„Będę szczęśliwa, dopiero jak urodzę dziecko” – takie myślenie blokuje płodność

Może ciężko ci w to uwierzyć, bo dopiero czekasz na dziecko, ale również teraz, bez niego, możesz być szczęśliwa. Często kobiety mówią: „Będę szczęśliwa dopiero jak urodzę dziecko”. Takim zdaniem skutecznie ograniczasz sobie prawo do cieszenia się życiem. I do szczęścia także. Doceń życie i zobacz, jak odkryć szczęście już w tym momencie!

Określając bardzo konkretne warunki, które są według ciebie niezbędne do bycia szczęśliwą kobietą, skazujesz się na smutne, pozbawione kolorów i pozytywnych emocji życie. Mało tego – negujesz to, co wartościowego i dobrego spotkało cię do tej pory. I również to, czego doświadczasz na co dzień, np. miłości bliskich. Faktu, że mieszkasz w kraju, gdzie nie ma wojny, że nie chodzisz głodna i brudna, że masz ciepło w domu. Wydaje się, że to takie oczywiste?

Spójrz na swoje życie i to, co od niego dostałaś. Co może dać ci szczęście w tym momencie? Czego na co dzień, przez głowę zajętą niepłodnością, nie zauważyłaś, może nie doceniłaś?

Zliczaj dobre rzeczy, które się dzieją, zapamiętuj miłe doznania z dnia. To mogą być błahe sprawy takie jak smak kawy, czy uśmiech mijanej sąsiadki o poranku.

Szczęście to wybór. Czy chcesz być szczęśliwa?

Ze szczęściem jest tak, że trzeba mu wyjść naprzeciw. Kiedy będziesz siedzieć i czekać, zalewając się łzami, to możesz je przegapić. A rozglądając się wokół i ciesząc drobiazgami wysyłasz w jego stronę dobrą energię. Jestem o tym przekonana!

Do tego, żeby być szczęśliwą potrzeba wielu „czynników”. Dziecko i macierzyństwo to jeden z nich. Z nieznanych nam przyczyn na to musisz jeszcze poczekać. Możesz za to robić inne rzeczy, które dadzą ci szczęście i zadowolenie.

Pamiętaj, że to, czy czujesz się szczęśliwa i na ile – zależy od ciebie. Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz być szczęśliwa – nie będziesz. Jeśli natomiast zdecydujesz, że jesteś szczęśliwa – to jesteś. W każdym wypadku wybór należy do Ciebie.

Dziś chciałabym zaproponować listę 15 rzeczy, które są niezbędne do szczęścia:

 1.  Szukaj przyjemności, które możesz z kimś dzielić, sprawiaj kochanym osobom drobne, miłe niespodzianki.
 2. Szukaj prostych rozwiązań nawet trudnych spraw. Wprowadź prostotę do swojego życia, nie komplikuj.
 3. Doceń, że masz przy sobie kogoś, kto cię kocha, komu na tobie zależy, kto cię wspiera. Możesz zrobić listę – zdziwisz się pewnie, ile osób chce dla ciebie dobrze.
 4. Dbaj o swój rozwój zawodowy, rozwijaj się, ucz, zdobywaj nowe umiejętności.
 5. Pamiętaj, że najważniejsze to być sobą – nie porównuj się z innymi.
 6. Zadbaj o przyjaźnie. Dobry przyjaciel jest twoim szczęściem, wywołuje uśmiech na smutnej twarzy, zaskoczy przyjemnością. A ty także mając przyjaciela, nie myślisz tylko o sobie.
 7. Jak najczęściej i jak najwięcej rób rzeczy, które sprawiają radość, dają zadowolenie, odprężają. Pielęgnuj swoje pasje. Wymyśl hobby.
 8. Wysypiaj się. Pamiętaj o regeneracji ciała, zadbaj o nie. W końcu organizm daje nam możliwość życia!
 9. Śmiej się. Głęboko, przeponowo, do utraty tchu! Zaplanuj powody do śmiechu. Wyzwolisz endorfiny, naturalne hormony szczęścia!
 10. Uprawiaj sport, ruszaj się, ćwicz. To również ma związek z endorfinami, a także z dbaniem o ciało. A jeśli chcesz być w ciąży, to dobrze zadbać o kondycję.
 11. Naucz się zatrzymywać czas. Stań, rozejrzyj się wokół. Skup na chwili obecnej i szukaj w niej powodów do radości i okazania wdzięczności.
 12. Naucz się przesiewać myśli i nie skupiaj swojej uwagi na tych niemiłych, czarnych, wątpiących i smutnych. Pomyśl, że to tylko myśl. Przyszła i pójdzie.
 13. Zapamiętuj dobre myśli, a nawet sama je sobie wymyślaj – twórz w głowie dobre scenariusze na swoje życie, zakończenia problemów z happy end’em. Masz w sobie taką moc!
 14. Kolekcjonuj dobre wspomnienia. Tak, żebyś patrząc w przeszłość widziała mnóstwo dobra, radości i szczęścia.
 15. Bądź sobą i ciesz się tym, kim jesteś, jaka jesteś.

szadkowska_fotoMonika Szadkowska od ponad 11 lat pracuje jako terapeuta z kobietami w trudnych sytuacjach życiowych. Ukończyła Studium Pomocy Psychologicznej przy Instytucie Psychologii Zdrowia i od kilku lat jest cenionym doradcą przygotowującym pary do rodzicielstwa, coachem płodności. Autorka projektu „Chcę mieć dziecko” i aplikacji na telefon „Zwiększ Swoją Szansę na Ciążę”.

 

 

Polecamy także: 

Spełnij marzenie o dziecku. Instrukcja krok po kroku

Ania Mazur: O ciążę walczyłam tylko dietą, zero hormonów. Udało się!

Boisz się, że nie urodzisz dziecka? Lęk to dobry znak – sprawdź, jak go oswoić

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *