szczepionka przeciw COVID-19

Szczepionka przeciw COVID-19 dla niemowląt już w marcu?

FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) poinformowała, że firmy Pfizer i BioNTech wniosły o warunkowe dopuszczenie ich szczepionek przeciw COVID-19 dla dzieci poniżej 5. roku życia w Stanach Zjednoczonych.   

Szczepienia dla dzieci 6 miesięcy – 4 lata

Niemieckie przedsiębiorstwo BioNtech wraz z amerykańskim partnerem firmą Pfizer złożyli w zeszłym tygodniu wniosek o warunkowe dopuszczenie szczepionki przeciwko COVID-19 dla najmłodszej grupy wiekowej: dzieci między 6 miesiącem a 4 rokiem życia.

Jeśli FDA pozytywnie zaopiniuje podanie szczepionek, będzie to pierwszy preparat stosowany dla najmniejszych dzieci.

FDA zapowiedziała, że decyzja zostanie podjęta do 15 lutego 2022 r.

Przeczytaj także: Szczepienie przeciwko COVID-19 – czy na pewno bezpieczne dla osób planujących ciążę?

Jakie dawki dla najmłodszych?

Szczepionki Pfizer miałyby być podawane najmłodszym w niewielkich dawkach, a ta uwzględniona byłaby dodatkowo wiekiem. Obecnie dzieci powyżej 12. roku życia i dorośli otrzymują dawkę 30 mikrogramów. Dzieci w przedziale 5–11 lat przyjmują dawkę 10 mikrogramów. Dla dzieci poniżej 5 roku życiu przewidziana byłaby dawka 3 mikrogramów.

FDA przyjęło zgłoszenie wniosku o udzielenie zezwolenia na awaryjne podanie serii dwudawkowych z perspektywą dołączenia trzeciego zastrzyku przypominającego po zakończeniu badań klinicznych.

„Prawie na pewno, jeśli jest to dozwolone, zostanie rozważona trzecia dawka przypominająca kilka miesięcy później, która może prowadzić do jeszcze silniejszej ochrony, w tym przed łagodną i poważną infekcją” – powiedział dr Mark McClellan, były komisarz FDA.

Szefowa badań nad szczepionkami w Pfizer, Kathrin Jansen, pod koniec ubiegłego roku wspominała, że firma planuje uzyskać od FDA zgodę na 3-dawkową szczepionkę dla dzieci poniżej 5 roku życia, co byłoby spójne w doniesieniu do pozostałych grup wiekowych. Jednak FDA naciskała, aby Pfizer przyśpieszył działania, stąd na ten moment złożony wniosek o szczepionkę 2-dawkową.  

Warto wiedzieć: COVID-19 u dzieci – jak przebiega choroba?

Omikron szybko rozprzestrzenia się wśród najmłodszych

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry oraz Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, podczas konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim podkreślił, że zarówno wariant Delta jak i Omikron przynosi dużo więcej zakażeń w najmłodszej grupie wiekowej. Wariant Delta nawet dwa razy więcej, na szczęście głównie lekkich, zachorowań, a Omikron ze względu na swoją bardzo dużą transmisyjność, może rozprzestrzeniać się wśród najmłodszych jeszcze szybciej. 

 

Źródło:
https://eu.usatoday.com/story/news/health/2022/02/02/unusual-move-fda-tells-pfizer-seek-approval-child-vaccine/9305690002/
https://pulsmedycyny.pl/omikron-szczegolnie-grozny-dla-dzieci-prof-szenborn-ostrzega-przed-fala-zakazen-1138536
https://www.dw.com/pl/usa-wniosek-o-dopuszczenie-szczepionki-na-covid-19-dla-najm%C5%82odszych-dzieci/a-60633261

 

POLECAMY TAKŻE:

Covid-19 w Polsce: Urodziło się dziecko, którego oboje rodzice są zakażeni! To był szczególny poród

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *