500+ na wakacje

Bon turystyczny 500 zł na każde dziecko – od kiedy, jak go zdobyć, gdzie nim płacić

Pandemia koronawirusa spowodowała mniejsze bądź większe problemy finansowe u znacznej części społeczeństwa. Aby wesprzeć Polaków, rząd postanowił wprowadzić dodatkowe świadczenie – bon na wakacje, który pozwoli opłacić nocleg podczas wyjazdu. Bon turystyczny ma obowiązywać od 1 sierpnia 2020 roku i przysługiwać każdej rodzinie z co najmniej jednym dzieckiem. Jak zdobyć bon 500+? Gdzie wysłać wniosek o bon turystyczny? Poniżej aktualne informacje.

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie, które ma wesprzeć zarówno polskie rodziny, jak i rodzimy segment turystyczny. To bon w wysokości 500 zł, który będzie można zrealizować na wybrane usługi turystyczne lub imprezy turystyczne. Bon będzie obowiązywał do końca marca 2022 roku.

Od kiedy bon turystyczny?

Według założeń rządu bon powinien obowiązywać od 1. sierpnia 2020 roku. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem systemu ZUS oraz budowaniem bazy Polskiej Organizacji Turystycznej, mającej zrzeszać wszystkie jednostki turystyczne, w których możliwe będzie wykorzystanie bonu turystycznego.

Dla kogo bon turystyczny?

W trakcie tworzenia się pomysłu na dodatkowe świadczenie wakacyjne koncepcje często się zmieniały, dlatego ostatecznie wiele osób długo nie wiedziało, kto może skorzystać z bonu turystycznego. Początkowo bowiem zakładano, że będzie on przyznawany każdej osobie, która pracuje i odprowadza podatki. Ostatecznie bon 500+ przyznawany jest na każde dziecko w rodzinie, podobnie jak comiesięczne świadczenie 500+.

Bon 500+ na wakacje dla dzieci dotyczy każdego dziecka, bez względu na wysokość dochodów rodziców. W przypadku dzieci niepełnosprawnych bon wakacyjny 500+ przyznawany jest zarówno dla dziecka, jak i drugi bon dla opiekuna, co daje łącznie 1000 zł.

Jak zdobyć bon turystyczny?

Bon turystyczny 500+ na wakacje dla dzieci ma formę elektroniczną. Nie jest i nie będzie wymieniany na gotówkę, nie można nim płacić za innego rodzaju usługi/produkty.

Osoby, którym przysługuje bon 500+ i będą chciały z niego skorzystać, od 31. lipca 2020 roku mogą zarejestrować się w systemie PUE ZUS i złożyć wniosek o przyznanie bonu.

Bon zostanie wygenerowany elektronicznie w postaci 16-cyfrowego kodu, który wnioskodawca otrzyma na wskazany przez siebie numer telefonu lub adres mailowy. Numer będzie trzeba okazać podczas rezerwacji bądź zakwaterowania.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Bonem 500+ będzie można opłacić nocleg w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym. Bon można również wykorzystać do pokrycia kosztu udziału dziecka w koloniach i obozach. Bon turystyczny pozwoli także na płatność za udział w imprezach turystycznych organizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Warunek: dane miejsce musi zarejestrować się w systemie PUE ZUS.

Baza miejsc turystycznych honorujących bon będzie dostępna na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej: TUTAJ

Bon turystyczny – tu znajdziesz szczegółowe informacje

Wszelkie dodatkowe pytania dotyczące wykorzystania bonu turystycznego 500+ można zadawać drogą mailową, kierując je do ZUS: bon@zus.pl. Infolinia w sprawie bonu turystycznego: 22 11 22 111.

Szczegółowe informacje: https://bonturystyczny.polska.travel/ 

Wniosek o bon turystyczny należy złożyć za pośrednictwem serwisu PUE ZUS. Skorzystaj z filmu instruktażowego, jak założyć konto na PUE ZUS:

https://www.youtube.com/watch?v=UUzCFpwDVLA

 

POLECAMY TAKŻE:

Jakie kremy przeciwsłoneczne dla niemowląt i dzieci?

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *