Nowy ośrodek leczenia niepłodności we Wrocławiu

3,5 miliona zł na leczenie niepłodności w ramach NFZ. Będzie nowy ośrodek dla niepłodnych par

Wrocławski szpital dostał dofinansowanie na leczenie niepłodności

We Wrocławiu powstanie nowy ośrodek leczenia niepłodności. Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podpisał umowę  na utworzenie referencyjnego ośrodka leczenia niepłodności w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką we Wrocławiu. Na nową inwestycję przeznaczono 3,5 mln zł.

26 lipca Zbigniew Król, wiceminister zdrowia oraz płk dr n. med. Wojciech Tański podpisali umowę na przekazanie 3,5 miliona złotych, za które powstanie specjalistyczny ośrodek leczenia niepłodności. Pułkownik Tański podkreślił, że dzięki dofinansowaniu do realizacji programu szpital będzie mógł skutecznie pomagać pacjentkom i parom, które zmagają się z problemem niepłodności.

Efektywne leczenie niepłodności bez in vitro?

„Dzięki podpisanej umowie możliwe będzie Utworzenie Referencyjnego Ośrodka Leczenia Niepłodności, który zapewni kompleksową i efektywną diagnostykę oraz skuteczne leczenie niepłodności par zgodnie z założeniami Narodowego Programu Prokreacyjnego Ministerstwa Zdrowia” – mówił wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

155 dzieci urodziło się dzięki programowi in vitro w Poznaniu

Przeczytaj: 155 dzieci – w tym 20 par bliźniąt dzięki programowi in vitro💕Miasto czeka na kolejne pary!

 

Szpital we Wrocławiu w ramach „Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” został wybrany jako jeden z ośrodków referencyjnych leczenia niepłodności, realizowanego ze środków unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Ministerstwa Zdrowia. Wartość programu to ponad 3,5 mln zł z czego blisko 1 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Celem „Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności z pominięciem metod wspomaganego rozrodu (in vitro)

Z programu mogą skorzystać małżeństwa i osoby we wspólnym pożyciu, u których występuje problem niepłodności, a także u których wcześniej niepłodność nie była zdiagnozowana.

Lepsza diagnostyka endometriozy

W ramach tej inwestycji także Kliniczny Oddział Ginekologii Onkologicznej zostanie doposażony w sprzęt. Oddział jest również miejscem nowoczesnego leczenia onkologicznego nakierowanego na wysoką efektywność i zachowanie płodności. Projekt obejmuje zakup wyrobów medycznych związanych z częścią zabiegową ośrodka leczenia niepłodności.

Przeczytaj: Jak zabezpieczyć płodność w obliczu leczenia onkologicznego?

Dr n. med. Jarosław Pająk, kierownik Klinicznego Oddziału Ginekologii Onkologicznej, mówił, że będzie to najnowocześniejszy sprzęt laparoskopowy, a także narzędzia medyczne, ultrasonografy oraz inne urządzenia, które pozwalają na leczenie niepłodności kobiecej. Jak podkreślał,  szczególnie tych, które można leczyć chirurgicznie.

„Nie wszystko jest możliwe, ale w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z epidemią endometriozy. Można ją skutecznie leczyć, a na to potrzebne są pieniądze. Szacuje się, że w przypadku czynnika żeńskiego przyczyną niepłodności w aż 60 proc. jest właśnie endometrioza” – mówił.

Trwają rozmowy z NFZ na dodatkowe kontrakty, które pozwolą na leczenie jak największej liczby kobiet.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia; wroclaw.gosc.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Minister: Polscy lekarze przejdą szkolenia, jak leczyć niepłodność bez in vitro

Minister: Polscy lekarze przejdą szkolenia, jak leczyć niepłodność bez in vitro

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *