Będąc w ciąży nie musisz pozbawiać się przyjemności, jakie wiążą się z wakacjami. Bez przeszkód możesz podróżować, pływać, zwiedzać, plażować. To czas, gdy powinnaś skupić się na sobie, odpoczywać, wysypiać się i cieszyć się życiem. Jednak podczas wakacyjnej beztroski, pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad – twój wyjątkowy stan wymaga zwracania uwagi na rzeczy, które dla innych mogą nie stanowić zagrożenia.
Co możesz robić bez przeszkód na wakacjach, gdy jesteś w ciąży?
- Latać samolotem
Nie odmawiaj sobie wakacji, gdy jesteś w ciąży – to dobry czas, aby wypocząć i zregenerować siły. Po narodzinach maleństwa będziesz potrzebować dużo energii. Ciężarna może bez przeszkód latać samolotem do 36 tygodnia ciąży. Oczywiście warunkiem jest dobry przebieg ciąży i brak poważniejszych problemów zdrowotnych. Lekarz może odradzać lot samolotem, gdy uzna, że mogą pojawić się problemy z łożyskiem wskutek zmiany ciśnienia lub problemy z krzepnięciem krwi. Większość linii lotniczych wymaga od kobiet w ciąży po 28 tygodniu zaświadczenia od lekarza, zezwalającego na lot. Po 36 tygodniu ciąży – nawet, gdy nie ma żadnych przeciwskazań i ciąża przebiega prawidłowo, raczej żaden przewoźnik nie wpuści cię na pokład. Ryzyko przedwczesnego porodu jest zbyt duże, a dyskomfort spowodowany lotem może być bardzo dotkliwy dla tak zaawansowanej ciąży.
Wskazówka: Nawet jeśli dobrze się czujesz, korzystaj raczej z bliższych destynacji. Lot trwający 10 godzin może cię wyczerpać. Siedzenie w tej samej pozycji przez wiele godzin może nie być dla ciebie komfortowe. Lataj, ale wybieraj raczej krótsze 2-3 godzinne loty.
Sprawdź: Z dzieckiem samolotem – jak przetrwać podniebną podróż?
- Podróżować pociągiem, autobusem, autokarem
W środkach komunikacji publicznej możesz bez przeszkód podróżować do samego rozwiązania. Jedyne o co warto zadbać to rezerwację miejsca siedzącego. Warto też wybierać krótsze trasy – może się zdarzyć, że w autobusie zepsuje się klimatyzacja, a wysoka temperatura sprawi, że podróż będzie bardzo męcząca.
- Podróżować samochodem
Kobieta w ciąży może jeździć samochodem zarówno jako pasażer, jak i kierowca. Jednak lekarze-ginekolodzy podkreślają, że lepiej zrezygnować z prowadzenia auta w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy brzuch jest już duży. Jako pasażer można podróżować właściwie do rozwiązania. Przepisy kodeksu drogowego przyznają kobiecie w ciąży prawo do niezapinania pasów, jednak lekarze podkreślają, że warto jednak je zapinać. W sytuacji wypadku, ciężarna może wylecieć przed przednią szybę i prawdopodobieństwo utraty zdrowia lub życia kobiety i dziecka jest znacznie większe niż przy zapiętych pasach.
Wskazówka: zaopatrz się w specjalny adapter do pasów dla ciężarnej. Pozwoli on opuścić pas poniżej brzucha. Dzięki niemu w razie gwałtownego hamowania lub wypadku, dziecko nie będzie narażone na mocne ściśnięcie pasem.
- Pływać w basenie/ocenie/morzu
Nie musisz rezygnować z pływania, gdy spodziewasz się dziecka. Musisz tylko przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim wyjątkowo dbaj o higienę w kontekście unikania zarażenia grzybicą: na basenie nie siadaj na ławkach czy brzegu basenu, wybieraj pływanie w godzinach porannych, gdy woda nie jest zanieczyszczona, w miarę możliwości unikaj basenów szkolnych (niestety u uczniów jest różnie z higieną). Będąc na basenie, zawsze noś klapki – to banalne zalecenie, ale łatwo o poślizgnięcie się i wypadek.
- Przebywać na słońcu
Opalanie się w ciąży to dyskusyjny temat: czy można plażować w zaawansowanej ciąży, a jeśli tak to czy przykrywać czymś brzuch? Lekarze podkreślają, że kobieta w ciąży może się opalać i przebywać na słońcu, ale ważne, aby robiła to rozsądnie i z umiarem. Nie musi przy tym zakrywać brzucha. Wielkogodzinne wygrzewanie się na słońcu nie jest wskazane. Zagrożenia związane ze słońcem u ciężarnej związane są głównie z dwoma aspektami:
– hormony ciążowe utrudniają właściwą termoregulację ciała, w związku z tym ciężarne zwykle gorzej znoszą upalne dni, a tym samym opalanie się na plaży.
– kobiety w ciąży są podatne na przebarwienia powstałe w wyniku słońca. Długotrwałe opalanie się może spowodować, że na skórze powstaną nieestetyczne plamki, który pozbyć się będzie jedynie z pomocą kosmetyczki i dermatologa, ale i to dopiero po rozwiązaniu.
Dlatego ciężarna może przebywać na słońcu, ale powinna robić to z umiarem, nie podczas szczytowych upałów w ciągu dnia (11-14). Ważne, aby smarowała się kremem z wysokim filtrem UV – nawet 50+ będzie tu jak najbardziej wskazane.
Sprawdź: Poród a pomalowane paznokcie – można czy nie można?
Czego wystrzegać się na wakacjach, gdy jesteś w ciąży?
- Nie kąp się w małych zbiornikach wodnych o wątpliwej czystości
Podczas ciąży zmienia się pH pochwy i łatwiej o infekcje. Powinnaś więc szczególnie dbać o higienę i unikać sytuacji, w których łatwo o zakażenie. Możesz też poprosić lekarza, aby profilaktycznie przepisał ci coś na infekcje intymną – gdy wystąpią pierwsze objawy, będzie mogła bezzwłocznie zareagować, gdziekolwiek nie wyjeżdżasz.
- Unikaj forsownych spacerów górach
Spokojne spacery to świetna aktywność na czas ciąży i bez przeszkód możesz jechać w góry, aby się jej oddawać. Jednak nie powinnaś przemierzać trudnych i długich szlaków, podczas których narażona możesz być na upadek bądź na duże zmęczenie.
- Nie jedz egzotycznych potraw od ulicznych sprzedawców
Jesteś za granicą i chciałabyś spróbować lokalnej kuchni, a uliczne kramy kuszą egzotycznymi smakami? Stop! Nie masz pewności, w jakich warunkach były przygotowane dania i czy spełniają wymogi higieny. Pamiętaj, że będąc w ciąży jesteś bardziej narażona niż reszta współtowarzyszy, która nie jest w tym wyjątkowym stanie. Ta sama bakteria, to samo zatrucie dla ciebie i nienarodzonego dziecka może skończyć się dużo gorzej. Dlatego spożywaj posiłki tylko ze sprawdzonych miejsc, a jeśli tylko masz wątpliwości, czy są świeże bądź przygotowane w odpowiednich warunkach – zrezygnuj z jedzenia.
- Nie pij wody z kranu za granicą
Picie wody prosto z kranu nie jest polecane, nawet jeśli nie jest się w ciąży. Pamiętaj, że zamawiając wodę z cytryną i lodem też teoretycznie możesz spożywać wodę z kranu – dlatego upewnij się, że masz do czynienia z lodem spożywczym.
- Nie wyjeżdżaj do egzotycznych miejsc, w których istnieje duże ryzyko choroby, ukąszenia przez groźne owady czy węże itp.
Wakacje w ciąży to świetny pomysł – jedź i baw się świetnie. Pamiętaj tylko o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i dbania o siebie, a z pewnością będziesz mieć niezapomniany urlop.
POLECAMY TAKŻE
Dekalog kobiety w ciąży – co może, a czego nie może robić ciężarna?
Dodaj komentarz