Rzecznik Praw dziecka tłumaczy się ze swoich słów o in vitro

Nowy Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, od samego początku znalazł się w centrum opinii publicznej, a to za sprawą swoich kontrowersyjnych słów odnoszących się do metody in vitro. Teraz tłumaczy się ze swojej wypowiedzi.

In vitro jest niegodziwe

Mikołaj Pawlak, przed głosowaniem przez senatorów w Sejmie, musiał odpowiedzieć na wiele pytań na najbardziej poruszające społeczeństwo tematy, m.in. w sprawie in vitro, aborcji, pedofilii. To właśnie wtedy padły niesławne słowa na temat in vitro, które oburzyły znaczną część Polaków, a szczególnie rodziców dzieci urodzony dzięki metodzie in vitro.

W tym zakresie patrzeć na tę metodę należy w sposób taki, że jakkolwiek metoda, pewnie skuteczna do poczęcia dzieci, jakkolwiek powodująca, że wiele dzieci przyszło na świat, to jednak od strony prawno-moralnej jest to metoda niegodziwa, bo w znaczącej liczbie poczęć powoduje, że poczęte istoty ludzkie, poczęte dzieci, nie są wystarczająco chronione” – powiedział w Senacie.

Świat zaniemówił

Takie słowa w ustach osoby mającej chronić prawa dzieci oburzyły znaczną część społeczeństwa, zarówno osoby publiczne, jak i prywatne.

Politycy krytycznie wypowiadali się o słowach Mikołaja Pawlaka:

Możemy się spodziewać tego, że do wychowania dzieci będzie wkradało się coraz więcej ideologii, którą wyznaje jedna właściwa partia PiS – Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej.

Mówienie o procedurze, dzięki której 21 czy już teraz 23 tysiące dzieci – bo one się ciągle rodzą – przyszło na świat uszczęśliwiając ludzi, którzy inną metodą nie mieliby dzieci – nazywanie tego niemoralnym – przypomina mi najgorsze czasy segregacji – Tomasz Grodzki, lekarz i senator PO.

– Rzecznik powinien być obiektywny. Politycy, oni mają swoje metody, swoimi ścieżkami chodzą. Rzecznik Praw Dziecka idzie ścieżką, torując przejście dla dzieci (…) nie ma ważniejszego podmiotu dla rzecznika praw dziecka, jak dziecko” – Marek Michalak, dotychczasowy – od 2008 roku – Rzecznik Praw Dziecka.

Rzecznik Praw Dziecka tłumaczy swoje słowa

W programie TVP.Info „Gość Wiadomości”, w którym gościem był Mikołaj Pawlak, poruszony został temat głośnej wypowiedzi Rzecznika. Redaktor Krzysztof Ziemiec powiedział, że słynne już słowa o niegodziwości tej metody zostały odczytane jako stygmatyzacja dzieci poczętych metodą in vitro, a także ich rodziców.

Mikołaj Pawlak odpowiedział: “Absolutnie nie należy tak tych słów rozumieć. Nie jestem przeciwko, ani nie jestem wrogiem dzieci poczętych tą metodą. Nie jestem wrogiem, ani przeciwnikiem ich rodziców. To są osoby ludzkie, które należy chronić. Absolutnie będę to czynił. Kwestią odrębną jest ochrona poczętego życia, które nie ma szansy na to, aby się rozwijać. Użyłem być może słowa z terminologii etycznej, może trzeba było użyć bardziej trafnego – metoda nieetyczna.”

 

Źródło: www.tvn24.pl, tvp.info

POLECAMY TAKŻE

https://plodnosc.pl/in-vitro-tylko-dla-malzenstw-i-bez-mrozenia-zarodkow-jest-projekt-uchwaly/ 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *