Olsztyn będzie refundował in vitro! Dofinansowanie już w 2023 r.
Dofinansowanie in vitro w Olsztynie może ruszyć już w pierwszym kwartale 2023 roku. Urząd miasta opracował projekt programu – zakłada on wsparcie dla 33 par rocznie. Sprawdź, jakie możliwości uzyskania wsparcia finansowego w leczeniu niepłodności mają mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego.
Dofinansowanie in vitro w Olsztynie – już w 2023 r.?
Opracowany przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Olsztyna projekt programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego został wysłany do akceptacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Gdy tylko dostanie zielone światło, zostanie przygotowana uchwała Rady Miasta o przyjęciu programu do realizacji. Do rozdysponowania będzie aż 200.000 zł. Taka kwota pozwoli na wsparcie 33 niepłodnych par jeszcze w 2023 roku.
Jak w każdym tego typu programie, konieczne będzie spełnienie warunków ustalonych w założeniach refundacji. Kryteria te dotyczą m.in. wieku kobiety, istnienia wskazań do in vitro oraz zamieszkania i płacenia podatków na terenie Olsztyna.
Wsparcie w skali wojewódzkiej
Warto przypomnieć, że mieszkańcy Olsztyna od 2021 roku mogą starać się o dofinansowanie in vitro ze środków samorządu wojewódzkiego. W 2022 roku przeznaczono na ten cel aż 350 tys. zł., dzięki czemu pomoc uzyskało około 70 par. W marcu ubiegłego roku dzięki programowi urodziło się pierwsze dziecko.
Według danych statystycznych z niepłodnością zmaga się aż 55,8 tys. par na Warmii i Mazurach. Dla wielu z nich in vitro jest jedyną szansą na upragnione potomstwo. Niestety, leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego wiąże się z wysokimi kosztami, które często są poza zasięgiem niepłodnych par. Dofinansowanie in vitro w Olszynie będzie dla wielu z nich rzeczywistą pomocą w uzyskaniu upragnionej ciąży.
Źródło:
https://www.olsztyn24.com/news/39713-urzad-miasta-pracuje-nad-uruchomieniem-miejskiego-programu-dofinansowania-in-vitro.html
https://www.rmf24.pl/regiony/olsztyn/news-olsztyn-bedzie-refundowac-in-vitro,nId,6489057#crp_state=1
ZOBACZ TAKŻE:
https://plodnosc.pl/marcelina-zawisza-lewica-diagnostyka-i-leczenie-nieplodnosci-to-ogromna-luka-w-systemie-ochrony-zdrowia/
Płodność TV
Zobacz więcej-
Dla kogo in vitro? Rozmowa z doktorem Robertem Gizlerem
14.02.2026 -
In vitro? Nie tak szybko! Jednoznaczne i pośrednie wskazania do IVF
30.01.2026 -
Testosteron i inne męskie hormony, czyli endokrynologia w leczeniu niepłodności u mężczyzn
09.01.2026 -
Dieta i probiotyki w hamowaniu stanów zapalnych organizmu a płodność
29.05.2025
Podcasty
Zobacz więcej-
Leczenie niepłodności w zespole PCOS
31.08.2022 -
Otyłość a niepłodność
25.08.2022 -
Insulinooporność okiem dietetyka – jak powinna wyglądać dieta: praktyczne wskazówki dla kobiet starających się o ciążę
06.04.2022 -
Jak poprawić parametry nasienia dietą – co jeść, co suplementować, ile trwa dietoterapia męskiej niepłodności?
04.04.2022
