Testy fotelików samochodowych
Materiał Partnera

Testy ADAC a foteliki dziecięce

Jeżeli jesteś aktualnie na etapie poszukiwań idealnego fotelika samochodowego dla swojego dziecka, to z pewnością nieraz natknąłeś się na informację o testach ADAC czy testach zderzeniowych. O co dokładnie chodzi z tymi testami?

Czym są testy ADAC?

ADAC to niemiecki automobilklub, który jest jedną z dwóch organizacji regularnie przeprowadzających testy fotelików samochodowych. Testy te są przeprowadzane w każdym roku, a ich wyniki są publikowane w Internecie, tak żeby każda osoba była w stanie się z nimi zapoznać.

Jedynym ograniczeniem testów przeprowadzanych przez ADAC jest to, że w testach biorą udział wyłącznie foteliki dostępne na rynku niemieckim. Jeśli wybrany przez nas fotelik nie jest sprzedawany w Niemczech, to nie bierze on udziału w testach organizowanych przez ADAC.

W trakcie testów ADAC foteliki są oceniane w 4 różnych kategoriach, do których zalicza się bezpieczeństwo, komfort, czyszczenie oraz użytkowanie. Dodatkowo sprawdzeniu podlega to, czy w materiałach wykorzystanych do produkcji fotelika nie występują żadne szkodliwe substancje. Gdyby coś zostało wykryte, to taki fotelik automatycznie dostaje najniższą ocenę, niezależnie od tego, jak dobrze sobie radzi w pozostałych kategoriach.

Podczas testów sprawdzane są foteliki z różnych kategorii wagowych. Do testów wykorzystywane są manekiny przypominające rozmiarami niemowlaka, trzylatka i dziewięciolatka.

 

Co jest sprawdzane w testach przeprowadzanych przez ADAC?

Tak jak wspomniano powyżej, w trakcie testów foteliki są oceniane w 4 kategoriach, każda z nich skupia się na sprawdzeniu czegoś innego. Najważniejszą kategorią jest oczywiście bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo fotelika jest oceniane podczas tak zwanych testów zderzeniowych.

Są to symulacje wypadków samochodowych, które pozwalają na zweryfikowanie jak dany fotelik zachowa się w trakcie wypadku i czy będzie on w stanie zapewnić dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Przeprowadzane są dwie różne symulacje – zderzenie czołowe przy prędkości 64 km/h i zderzenie boczne przy prędkości 50 km/h.

W kategorii komfort sprawdzeniu podlega przede wszystkim to, czy korzystanie z fotelika będzie dla dziecka wygodne, czy będzie ono miało w foteliku odpowiednią pozycję, czy pasy nie będą dziecka cisnąć bądź obcierać. W kategorii użytkowanie ocenie podlega m.in. sposób montażu i demontażu fotelika, a w kategorii czyszczenie – czy fotelik łatwo będzie można umyć, czy tapicerka jest zdejmowana, czy można ją wyprać w pralce itp.

Czy warto wybierać foteliki z testem ADAC?

Wybierając odpowiedni fotelik dla swojego dziecka należy pamiętać, że jego głównym zadaniem ma być zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Z tego względu nie wystarczy kupno pierwszego lepszego fotelika.

Warto postawić na fotelik sprawdzony i taki, co do którego mamy pewność, że w razie ewentualnego wypadku samochodowego zachowa się on właściwie i spełni swoją funkcję. Taką pewność możemy osiągnąć poprzez kupno fotelika, o którym wiemy, że był sprawdzany podczas testów i że osiągnął w tych testach dobrą ocenę.

Wyniki testów – na co zwracać uwagę?

Wyniki testów ADAC dostępne są w Internecie. Są one prezentowane w podziale na poszczególne kategorie wagowe fotelików, dzięki czemu łatwiej jest porównywać ze sobą modele z interesującej nas kategorii wagowej. W testach możemy znaleźć zarówno ocenę całościową danego fotelika, a także oceny, jakie fotelik osiągnął w poszczególnych kategoriach.

wyniki testu ADAC dotyczące kwestii bezpieczeństwa jazdy

 

Maksymalna możliwa ocena to 5 gwiazdek, ale stosunkowo mało jest fotelików, którym udało się uzyskać taką ocenę łączną. Fotelików, które uzyskały 4 gwiazdki jest już dużo więcej, więc jest w czym wybierać.

Oprócz oceny łącznej warto również spojrzeć na oceny cząstkowe. Nawet jeśli fotelik samochodowy nie osiągnął łącznej oceny na zadowalającym poziomie, ale osiągnął bardzo dobre wyniki w kategorii bezpieczeństwo oraz komfort, to również możemy taki fotelik rozważyć. Te dwie kategorie powinny być dla nas najważniejsze.

Podsumowanie

Ocena fotelika w testach ADAC jest z pewnością jedną z tych rzeczy, na które warto zwracać uwagę decydując się na zakup konkretnego modelu fotelika. Wybierając fotelik, który brał udział w testach i który osiągnął w nich dobrą ocenę mamy pewność, że jest to dobry wybór i nasze dziecko będzie w nim bezpieczne.

Nie warto decydować się na foteliki bez testów lub z kiepskimi ocenami. Takie foteliki mogą być tańsze, ale nie dają nam pewności, że nasze dziecko będzie w nim bezpieczne.

 

 

Źródło: Materiał Partnera

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *