Ciąża plus – jest projekt nowego rządowego programu. Na co mogą liczyć ciężarne?

500 plus, Mieszkanie plus, 300 plus (Dobry start), Senior plus (Senior WIGOR) – do rządowych projektów z „plusem” niebawem może dołączyć kolejny – „Ciąża plus”. Co daje projekt „Ciąża plus”? Na jakie udogodnienia będą mogły liczyć przyszłe matki? I czy będą z niego mogły skorzystać wszystkie kobiety w ciąży?

Dziennik „Fakt” dotarł do projektu ustawy, która ma wspierać kolejną grupę społeczną – kobiety w ciąży. Jeśli projekt ustawy przejdzie w sejmowych głosowaniach, może wejść w życie do końca 2019 roku.

“Gotowy jest już projekt ustawy, a jego założenia zostały w zeszły czwartek przyjęte przez Komitet Społeczny Rady Ministrów” – podaje „Fakt”.

Ciąża plus – co ma gwarantować?

Projekt zakłada utworzenie listy leków refundowanych „C” dla kobiet w ciąży. Miałyby się na niej znaleźć leki na receptę przepisane przez ginekologa lub lekarza rodzinnego, m.in. leki na podtrzymanie ciąży, leki na nadciśnienie, na cukrzycę ciążową. Leki z listy będą darmowe. 

Jakie leki nie znajdą się na liści? Darmowe nie będą m.in. suplementy dla kobiet w ciąży, a szczegółowa lista powstanie po zatwierdzeniu projektu ustawy. 

Sprawdź: Jak nie dać się pokonać ciążowym dolegliwościom w czasie świąt?

Ciąża plus – kto będzie mógł skorzystać z programu?

Projekt nie zakłada limitów czasowych, a więc z darmowych leków na receptę będą mogły korzystać kobiety bez względu na wiek ciąży. Także te ciężarne, które skorzystały z zapłodnienia metodą in vitro.

Lista leków powinna zostać stworzona maksymalnie 4 miesiące po wejściu ustawy w życie. Koszt nowego programu to 20 milionów rocznie.

POLECAMY TAKŻE

Ciąża po ciąży – jak długa powinna być przerwa między jedną a drugą ciążą?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *