Zmiany w strukturze mózgu matki

Zmiany w mózgu kobiety po porodzie? Tak! Ale nie takie, jak myślicie!

Galareta z mózgu! Zaćmienie w ciąży! Pieluszkowe zapalenie mózgu! Zgłupiała po porodzie! Wiele osób z najbliższego otoczenia zarzuca kobiecie, że zmieniła się po urodzeniu dziecka. Jedni zauważają większą dekoncentrację i rozkojarzenie w ciąży, a potem w połogu. Inni zarzucają, że po porodzie świat kobiety kręci się tylko wokół potomka, a ona sama nie funkcjonuje już w świecie tak, jak kiedyś. Badania brytyjskich uczonych potwierdzają, że w mózgu matki zachodzą istotne zmiany względem czasów bezdzietnych. Ale zupełnie nie takie zmiany, jak niekiedy się uważa!

Wraz z przyjściem na świat dziecka, wiele zmienia się w życiu kobiety. Ogromne przeobrażenia zachodzą w jej ciele – nawet, gdy figura wróci do formy to niezatarty ślad porodu pozostaje chociażby w powiększonej macicy, rozstępach czy bliźnie po cięciu cesarskim.  Przyjście na świat małego człowieka to także prawdziwa rewolucja w postrzeganiu świata, priorytetach, potrzebach, emocjach, a niekiedy nawet poglądach.

Okazuje się, że modyfikacji ulegają także struktury mózgu kobiet po porodzie.

Jakie realne zmiany zachodzą w mózgu matki? Wyniki badań

Nad zmianami w mózgu matki pochylili się naukowcy z Uniwersytetu Anatomicznego w Barcelonie. Nie tylko wykazali, że mózg kobiety po porodzie przekształca się, ale też, że są to zmiany namacalne, trwałe.

Badanie polegało na zeskanowaniu mózgów dwóch grup kobiet:

  • Pierwsza grupa to matki. Wykonano im skan dwukrotnie – raz tuż po porodzie, a drugi raz 2 lata później. Była to grupa 25 kobiet.
  • Druga grupa to kobiety, które nigdy nie rodziły (grupa 20-uczestniczek).

Co wykazały badania?

Wyniki badań pokazały, że u świeżo upieczonych matek zachodzą znaczne zmiany w strukturze mózgów i utrzymują się co najmniej do 2 lat po porodzie. Odnotowano u nich zubożenie objętości istoty szarej w mózgu, a konkretnie w środkowej i tylnej korze mózgu, a także w płacie skroniowym.

Istota szara (substancja szara) to część ośrodkowego układu nerwowego, która zbudowana jest z ciał komórek nerwowych, ich wypustek oraz komórek glejowatych. W półkulach mózgu i móżdżku tworzy korę mózgową, która jest najbardziej rozwiniętym obszarem układu nerwowego. Odpowiada za abstrakcyjne myślenie, planowanie, inteligencję, pamięć, język.

Zmiany struktury mózgu u matek odnotowano także w częściach, które odpowiadają za procesy społeczne oraz empatię i rozpoznawanie emocji u innych. Co ciekawe, zmiany te były na tyle duże, że tylko na podstawie samych skanów z łatwością można było rozróżnić matkę od kobiety bezdzietnej.

Przeczytaj także: Depresja poporodowa, czyli gdy kipisz od uczuć i niekoniecznie jest to miłość…

Takie przekształcenia w mózgu u młodych matek mogą być celowym dostosowaniem się do nowej roli. Kobieta ma dzięki nim większe wyczulenie na potrzeby dziecka, potrafi lepiej je zrozumieć, jest w stanie minimalizować zagrożenia, bardziej przywiązuje się do dziecka.

„Przycinanie istoty szarej”, polegające na wzmacnianiu wybranych neuronów w mózgu, kosztem innych, które wygasają, jest pozytywnym zjawiskiem, gdyż pozwala na pewną specjalizację. Co ciekawe, inne badania, przeprowadzone przez National Institute of Mental Health (NIMH) z Bethesdy pod kierownictwem dr. Nitina Gogtaya, wykazały, że dokładnie takie same wygasanie neuronów ma miejsce także u nastolatków i odpowiada za wiele ich niezrozumiałych, z punktu widzenia dorosłych, decyzji. Uczeni twierdzą, że nastoletnie bunty to nie wina hormonów, ale właśnie braku synchronizacji między dojrzewaniem kory mózgowej i odpowiadającego za emocje układu limbicznego. 

Badania postanowiono przeprowadzić także na mężczyznach, aby sprawdzić, czy opieka nad nowonarodzonym dzieckiem zmienia w jakiś sposób ich mózg. Okazało się, że u mężczyzn, którzy aktywnie i z czułością opiekowali się swoim dzieckiem, wzrasta aktywność ciała migdałowego, które odpowiada za emocje.

 

POLECAMY TAKŻE:

Jak ogarnąć życiowy chaos – 7 kroków do lepszego samopoczucia

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *