Czkawka u niemowlaka - kiedy występuje?

Sposób na czkawkę u niemowlaka. Czy jest potrzebny?

Czkawka u niemowlaka może pojawiać się z dużą częstotliwością przez pierwsze tygodnie aż do mniej więcej 3. miesiąca życia. Istnieje cały szereg powodów, które mogą ją wywoływać, od zbyt intensywnego ssania piersi/butelki po nagłą zamianę temperatur. Bywa także, że przyczyna czkawki u niemowlaka jest nieznana. Czy należy się zatem niepokoić i jaki jest najlepszy sposób na czkawkę u niemowlęcia?

Czkawka u noworodka i małego niemowlęcia jest naturalnym następstwem czynników zewnętrznych oddziaływających na malucha oraz konsekwencją niedostatecznie rozwiniętego układu nerwowego oraz mięśnia przepony. 

Czkawka u niemowląt – kiedy najczęściej występuje?

Powodów, dlaczego niemowlęta mają czkawkę, jest bardzo wiele. Do najczęstszych z nich należą:

  • Połykanie powietrza wraz z pokarmem – nieprawidłowe chwytanie piersi, łapczywe, bardzo szybkie ssanie brodawki, wypełniony powietrzem smoczek butelki najczęściej powodują, że nadmiar powietrza dostaje się do organizmu niemowlęcia i uciska przeponę,
  • Nagła zmiana temperatur – zarówno przegrzanie, jak i wyziębienie może spowodować u malucha czkawkę,
  • Śmiech – bywa, że czkawka pojawia się, gdy maluch się śmieje, co także ma związek z nadmierną ilością połykanego powietrza,
  • Wypełniony żołądek – czkawka często występuje u maluchów tuż po posiłku, zwłaszcza jeśli był obfity. Ma to związek nie tylko z ewentualnym połykaniem powietrza, ale również skurczami przepony, za które odpowiada pełny żołądek.

Układ nerwowy u noworodków i małych niemowląt wciąż się kształtuje, stąd czkawka u niemowlaków to częsta przypadłość. Niekoniecznie musi mieć więc jakąkolwiek przyczynę. Czasami po prostu się pojawia, mimo że powyższe przyczyny nie mają miejsca.

Przeczytaj także: Pielęgnacja noworodka: co robiły nasze mamy, a czego już się nie praktykuje?

Czy czkawka u niemowlaka powinna niepokoić?

Nas, dorosłych, czkawka niesłychanie irytuje. Nie pozwala funkcjonować, męczy, zaburza komunikację. Jednak dla dzieci czkawka jest neutralna. W żaden sposób im nie przeszkadza, nie męczy, nie boli. Łatwo zresztą zauważyć, że maluch podczas czkawki właściwie nie reaguje na nią – ani mimiką, ani płaczem. Tak jakby jej zupełnie nie zauważał. A pamiętajmy, że płacz to dla niemowlęcia podstawowy środek komunikacji – cokolwiek sprawia dziecku dyskomfort lub ból, niezwłocznie wywołuje płacz.

Dlatego, o ile tylko czkawka nie pojawia się w sposób patologiczny – niemal bez przerwy – nie należy nią niepokoić. Konsultacji z lekarzem wymaga sytuacja, kiedy czkawka u niemowlaka trwa kilka godzin z rzędu, pojawia się wielokrotnie w ciągu dnia i sytuacja ta powtarza się niemal codziennie. 

Czkawka u niemowlaka. Co robić?

Najkrócej mówiąc: NIC. Czkawka nie przeszkadza dziecku, więc co do zasady nie trzeba szukać sposobów na nią.

Z całą pewnością w przypadku czkawki u niemowlęcia nie można stosować metod, które poleca się dorosłym. Absolutnie zakazane są: straszenie, zatykanie nosa, podawanie cukru, miodu czy soku z cytryny, nadmierne pojenie.

Istnieją natomiast sposoby, aby minimalizować wystąpienie czkawki u niemowlęcia. Można zadbać o prawidłowe podawanie pokarmu. W przypadku karmienia piersią, warto zadbać, aby niemowlak prawidłowo chwytał brodawkę a podając butelkę należy zwrócić uwagę, czy mleko wypełnia cały smoczek. Po jedzeniu dobrze jest chwycić maluszka w pozycji pionowej, opierając go na ramieniu i klatce piersiowej. Po kilku chwilach maluchowi powinno się odbić.

Dobrze zwrócić uwagę, aby kąpiel niemowlaka przebiegała w odpowiedniej temperaturze. Istotna jest nie tylko temperatura wody, ale też powietrza w pomieszczeniu. W razie potrzeby, zawsze można dogrzać łazienkę czy pokój, w którym odbywa się kąpiel.

Jeśli czkawka pojawia się wiele razy w ciągu dnia i trwa długie godziny, warto skonsultować to z lekarzem. Taki przebieg czkawki u niemowląt nie jest naturalny. Podobnie jeśli czkawce towarzyszą inne, budzące wątpliwość, objawy, m.in. biegunki, temperatura, kaszel itp. Wtedy należy zgłosić się z dzieckiem do pediatry.

 

POLECAMY TAKŻE: Doświadczona położna zdradza najlepsze lekarstwo na kolkę

Doświadczona położna zdradza najlepsze lekarstwo na kolkę

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *