  • Białko – znajdujące się w mięsie, jajkach i produktach zbożowych białko sprawia, że włosy są mocne i gęste;
  • Witaminy z grupy B – B2 zapobiega wypadaniu włosów, B5 regeneruje je i opóźnia siwienie, B6 jest potrzebna przy produkcji włosów. Działają na włos u źródła, regulując wydzielanie sebum skóry głowy. W witaminę B bogate są przede wszystkim kasze, ale też drożdże i jaja.

>>Dekalog kobiety w ciąży – co może, a czego nie może robić ciężarna?<<

Jednym z popularnych mitów jest ten o zakazie jedzenia serów pleśniowych przez ciężarne. Są one zabronione, owszem, ale tylko wtedy, gdy zrobione z NIEPASTERYZOWANEGO mleka. Większość pleśniaków z marketów ma mleko pasteryzowane w składzie.

Jak wzmocnić włosy po porodzie – witaminy

Tak jak w ciąży brałaś witaminy dla dobra rozwijającego się płodu, tak teraz przyjmuj je dla siebie. Podstawą powinna być różnorodna i zdrowa dieta, ale warto też wesprzeć się suplementacją.

Co przyjmować na wypadanie włosów po porodzie?

Szukaj suplementów, które mają w swoim składzie: biotynę, skrzyp polny, cynk, witaminę C, E, A, B, kwasy DHA.

Warto do codziennej pielęgnacji wprowadzić odżywianie włosów od zewnątrz, np. za pomocą sprayów do nasady włosów oraz masek na włosy (szczególnie pomocna jest maska drożdżowa). W aptece dostępne są ekologiczne i naturalne preparaty, zawierające cenne witaminy, a stosowanie zewnętrzne ma wspomóc suplementowanie i dietę, które działają od wewnątrz.

Zabiegi kosmetologiczne na wypadanie włosów

Sposób na wypadające po porodzie włosy to także wizyta u kosmetologa, który dokona diagnostyki (np. za pomocą Trichoskopii i Trichogramu) oraz oceni stan włosów i skóry głowy, a następnie dobierze właściwy zabieg.

Zabieg na wypadające włosy to m.in. Mezoterapia, Karboksyterapia, Dermapen, Mezopen.

Ważne! W przypadku wielu zabiegów kosmetycznych przeciwwskazaniem jest ciąża i laktacja. Jeśli karmisz piersią, koniecznie powiedz o tym kosmetologowi.

Małe rzeczy, które bardzo szkodzą

  • Brak czesania i masażu głowy – rozczesywanie włosów powinno trwać co najmniej kilka minut. Nie należy szarpać i ciągnąć włosów. Najlepiej czesać je delikatnie szczotką z włosiem dzika. Warto po wszystkim wymasować skórę głowy palcami lub specjalnym przyrządem, co pobudzi przepływ krwi i sprawi, że skóra nie będzie naprężona.
  • Za krótkie mycie głowy – w codziennej bieganinie mycie włosów ograniczamy często do dosłownie 1- 2 minut. Zauważ, jak dokładnie i długo myje ci włosy fryzjer. Nie dlatego, żebyś dłużej przebywała w salonie, ale z powodu dobroczynnych właściwości tego zabiegu. Fryzjerzy rekomendują co najmniej 5-minutowe mycie włosów, podczas których warto także delikatnie wymasować skalp.
  • Suszarka – zbyt częste suszenie suszarką, zbyt gorący podmuch powietrza oraz urządzenie przystawione zbyt blisko głowy – to są najczęstsze grzechy główne, które szkodzą włosom. Jeśli nie możesz wyeliminować suszenia suszarką, postaraj się przynajmniej ograniczyć jej użycie i wybierać modele, które mają regulowaną temperaturę powietrza.
  • Prostownica/lokówka – traktowanie włosów tak wysoką temperaturą bardzo je osłabia i niszczy. Stosuj ochronne spray’e a najlepiej ogranicz używanie prostownicy i lokówki do minimum.
  • Pocieranie włosów ręcznikiem – jeśli masz w zwyczaju pocieranie mokrych włosów, gdy tylko zdejmiesz z nich ręcznik po myciu, to jak najszybciej zrezygnuj z tego szkodliwego nawyku. Mokre włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia, a pocierając je gwałtownie ręcznikiem szybko i skutecznie je niszczysz. 

Sytuacja się nie zmienia? Udaj się do specjalisty

Wypadanie włosów po porodzie powinno minąć mniej więcej 8-9 miesięcy od urodzenia dziecka. Jeśli włosy nadal lecą garściami to koniecznie zgłoś się do dermatologa lub trychologa, który zaproponuje właściwą terapię.

 

POLECAMY TAKŻE: Maski do włosów nawilżające – jak działają?

Maski do włosów nawilżające – jak działają?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 2

Biotyna od wewnątrz, do tego skrzyp i pokrzywa, a od zewnąrz coś naturalnego , ja polece Olej Hasna przeciw wypadaniu włosów, stara orientalna receptura ( sa skuteczne co nie raz już sprawdziłam ) i działa z rewelacyjnymi efektami

ja jestem bardzo zadowolona z tabletek biotebal, które biorę od dłuższego czasu. To lek, który zawiera biotynę, bo u mnie akurat powodem wypadania były niedobory biotyny. Jest naprawdę duża poprawa i już bardzo niewiele włosów mi na szczotce zostaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *