„FRESH EGGS“ – czyli czym jest świeże dawstwo komórek jajowych

Przebieg procedury dawstwa na przykładzie kliniki PRONATAL OSTRAVA

Dawstwo komórki jajowej polega na przekazaniu komórek jajowych dawczyni dla biorczyni, która z przyczyn medycznych nie dysponuje własnymi komórkami jajowymi. Ta forma pomocy niepłodnym parom wymaga zapłodnienia metodą in vitro, a wykorzystać można komórki zamrożone lub świeże.  Na czym polega program „FRESH EGGS”, czyli zapłodnienie świeżymi komórkami?

Dawstwo komórki jajowej – na czym polega?

Przekazanie komórek jajowych od anonimowej dawczyni to dla wielu par jedyna szansa na zajście w ciążę i posiadanie dziecka. Jak wygląda proces zapładniania komórki dawczyni, omawiamy na przykładzie czeskiej kliniki PRONATAL OSTRAVA.

Program FRESH EGGS w klinice PRONATAL OSTRAVA polega na synchronizacji cykli dawczyni i biorczyni. Dawczyni poddawana jest stymulacji hormonalnej w celu indukcji mnogiej owulacji, a biorczyni pod stałą kontrolą lekarską otrzymuje kombinację leków służących przygotowaniu endometrium do implantacji. Dawczyni podczas stymulacji również jest stale monitorowania pod kątem uzyskania najlepszej jakości komórek. W dniu wyznaczonej punkcji jajników dawczyni, partner oddaje w klinice nasienie.

Świeże komórki są zapłodnione w ciągu kilku godzin od pobrania, a następnie hodowane w laboratorium IVF do momentu, aż osiągną stan zarodkowy blastocysty. Klinika gwarantuje minimum 2 wysokiej jakości embria (przy wyniku badania nasienia normospermia). W okresie 3-5 dni po pobraniu komórek, 1-2 otrzymane zarodki przenosi się do macicy biorczyni. Pozostałe zarodki poddaje się kriokonserwacji celem wykorzystania w przyszłości.

Program z wykorzystaniem świeżych komórek jajowych skierowany jest dla par, które bezskutecznie starają się o dziecko, a powodem może być jedna z przyczyn:

 • słabej jakości bądź brak własnych komórek jajowych,
 • nawracające poronienia,
 • przedwczesne wygasanie funkcji jajników,
 • obciążenia genetyczne stwierdzone u kobiety,
 • wielokrotnie nieudane programy in vitro,
 • zaawansowany wiek kobiety.

Przeczytaj także: Dawstwo komórki jajowej – na czym polega?

Klinika PRONATAL OSTRAVA

Dawstwo świeżej komórki i zamrożonej

Zapłodnienie z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni zazwyczaj dotyczy zamrożonej komórki pobranej odpowiednio wcześniej, jednak w PRONATL OSTRAVA istnieje możliwość wykorzystania komórek „świeżych” lub mrożonych. Wykorzystanie tej pierwszej metody jest zdecydowanie skuteczniejsze.

Zalety programu „fresh eggs” (świeży zarodek) w porównaniu z „frozen eggs” (zamrożony zarodek):

 • 20% większe szanse na implantację zarodka,
 • ok 20% wyższy wskaźnik donoszenia ciąż i żywych urodzeń,
 • 6 gwarantowanych komórek pobranych od dawczyni w cyklu, co w przyszłości pozwala na posiadanie biologicznego rodzeństwa,
 • wyższy odsetek zarodków uzyskanych z komórek niemrożonych,
 • 20% więcej udanych transferów zarodków otrzymanych ze świeżych komórek dawczyni.

Jak wygląda dobór dawców?

Proces badania i kwalifikacji dawców obejmuje pełną diagnostykę medyczną i laboratoryjną co gwarantuje biorcom wysoki poziom bezpieczeństwa. Dawczyniami są młode kobiety, a procedura doboru właściwej dawczyni odbywa się na podstawie cech fenotypowych oraz grupy krwi. Własny bank dawczyń pozwala skrócić czas oczekiwania na leczenie do minimum. Cały proces przebiega zgodnie ze standardami międzynarodowych organizacji zajmujących się wspomaganym rozrodem i embriologią (m.in. ASRM, ESHRE).

Przeczytaj także: Prof. Piotr Laudański: Dawstwo komórki jajowej tworzy niezwykle silną więź między mamą a dzieckiem

PODSUMOWANIE

 • Dawstwo komórek jajowych to rozwiązanie dla par, w których partnerka z przyczyn medycznych nie może skorzystać z włąsnego materiału rozrodczego.
 • Dawstwo komórek płciowych jest w Czechach legalne, dobrowolne, bezpieczne i opiera się na zasadzie anonimowości między dawcą i odbiorcą oddanej gamety oraz pomiędzy darczyńcą (dawcą) i dzieckiem urodzonym z darowanych gamet.
 • W leczeniu można użyć “świeże” komórki jajowe dawcy lub komórki kriokonserwowane.
 • W przypadku dawstwa komórek obowiązuje pełna anonimowość. Zarówno dawczyni, jak i biorcy nie posiadają żadnych informacji, które mogłyby zidentyfikować tożsamość.

Klinika PRONATAL OSTRAVA

 

PRONATAL OSTRAWA – specjalistyczna klinika diagnozowania i leczenia niepłodności istniejąca od 1993 r.  Jedna z najdłużej funkcjonujących klinik w Czeskiej Republice. Posiada własne laboratorium genetyczne oraz bank komórek jajowych i plemników. Klinika znajduje się w ścisłym centrum Ostravy, co daje klientom doskonałe połączenie komunikacyjne. Kompleksowo bada pary i wdraża skuteczną terapię. Stosuje najnowocześniejsze światowe techniki  zapłodnienia pozaustrojowego. Zespół składa się z najlepszych ekspertów w dziedzinie leczenia niepłodności, medycyny reprodukcyjnej, ginekologii i położnictwa. W klinice personel mówi po polsku.

Co wyróżnia Klinikę PRONATAL OSTRAVA:

 • Podlegamy prawu czeskiemu. W związku z tym, żadne informacje związane z leczeniem nie są w jakikolwiek sposób przekazywane polskiej stronie
 • W przypadku ivf z użyciem własnych komorek zapładniamy wszystkie pobrane i odpowiednie jakościowo oocyty
 • Posiadamy własny bank darowanych komórek i dawców nasienia, co znacznie skraca czas oczekiwania
 • W republice Czeskiej obowiązuje absolutna anonimowość dawców komórek jajowych i nasienia
 • W przypadku zapłodnienia nasieniem dawcy jako ojciec dziecka w dokumentacji zapisany jest partner

Dane kontaktowe:

Klinika : (+48) 327 218 200
Koordynator dla POLSKICH PACJENTÓW – +420 770168 036
Koordynator POLSKA ZACHODNIA – 576 931 014 – Hanna
Koordynator POLSKA WSCHODNIA – 576 877 599 – Marta
E-mail: mail: koordinator-pl@pronatalostrava.cz

Godziny pracy:  Pn – Pt 7:00 – 15:00

PRONATAL Ostrava s.r.o.
Dr. Šmerala 1332/27
702 00 Ostrava 1
 https://pronatal.cz/en/

 

POLECAMY TAKŻE:

Dawstwo komórki jajowej – czy to już czas?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *