Najcięższy noworodek w Poznaniu

„Tak dużego noworodka jeszcze nie mieliśmy”. Niezwykłe narodziny w Poznaniu

Przeciętna waga noworodka w Polsce wynosi ok. 3,3 kg. Tymczasem w Szpitalu im. Raszei w Poznaniu padł rekord, z jakim jeszcze nie spotkano się w tej placówce. Na świat przyszedł chłopiec, który ważył 5 660 g i mierzył 65 cm. To średnia waga 3-4-miesięcznego niemowlęcia. Chłopiec jest zdrowy i oboje z mamą czują się dobrze.

Nowonarodzony poznaniak przyszedł na świat poprzez cesarskie cięcie. Co do zasady dzieci, których waga urodzeniowa szacowana jest powyżej 4 kg, nie powinny rodzić się naturalnie. Radio Poznań, które przekazało wieści o narodzinach chłopca, przytacza słowa rodziców dziecka:

Wiedzieliśmy, że będzie duży, ale nie wiedzieliśmy, że aż tak duży. Z tego, co pamiętam, ostatni lekarz szacował wagę na 5 kg 300 gramów. To było w dniu przyjęcia do szpitala. Wcześniej 4800 – 4900 gramów i tego się trzymaliśmy cały czas. Nikt się nie spodziewał, że będzie pięć i pół, a 5600 to już w ogóle. Jak się mały urodził, pisałem wiadomości do rodziny, że 5660, a mój tata nie uwierzył i pisał wszystkim, że 4600 i później to prostował. Myślał, że się pomyliliśmy.

Chłopiec jest pieszczotliwie nazywany Aleksandrem Wielkim. Rodzice wraz z Olkiem otrzymali podarunki i kwiaty zarówno od Dyrekcji Szpitala, jak i NFZ.

Ile waży noworodek?

Według statystyk przeciętny noworodek waży między 3 a 3,5 kg, z czego chłopcy są zazwyczaj ciężsi. Zwykle w pierwszych dobach po urodzeniu odnotowuje się nieznaczny spadek wagi. Jest to tzw. fizjologiczny spadek ciała i jest on zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Kulminacyjne obniżenie wagi ma miejsce zazwyczaj w 3. dobie, a potem masa noworodka znowu rośnie. Ten początkowy spadek nie powinien być jednak większy niż 10%. Dlatego istotne jest, aby masa ciała noworodka była skrupulatnie kontrolowana. Waga niemowlęcia jest wyznacznikiem jego stanu zdrowia. 

Przeczytaj także: Ile kilogramów stracę podczas porodu?

Rekordowe urodzenia

Waga Olka, choć imponująca, nie jest rekordem na skalę światową, ani nawet polską.

W Szpitalu Specjalistycznym św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie w 2011 roku przyszła na świat wyjątkowo duża dziewczynka. W dniu narodzin ważyła 6870 g i mierzyła 69 cm. Z kolei męski rekord należy do chłopca urodzonego w Szczecinie w 2007 roku. Noworodek ważył 7130 g i mierzył 66 cm.

Najcięższy noworodek na świecie to z kolei Waylon Cole z Indiany w USA. Przyszedł na świat poprzez cesarskie cięcie a ważył 7,25 kg.

 

Źródło: radiopoznan.pl

POLECAMY TAKŻE:

Koniec cesarki po cesarce – Ministerstwo Zdrowia chce zmniejszyć ilość cesarek „na życzenie”

 

 

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Chyba dziecI z waga powyżej 5 kg nie powinny rodzic sie drogami natury a nie jak w tekście, że powyzej 4 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *