28 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

28 tydzień ciąży - o czym pamiętać

28 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży to siódmy miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Dziecko nadal się rozwija i udoskonala narządy wewnętrzne – jego mózg zaczyna się “marszczyć” i tworzą się na nim charakterystyczne bruzdy. Kobieta odczuwa coraz większy ucisk macicy, która wciąż rośnie. 28 tydzień ciąży to dobry czas, by pomyśleć o tym, w jaki sposób i z kim będziesz rodziła. 

28 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

Całkowita długość dziecka w 28 tygodniu ciąży wynosi ok. 36 cm, a waga to 1300 gramów. Dziecko wciąż rośnie i nabiera masy. Ciało staje się bardziej zwarte, a skóra grubsza dzięki zwiększającej się tkance tłuszczowej. Zachowane są wszystkie proporcje. 

• 28 tydzień ciąży: Na główce są włosy, podobnie jak na twarzy wyraźnie już widać brwi i rzęsy. Oczy dziecka są otwarte, a nos drożny. W dziąsłach są zalążki ząbków, także stałych. Dziecko ćwiczy mięśnie twarzy poprzez rozmaite miny: marszczy się, otwiera buzię, a nawet uśmiecha.

• W siódmym miesiącu ciąży (28. tydzień ciąży) dziecko jest już w pełni rozwinięte, choć wciąż jego narządy wewnętrzne nie są gotowe do pełnienia samodzielnych funkcji. W płucach nadal trwa produkcja surfaktantu, substancji przygotowującej pęcherzyki płucne do oddychania poza organizmem matki.

• Doskonali się także mózg dziecka, na którym pojawiają się charakterystyczne bruzdy i marszczenia. W siódmym miesiącu ciąży fale mózgowe dziecka mogą przypominać już te, które ma noworodek. 

28 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą, czyli dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze

28. tydzień ciąży, czyli trzeci trymestr ciąży to już naprawdę ostatnia prosta przed porodem. Co prawda masz przed sobą jeszcze co najmniej 10 tygodni ciąży, ale to i tak bliżej niż dalej. Wiele kobiet na tym etapie ma wrażenie, że ciąża trwa już nieskończenie długo. Nic dziwnego, ponieważ z każdym tygodniem ma prawo być ci coraz ciężej.

Twoja macica w siódmym miesiącu ciąży jest już bardzo duża, a mimo to wciąż rośnie. Jeśli wydaje ci się, że masz całkiem spory brzuch i już wystarczająco mocno utrudnia ci życie, musisz wiedzieć, że to nie koniec powiększania się. 

28 tydzień ciąży: Trudności z oddychaniem, zadyszka, bóle kręgosłupa, opuchnięte nogi i kostki, powiększona stopa i za małe buty, żylaki i pajączki, zgaga i problemy ze snem, świąd brzucha i rozstępy… – niestety, lista dolegliwości ciążowych w trzecim trymestrze zaczyna się wydłużać.

Do tego dochodzą wahania nastroju, strach przed porodem, wątpliwości związane z macierzyństwem… Uff – odpocznij. Teraz to naprawdę wyjątkowo ważne, żeby stres nie spowodował problemów z ciążą. Pamiętaj, że kortyzol, hormon stresu, przenika do krwiobiegu dziecka i powoduje także u niego stan niepokoju.

Poza tym – dziecko w 28 tygodniu doskonale wyczuwa nastroje mamy i żywo na nie reaguje. Dbając o siebie w ciąży, także o swoją psychikę, dbasz o ogólny rozwój dziecka.

28 tydzień ciąży: o czym musisz pamiętać

Badania w trzecim trymestrze ciąży

28 tydzień ciąży to os.tatni moment na test obciążenia glukozą. Na czym polega badanie? Przede wszystkim wynik ma wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę ciążową. Badanie cukru polega na dwukrotnym pobraniu krwi: godzinę i dwie godziny po spożyciu 75 g glukozy rozcieńczonej w 300 ml płynu.

Dzięki temu lekarz jest w stanie ocenić, jak glukoza wpływa na poziom cukru w organizmie ciężarnej. Dla części pacjentek badanie to może być nieprzyjemnie, ze względu na bardzo słodki smak roztworu. Otrzymany wynik powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę – jeśli jest nieprawidłowy, wymagane jest leczenie w poradni diabetologicznej, zajmującej się problemem cukrzycy.

Przeczytaj: Cukrzyca ciążowa – czym grozi mamie i dziecku

28 tydzień ciąży: Konflikt serologiczny

Jeśli masz grupę krwi Rh-, a ojciec dziecka Rh+, czyli istnieje konflikt serologiczny w ciąży, w 28 tygodniu (najpóźniej w 30 tygodniu ciąży) powinnaś dostać immunoglobulinę anty-D. Otrzymanie immunoglobuliny Anty –RhD jest bezpłatne od stycznia 2018 r. i stanowi profilaktykę konfliktu serologicznego – jednym słowem jest to świadczenie gwarantowane, do którego jesteś uprawniona w ciąży. Jest jednak jeden warunek – musisz ciążę prowadzić u lekarza ginekologa pracującego w poradni specjalistycznej, która zawarła umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie ginekologii i położnictwa z NFZ. Jeśli prowadzisz ciążę prywatnie, za immunoglobulinę musisz zapłacić.

Przeczytaj: Poradnik położnej: Konflikt serologiczny i przebieg ciąży u kobiet z grupą krwi RH-

Jak chcesz urodzić dziecko

Choć to jeszcze nie ostatni dzwonek, to poród zbliża się wielkimi krokami. Ciąża donoszona to 37 tydzień, ale jeśli dziecko rodzi się w 28 tygodniu ciąży – są duże szanse, że przeżyje pod fachową opieką lekarzy i dzięki specjalistycznemu sprzętowi. Już na początku trzeciego trymestru zastanów się na spokojnie, w jaki sposób chcesz urodzić dziecko – a masz możliwość nie tylko rodzić tradycyjnie, na łóżku porodowym, ale możesz np. wybrać poród w wodzie – pod warunkiem, że nie ma ku temu przeciwwskazań.

Dla kogo poród w wodzie?

Czy poród w wodzie to dobry pomysł? Dla kobiet w ciąży, które boją się bólu porodowego, zdecydowanie tak. Woda ma działanie rozkurczowe, dlatego też skutecznie łagodzi bóle porodowe. Co ważne, kobieta w wodzie podczas porodu zużywa mniej energii, a co za tym idzie – mniej się męczy, ponieważ mięśnie szkieletowe są w tym momencie rozluźnione. Z kolei immersja wodna wpływa bardzo pozytywnie na przepływ krwi. Brzmi zachęcająco? W takim razie rozważ tę możliwość i dowiedz się więcej, JAK WYGLĄDA PORÓD W WODZIE.

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *