Co na ból głowy w ciąży?

Głowa pęka, a ty nie możesz nic zrobić. Czy na pewno? Ból głowy w ciąży – jak sobie z nim radzić

Ból głowy w ciąży może powodować duży dyskomfort dla kobiety, choć zazwyczaj nie jest groźny. Jednak mnogość powodów, jakie mogą go wywoływać, każe kobiecie pozostać czujną a w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się do lekarza. Poniżej przeczytasz, kiedy ból głowy w ciąży powinien niepokoić, jakie są bezpieczne sposoby na ból głowy w ciąży oraz kiedy konsultować się z lekarzem.

Ból głowy w ciąży – przyczyny, rodzaje

Łagodne i umiarkowane bóle głowy w ciąży zdarzają się niemal każdej ciężarnej i zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Czujność powinny wzbudzić bóle głowy, które pojawiają się nagle i od razu z wielką intensywnością. Gdy jest to ból ostry, kłujący, wibrujący i pojawiają się wielokrotnie w krótkim czasie, koniecznie zgłoś się do neurologa lub lekarza prowadzącego ciążę.

Bóle głowy w ciąży dzielimy na:

  • pierwotne bóle głowy, np. migrena, napięciowe bóle głowy,
  • wtórne bóle głowy, np. związane z ciążą lub będące powikłaniami. Mogą być rezultatem wewnątrzczaszkowego nadciśnienia idiopatycznego, stanów metabolicznych, ogólnoustrojowych, przyjmowania innych leków, doznanych urazów szyi lub głowy.

Ból głowy w ciąży może być spowodowany szeregiem czynników, które wynikają właśnie z faktu bycia w ciąży, np.

Ból głowy w I trymestrze ciąży może być spowodowany:

  • zmianami hormonalnymi,
  • nudnościami i wymiotami,
  • odwodnieniem, jeśli wymiotom nie towarzyszy właściwe nawadnianie,
  • anemią i niewłaściwymi odżywianiem się (co może być też konsekwencją wymiotów i nudności; wiele kobiet w I trymestrze je niewiele, nie ma apetytu),
  • zmęczeniem, osłabieniem,
  • niewyspaniem,
  • nadciśnieniem tętniczym i częstymi skokami ciśnienia.

Inne przyczyny bólu głowy, także dotyczące II i III trymestru to:

  • stres,
  • infekcja układu oddechowego,
  • nerwobóle,
  • stany zapalne, bóle zęba,
  • bóle kręgosłupa,
  • udar mózgu,
  • krwotok podpajęczynówkowy,
  • niedokrwistość,
  • zakrzepica naczyń żylnych mózgu.

W zaawansowanej ciąży wiele kobiet ma problemy ze snem, co także może skutkować złym samopoczuciem w ciągu dnia i bólem głowy.

Bóle głowy w ciąży, szczególnie w I trymestrze, mogą występować u kobiet, które porzuciły nałóg lub używki, np. papierosy, kawa.

Ból głowy w ciąży może być dokuczliwy i powodować dyskomfort. W pierwszej kolejności należy zadbać o podstawy higienicznego trybu życia (wysypianie się, nawodnienie, unikanie stresu) oraz zaobserwować, czy ból nie jest rezultatem infekcji bądź wymiotów.

Należy koniecznie zwrócić uwagę, czy ból głowy w ciąży jest wyizolowany, czy towarzyszą mu jeszcze inne objawy, np. drętwienie kończyn, problemy ze wzrokiem, zaburzenia neurologiczne. W takim przypadku konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza.

Przeczytaj także: Infekcje intymne w ciąży. Które występują najczęściej i jak im zapobiec?

Migrena w ciąży

Ciąża to stan, w którym spora część kobiet po raz pierwszy ma do czynienia z migreną. Większość przypadków udaje się leczyć niefarmakologicznie i takie jest główne wskazanie lekarzy. Jednak, jeśli migrenie w ciąży towarzyszą silne wymioty, mogące prowadzić do odwodnienia to zazwyczaj stosuje się leki przerywające napad (doraźne) oraz leczenie profilaktyczne.

Warto wiedzieć, że migrena u kobiet w ciąży, które wcześniej już borykały się z tą dolegliwością, zazwyczaj występuje rzadziej i z mniejszym natężeniem. Powodem jest głównie podwyższony poziom estrogenów. U ponad połowy kobiet niestety wraca po zakończonym połogu lub/i zakończeniu karmienia piersią.

Jak rozpoznać migrenę w ciąży? Dolegliwości bólowe występują po jednej stronie głowy, najczęściej w okolicy czołowej. Ból jest bardzo ostry, tępy, pulsujący i niemal zupełnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ataki trwają od kilku do nawet 72 godzin. Migrenie mogą towarzyszyć także: wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i inne bodźce.

PAMIĘTAJ! Leki na migrenowy ból głowy może przepisać wyłącznie lekarz.

Ból głowy w ciąży – jak sobie radzić?

Większość leków, choć nie wszystkie, przenikają przez łożysko i potencjalnie mogą niekorzystnie wpływać na płód. Stosowanie leków farmakologicznych w ciąży powinno być więc możliwe ograniczone, jednak nie jest bezwzględnie zakazane. Lekiem stosowanym w pierwszej kolejności jest paracetamol.

WAŻNE! Nie zastanawiaj się, co na ból głowy w ciąży, jakie leki możesz przyjmować. Ta decyzja zawsze należy do lekarza. Dla rozwijającego się płodu nawet leki przeciwbólowe bez recepty mogą stanowić zagrożenie. Dlatego pamiętaj, że w ciąży przyjęcie każdego leku należy konsultować z lekarzem.

Idealnie jeśli ból głowy w ciąży uda się przezwyciężyć metodami niefarmakologicznymi, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Środki przeciwbólowe i opioidy mogą być używane w ograniczonym zakresie i pod kontrolą lekarza. Wpływ podania leków na rozwijający się płód jest uzależniony od szeregu czynników, m.in. wieku ciąży, rodzaju leku, dawki, sposobu podania, częstotliwości podania.

Co na ból głowy w ciąży? Bezpieczne metody

W przypadku sporadycznie występujących i raczej łagodnych napięciowych bólów głowy w ciąży najlepszymi metodami są niefarmakologiczne, domowe rozwiązania.

Jaki bezpieczne sposoby na ból głowy w ciąży?

Przede wszystkim zadbaj o podstawy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu głowy. Odetnij się od stresujących bodźców. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli zauważyłaś, że np. codzienne oglądanie wiadomości wywołuje w tobie dużo silnych emocji, to zrezygnuj ze śledzenia wydarzeń na świecie.

Zadbaj o dobry sen, często wietrz mieszkanie, spędzaj dużo czasu na powietrzu. Koniecznie przypilnuj właściwego nawadniania się – herbata i kawa to za mało. Jeśli pijesz jedną szklankę wody dziennie to wysoce prawdopodobne, że ból głowy to właśnie efekt odwodnienia.

Inne domowe i bezpieczne metody na ból głowy w ciąży to:

  • olejki eteryczne – nacierane w skronie lub wdychane z kominka,
  • ciepła kąpiel,
  • zimny okład na głowę,
  • masaż skroni i ramion,
  • medytacja,
  • joga,
  • techniki relaksacyjne,
  • zdrowa dieta i ograniczenia spożywania cukru.

Kobiety przyzwyczajone do schematu „ból głowy=tabletka” z pewnością mogą początkowo sceptycznie podchodzić do olejków eterycznych czy medytacji. Jednak warto dać szansę i wypróbować domowe sposoby na ból głowy. Wiele z nich potrafi być zaskakująco skutecznych.

Źródła:
https://www.neurologic.theclinics.com/article/S0733-8619(04)00054-4/abstract
https://journals.lww.com/clinicalobgyn/Abstract/2013/06000/Headaches_During_Pregnancy.14.aspx
https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/s10194-005-0176-z.pdf
https://instytutleczeniabolu.pl/klinikaboluglowy/120/migrena-w-ciazy
https://podyplomie.pl/medycyna/10547,bole-glowy-w-ciazy?page=4 

POLECAMY TAKŻE:

Badania w ciąży – za które zapłacisz, a za które nie? Świadczenia NFZ dla kobiet w ciąży

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *