Jak sterydy wpływają na męską płodność

Biceps jest, ale plemników brak? Jak sterydy wpływają na męską płodność

Istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na męską płodność. Jednym z nich są sterydy, które stosowane na zwiększenie masy mięśniowej powodują liczne zaburzenia organizmu, w tym także niepłodność. Jak konkretnie wpływają na płodność?

Sterydy sposobem na większy biceps

Sterydy to tzw. anaboliki (sterydy anaboliczne, pochodne testosteronu), które zwiększają ilość testosteronu we krwi. W konsekwencji, wysokie stężenie testosteronu powoduje szybki przyrost masy mięśniowej. Dodatkowo, w takiej sytuacji organizm wysyła sygnał do mózgu (do podwzgórza) o jego nadwyżce. Tym samym, kolejny sygnał wysyłany jest do jąder, które wyłączają naturalną produkcję testosteronu – zgodnie z funkcją regulującą jego poziom. Niestety, w tym momencie zaczyna się problem, gdyż tylko naturalnie wytwarzany testosteron przyczynia się do produkcji plemników, co w efekcie przyczynia się do sytuacji, w której proces zostaje zaburzony.  

Jak sterydy wpływają na płodność? – sterydy a niepłodność męska 

Sterydy wpływają na jakość i ilość męskiego nasienia. Pod ich wpływem plemniki stają się mniej ruchliwe i obumierają, przez co spada ich ilość. Ponadto, mają również niekorzystny wpływ na funkcjonowanie jąder – zaburzają ich czynność, co w rezultacie prowadzi do zmniejszenia ich objętości, a także oligozoospermii lub azoospermii. 

Brytyjski zespół naukowców przeprowadził badania na 4 mężczyzn (27-33 lata), którzy po wieloletnim stosowaniu sterydów zgłosili się do specjalisty z powodu azoospermii, czyli całkowitego braku plemników w spermie). Każdy z nich stosował anaboliku, aby zwiększyć masę mięśniową. W celu badania zalecono mężczyznom odstawienie sterydów, a następnie monitorowano parametry nasienia.

W każdym z przypadków liczba plemników zwiększyła się i tak:

  • u pierwszego mężczyzny po roku do 17 mln/ml, a po 1,5 roku do 112 mln/ml,
  • u drugiego mężczyzny po 6 miesiącach do 7 mln/ml,
  • u trzeciego mężczyzny po 11 miesiącach do 6 mln/ml, a po 13 miesiącach do 25 mln/ml,
  • u czwartego mężczyzny po 5 miesiącach do 51 mln/ml, a po 6 miesiącach do 106 mln/ml.

Ponadto u 3 mężczyzn po staraniach trwających 9-22 miesiące partnerkom udało się zajść w ciążę. 

W tych 4 przypadkach możliwe było przywrócenie produkcji plemników. Należy jednak podkreślić, że nie zawsze tak jest i w wielu przypadkach dochodzi do trwałego zahamowania procesu spermatogenezy, czyli produkcji plemników. 

W innych badaniach przeprowadzono z kolei test na zdrowym mężczyźnie, który ćwiczył na siłowni. Co tydzień wstrzykiwano mu testosteron, a następnie wykonywano badania kontrolne. Już po 4 tygodniach okazało się, że liczba żywych plemnik spadła ze 100% na 75%.  Po upływie kolejnego miesiąca liczba plemników spadła do 50%, a ponadto pogorszyła się także ich ruchliwość. Po 3 miesiącach w spermie stwierdzono tylko nieliczne żywe plemniki o słabej ruchliwości. Zaprzestano podawania sterydów i badanie zakończono. Po roku przeprowadzono próbę kontrolną, w której okazało się, że liczba plemników wzrosła, jednak ich ruchliwość pozostaje bez zmian. Warto zatem podkreślić, że każdy mężczyzna może reagować inaczej na sterydy. W każdym jednak przypadku może dojść do skutków ubocznych, w tym niepłodności.  

Czy sterydy na stałe uszkadzają męską płodność?

Zaledwie ok. 2 tygodnie stosowania sterydów wpływa w widoczny sposób na znaczny spadek ilości spermy. W większości w takich sytuacjach produkcja spermy wraca do normy po oczyszczeniu organizmu ze sztucznego hormonu. Jeśli jednak sterydy stosowane są przez dłuższy czas, a dawki są duże może to prowadzić do trwałych uszkodzeń, trudnych do odwrócenia.

 

Warto również podkreślić, że im większe dawki i dłużej stosowane, tym mogą również pojawiać się skutki uboczne. Najczęstsze to m.in. niepłodność męska, impotencja, zanik jąder.

Polecamy także:

Jeszcze nie czas? Dojrzewanie do ojcostwa, gdy na drodze staje niepłodność

 

Komentarze: 1

Od wielu miesięcy się staramy z narzeczonym Który jest na bombie raz się udało ale poronienie było w 12 tyg dlaczego teraz się nie udaje partner nie bierze HCG tylko inne świństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *