Od czego zależy płodność kobiet i mężczyzn oraz co wpływa na skuteczne starania o dziecko

Dr Sławomir Sobkiewicz: Kiedy starania o ciążę nie przyniosą szybkiego efektu

Płodność kobiety i mężczyzny zależy od wielu czynników. Unikając ich, możemy wpłynąć na nasze zdrowie intymne i podnieść skuteczność starań o dziecko.  O tym, co wpływa na płodność i kiedy starania o ciążę nie przyniosą już szybkiego efektu, mówi dr n. med. Sławomir Sobkiewicz, ginekolog i specjalista leczenia niepłodności z Kliniki Salve Medica.

Płodność człowieka wraz z wiekiem się obniża. Ale choć wiek to kluczowy czynnik wpływający na starania o ciążę, a także skuteczność leczenia przyczyn niepłodności, nie tylko on ma znaczenie podczas planowania macierzyństwa. Kobiety jednak powinny szczególnie zwrócić uwagę na to, by działania wspierające płodność były podjęte do pewnego wieku – zanim naturalne procesy zachodzące w organizmie nie uniemożliwią zajście w ciążę.

O tym, co zrobić i kiedy efektywnie wspomóc płodność, mówi doświadczony ginekolog i specjalista leczenia niepłodności dr Sławomir Sobkiewicz. 

Jak poprawić płodność i jakie czynniki mają duży wpływ na skuteczne starania o ciążę?

Źródło: Salve Medica R Warszawa

 

 

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *