Bielizna sprzyjająca płodności. Badania potwierdzają to, co od dawna podejrzewamy

Wiele się mówi, że rodzaj męskiej bielizny może mieć wpływ na jakość spermy. Badania przeprowadzone w Bostonie i opublikowane przez pismo “Human Reproduction” pokazują dobitnie, że męska bielizna ma znaczenie w walce z niepłodnością.

Badanie na grupie 656 mężczyzn przeprowadził zespół dr Lidii Mínguez-Alarcón z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie. Byli to panowie, którzy wraz z partnerkami zgłaszali się w latach 2000-2017 do Massachusetts General Hospital z powodu problemów z płodnością.

Badana była nie tylko jakość spermy, ale także hormony płciowe, uszkodzenia DNA plemników i inne wskaźniki funkcji jąder. Celem było odkrycie, czy rzeczywiście rodzaj bielizny wpływa na płodność czy to tylko niesprawdzone informacje mające niewiele wspólnego z prawdą.

Badani dostarczyli próbkę nasienia i krwi oraz wypełnili ankietę na temat preferowanej bielizny noszonej w ciągu 3 ostatnich miesięcy.

Sprawdź: Niepłodność męska: Spokojnie, to tylko biopsja jąder

Co pokazało badanie?

53% mężczyzn stwierdziło, że nosi bokserki i to właśnie osoby z tej grupy miały o 25 proc. wyższą koncentrację plemników, o 17 proc. wyższą ogólną liczbę plemników, o 33 proc. więcej ruchliwych plemników w pojedynczym ejakulacie i o 14 proc. niższy poziom hormonu folikulotropowego (FSH) niż panowie preferujący na co dzień slipki.

Badanie przeprowadzone w Bostonie potwierdziło to, o czym lekarze na całym świecie mówią od dawna – nieprawidłowa termoregulacja jąder stanowi jeden z powodów męskiej niepłodności. Plemniki nie lubią wysokich temperatur. Długotrwałe przegrzewanie okolic krocza mogą obniżyć wartość nasienia i spowodować obumarcie dużej liczby plemników. A noszenie ciasnej bielizny sprzyja nagrzewaniu jąder. Optymalna temperatura jąder dla prawidłowego funkcjonowania plemników powinna być o 3-4 stopnie niższa niż reszty ciała.

Sprawdź: Niepłodność męska. Badania molekularne to nadzieja dla wielu par. Jaki koszt?

Na jakość nasienia ma wpływ szeroko rozumiany tryb życia, jaki prowadzi mężczyzna. Warto unikać:

– siedzącego trybu życia. Nawet, jeśli zawód wymaga wielu godzin w pozycji siedzącej, warto po pracy jak najwięcej się ruszać. Wielogodzinne siedzenie w jednej pozycji sprzyja przegrzewaniu jąder.

– elektroniki i fal elektromagnetycznych – mężczyźni powinni unikać trzymania laptopa na kolanach oraz noszenia telefonu w kieszeni spodni.

– Sauna i gorące kąpiele także negatywnie wpływają na jakość spermy. Można, ale z umiarem.

Suma małych czynników może przynieść bardzo duży efekt. Dlatego, starając się o dziecko, warto zwracać uwagę nawet na takie aspekty, jak rodzaj męskiej bielizny i ilość aktywności fizycznej.

POLECAMY TAKŻE

Tata – moje przyszłe imię. Jak pokonać męską niepłodność?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *