Androlog jak ginekolog

Pierwsza wizyta u androloga – nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty od niepłodności męskiej

Pierwsza wizyta u androloga – nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty od niepłodności męskiej

Kwestią męskiej płodności zajmuje się androlog. Na wizytę powinni zgłosić się panowie, którzy obserwują problemy ze strony narządów płciowych lub od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko. O tym, jak wygląda pierwsza wizyta u androloga, mówi dr Jan Karol Wolski, specjalista leczenia niepłodności, specjalista androlog kliniczny z przychodni Novum.

Kiedy zgłosić się do androloga?

Z wizytą u androloga nie można zwlekać. Do specjalisty należy się udać, aby zweryfikować potencjał płodności, gdy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę. Wiadomo, że 50% niepowodzeń w staraniach o dziecko jest spowodowanych czynnikiem męskim. Dlatego mężczyzna powinien zgłosić się do androloga wtedy, gdy jego partnerka idzie na wizytę do ginekologa – a nie dopiero wtedy, gdy zostanie zakończona jej diagnostyka, a problem nierozwiązany.

Zgodnie z dzisiejszą wiedzą medyczną kobieta i mężczyzna są tak samo odpowiedzialni za brak potomstwa. Oczywiście jest to statystyka, bo po weryfikacji okazuje się, że za brak ciąży w danym przypadku odpowiada czynnik męski bądź żeński. Ale my tego nie wiemy, dlatego musimy zweryfikować ten potencjał płodności równolegle. W rozrodzie występuje pojęcie czasu prokreacyjnego. Jego utrata jest najbardziej bolesną sprawą i nieodwracalną. Gdy mężczyzna przychodzi do mojego gabinetu, zawsze pytam go o status ginekologiczny jego partnerki i dopiero potem skupiam się ściśle na diagnostyce męskiej – wyjaśnia dr Jan Karol Wolski.

Zgodnie z definicją niepłodności zaproponowaną przez WHO na wizytę do androloga należy zgłosić się po 12 miesiącach regularnych starań.

Pierwsza wizyta u androloga

Lekarze zalecają, aby na pierwszą wizytę u androloga mężczyzna zgłosił się wraz z partnerką. Warto się do niej wcześniej przygotować poprzez:

  • ocenę swojego stylu życia,
  • ocenę swoich postaw prozdrowotnych,
  • zrobienie listy chorób przebytych w wieku dziecięcym i dorosłym,
  • przypomnienie sobie przebytych urazów i narażenia na działanie szkodliwych czynników (np. w pracy),
  • przypomnienie sobie jak wyglądało pokwitanie,
  • zrobienie listy przebytych operacji (także w wieku dziecięcym),
  • ocenę płodności rodziców.

Szczególnie ważna jest ostatnia kwestia, ponieważ stan zdrowia rodziców bezpośrednio wpływa na ich dziecko. Pacjent powinien zgłosić, że rodzice długo się o niego starali, mieli problemy z nawracającymi poronieniami lub ciąża była inaczej prowadzona ze względu na jakiekolwiek zagrożenia. Wszystko to może wpływać na potencjał płodności.

Proszę pamiętać, że androlog też jest lekarzem, a niepłodność jest chorobą. Dlatego podchodzimy do niej, jak do innych chorób, które mogą występować u człowieka. Jest algorytm postępowania, na którym polegamy i badania, na podstawie których możemy przypuszczać, że to właśnie problemy po stronie mężczyzny są przyczyną braku ciąży – wyjaśnia dr Jan Karol Wolski.

Na pierwszą wizytę można przynieść ze sobą wynik badania nasienia i/lub testów laboratoryjnych krwi z oznaczeniem poziomu hormonów (a także wszystkich innych badań, które do tej pory zostały wykonane, np. USG jąder). Nie jest to jednak konieczne – androlog wyda skierowanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *