błędy żywieniowe w ciąży

7 najczęstszych błędów żywieniowych kobiet w ciąży

O tym, że odżywianie w ciąży ma ogromne znaczenie dla zdrowia rozwijającego się dziecka, nie trzeba nikogo przekonywać. To właśnie wraz z pożywieniem przyszła mama dostarcza substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego kształtowania się narządów wewnętrznych. Dlatego dieta powinna być dobrze zbilansowana, wartościowa i bogata w wysokiej jakości produkty. Niestety, czasami zdarzają się potknięcia. Oto najczęstsze błędy żywieniowe w ciąży.

1. Jedzenie „za dwoje”

O zachciankach ciążowych słyszał chyba każdy. Przyszła mama może odczuwać nieodpartą chęć zjedzenia najrozmaitszych potraw, w tym niekoniecznie tych zdrowych. Często spożywanie fast-foodów lub słodyczy jest usprawiedliwiane słowami „przecież teraz jem za dwoje”. Niestety, takie przekonanie może mieć zgubne skutki – zbyt duża ilość kalorii, przetworzone produkty, przekąski i podjadanie szkodzą mamie i jej dziecku. Zwiększają także ryzyko powikłań.

Prawda jest taka, że zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne pojawia się dopiero w II trymestrze ciąży i wynosi ono ok. 360 kcal dziennie (w III trymestrze zwiększa się ono o kolejne 115 kcal). Powinno być ono pokryte zdrowymi produktami wysokiej jakości, które są bogate w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu mamy i rozwoju maluszka.

2. Wyeliminowanie jajek z jadłospisu

Popularnym mitem, jeżeli chodzi o odżywianie w ciąży, jest konieczność wyeliminowania jajek z jadłospisu, ponieważ może dojść do zakażenia salmonellą. Tymczasem wiele badań wskazuje na to, że ryzyko infekcji jest niewielkie – oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad higieny. Przyszła mama może spożywać jajecznicę, jajka sadzone, jajka na twardo, a nawet na miękko. Zrezygnować należy natomiast z jaj surowych. 

3. Picie zbyt dużej ilości herbaty

Herbata zawiera w sobie kofeinę – czarna ok. 70 mg w jednej szklance, a zielona ok. 40 mg. Substancja ta sama w sobie nie jest groźna, o ile jest spożywana z umiarem, nie więcej niż 300 mg na dobę (a według Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności 200 mg dziennie). Jest to zatem zaledwie 3–4 szklanki naparu, przy czym warto pamiętać, że kofeina obecna jest także w innych napojach i produktach (np. czekolada).

Polecamy: Czy można pić kawę w ciąży? Czy kawa szkodzi ciężarnej?

4. Stosowanie ziół

Zioła mają wiele właściwości zdrowotnych. Są rośliny wpływające pozytywnie na układ trawienny, krwionośny oraz nerwowy, a także takie, które można stosować w razie przeziębienia lub grypy, aby wzmocnić układ odpornościowy. Zioła są powszechnie uznawane za zdrowe – w związku z tym, że są pochodzenia naturalnego, powodują niewiele skutków ubocznych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie z nich mogą być stosowane przez kobiety ciężarne.

Zioła zakazane w ciąży to: aloes, szałwia lekarska, liście malin, tymianek, owoce jałowca, fenkuł włoski, lukrecja, ziele piołunu, boldo, mącznica lekarska, rozmaryn, żeń-szeń, senes.

Zioła zakazane w ciąży mogą:

  • powodować skurcze macicy,
  • prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi,
  • prowadzić do przekrwienia narządów miednicy mniejszej,
  • mieć działanie genotoksyczne.

Przyszła mama może bez obaw stosować: imbir, siemię lniane, melisę, pokrzywę zwyczajną, rumianek, nagietek, prawoślaz i miętę. Część z nich bardzo dobrze sprawdza się na dolegliwości ciążowe.

5. Spożywanie zbyt obfitych posiłków

Bardzo częste błędy żywieniowe w ciąży to spożywanie zbyt kalorycznych lub zbyt obfitych posiłków. Pierwsza sytuacja prowadzi do nadmiernego przyrostu masy ciała. Warto pamiętać, że nieprawidłowe BMI jest jednym z czynników ryzyka powikłań ciążowych. Za optymalny wzrost wagi uznaje się 10–14 kg.

Kobieta w ciąży powinna spożywać 5–6 posiłków w ciągu dnia, przy czym żaden z nich nie powinien być zbyt obfity. Małe a częstsze porcje powodują, że jedzenie nie zalega w żołądku. Tym samym trawienie jest lepsze, składniki odżywcze wchłaniają się w większym stopniu, nie pojawiają się także nieprzyjemne wzdęcia.

Zobacz także: Waga w ciąży – fakty i mity

6. Obawa przed stosowaniem diety wegetariańskiej

Wiele osób odradza kobietom stosowanie diety wegetariańskiej w ciąży. Ich argumentem jest zwiększone ryzyko pojawienia się niedoborów. Jest to oczywiście prawda, jednak przy dobrze skomponowanym jadłospisie oraz odpowiedniej suplementacji nie ma przeciwwskazań do wyeliminowania mięsa z diety ciężarnej. Przyszła mama powinna pozostać pod opieką dietetyka oraz lekarza, a także na bieżąco monitorować swój stan. Więcej o diecie wegetariańskiej w ciąży pisaliśmy w artykule: Czy dieta wegetariańska w ciąży jest zdrowa? Fakty i mity.

7. Spożywanie sushi z surową rybą

Ze względów bezpieczeństwa kobieta w ciąży nie może spożywać mięsa, ryb i owoców morza, które nie zostały poddane odpowiedniej obróbce termicznej. Produkty te mogą zawierać w sobie drobnoustroje, które są odpowiedzialne za wywoływanie wielu groźnych chorób (np. toksoplazmozy). Podczas gotowania, pieczenia lub duszenia ten problem znika.

Dlatego w ciąży przeciwwskazane jest spożywanie sushi z surową rybą. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie zrezygnować w tego przysmaku. Można wybierać zestawy wegetariańskie lub takie, w których ryba oraz owoce morza zostały wcześniej upieczone.

Polecamy: Zachcianki ciążowe i wilczy głód – ile jeść w ciąży, by po urodzeniu nie mieć nadwagi

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Naturalne źródła kwasu foliowego – sprawdź, w jakich produktach znajdziesz go najwięcej

Naturalne źródła kwasu foliowego – sprawdź, w jakich produktach znajdziesz go najwięcej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *