Samoocena a leczenie niepłodności

O tym, że kondycja psychiczna jest bardzo ważna w osiągnięciu sukcesu jakiejkolwiek terapii leczniczej, wiemy nie od dziś. Sposób, w jaki odbieramy i oceniamy samych siebie, w dużej mierze wpływa na to, jaka jest efektywność wykonywanych przez nas zadań lub też sama reakcja na pojawiające się zadania. Dotyczy to także pacjentek i pacjentów klinik leczenia niepłodności. Istotę samooceny w przypadku starań o dziecko opisuje Anna Witkowska, psycholog z kliniki InviMed w Gdyni.

Pacjentki i pacjenci ośrodków leczenia niepłodności często borykają się z trudnymi emocjami. Czują żal i smutek, przeżywają żałobę po utraconej wizji siebie, jako osoby płodnej czy też, w przypadku konieczności użycia gamet dawców, biologicznego rodzica. Do tego dochodzi jeszcze poczucie braku kontroli i stres związany z trudnymi medycznymi procedurami, które tak bardzo wkraczają w sferę dotąd osobistą i intymną.

Wiele osób mierzy się również z myślami, że przez to, że nie mogą począć dziecka naturalnie, są niepełnowartościowe. Traci na tym ich poczucie kobiecości, męskości oraz samoocena. W znaczący sposób może to wpłynąć na proces leczenia, związek, relacje z rodziną i przyjaciółmi. Waśnie dlatego, w obliczu niepłodności, szczególnie ważne jest zadbanie o poczucie własnej wartości.

Zadbaj o poczucie własnej wartości!

Gdy pojawiają się problemy lub nowe wyzwania, osoby posiadające adekwatne i stabilne poczucie własnej wartości zwykle są w stanie zmobilizować się do działania, między innymi dlatego, że nie wątpią w swoją zdolność do pokonywania trudności i są w stanie właściwie ocenić własne możliwości.

Z wyższym i stabilnym poczuciem własnej wartości związane jest również poczucie społecznej akceptacji, umiejętność pogodzenia się ze swoimi brakami, poczucie własnej skuteczności i umiejętność wzbudzania w sobie nadziei. Z kolei zaniżona samoocena, może być związana z takimi bolesnymi odczuciami jak poczucie beznadziejności, krzywdy, poczucie braku ważnych zdolności i umiejętności.

Wyższa samoocena i wyższa szansa na ciążę

W kontekście leczenia niepłodności zadbanie o adekwatną i stabilną samoocenę, akceptacja oraz szacunek i zaufanie do samego siebie mają niebagatelny wpływ na proces leczenia.

Osoby, które mają pozytywne nastawienie i wierzą w siebie, na ogół lepiej radzą sobie z porażkami i z większą wytrwałością dążą do celu, aktywnie uczestniczą w procesie leczenia i podejmują wszystkie działania, na które mają wpływ, rozumiejąc jednocześnie, że nie wszystko jest w ich mocy i nie nad wszystkim mają kontrolę.

Statystycznie mogą oni mieć większe szanse na uzyskanie ciąży niż pary, które mimo teoretycznie lepszej sytuacji, nie chcą skorzystać z niektórych technik leczenia lub przerywają leczenie już po pierwszym lub drugim niepowodzeniu.

Dbaj o siebie!

Ważnym elementem pracy nad samoakceptacją i samooceną jest troska o zdrowie. W trakcie leczenia niepłodności nie można ignorować nie tylko kwestii ginekologicznych czy urologicznych, ale także zasad prawidłowego odżywiania. Nie można unikać ćwiczeń i zapominać o zrobieniu podstawowych badań (cytologii, badania krwi i moczu) lub umówieniu się na wizytę u stomatologa.

Twoje samopoczucie jest bardzo ważne. Jeśli osoba mierząca się z chorobą, niemal nieustannie odczuwa niepokój czy stres, traci wiarę w sukces, czuje się bezwartościowa lub zaczyna doświadczać problemów w związku czy relacjach społecznych, powinna rozważyć wizytę u psychologa.

We wszystkich klinikach InviMed pacjenci mają zagwarantowaną jedną bezpłatną konsultację psychologiczną, a oprócz tego mogą nieodpłatnie skorzystać z pomocy specjalisty w ramach spotkań warsztatowych lub grup wsparcia.

W klinikach InviMed w Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach można umówić się również na konsultację dietetyczną i zadbać o prawidłowe odżywianie nie tylko na czas starań, ale także po prostu – dla siebie.

Więcej na temat konsultacji psychologicznych i dietetycznych w InviMed na stronach: Psycholog oraz Dietetyk.

 

***


Autor:  Mgr Anna Witkowska Psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka w klinice leczenia niepłodności InviMed w Gdyni. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie uzyskała stopień magistra psychologii oraz ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej.

 

 


 

POLECAMY TAKŻE: „I znów się nie udało…” Jak przetrwać kolejne niepowodzenie w staraniach o ciążę

„I znów się nie udało…” Jak przetrwać kolejne niepowodzenie w staraniach o ciążę

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *