jak wyprawić baby shower

Jak wyprawić przyjęcie z okazji narodzin dziecka – amerykańska tradycja w Polsce

Walentynki, Halloween, wieczór kawalerski i panieński a teraz baby shower – w Polsce z powodzeniem funkcjonuje coraz więcej amerykańskich zwyczajów. Ten ostatni wydaje się być wyjątkowo wdzięczną uroczystością – w końcu radości z powodu przyjścia dziecka na świat nigdy za wiele, a temu właśnie głównie służy baby shower.

Baby shower – co to właściwie jest?

Baby shower w dosłownym tłumaczeniu „dziecięcy prysznic”, a symbolicznie chodzi o prysznic prezentów. Ideą baby shower jest bowiem wręczenie przyszłej mamie prezentów związanych z nową rolą w jej życiu – zwykle są to więc gadżety dla dziecka. Jednak baby shower jest czymś więc niż tylko obdarowaniem ciężarnej podgrzewaczami do butelek i pieluchami.

Baby shower to uroczystość na cześć mającego się wkrótce urodzić dziecka i jego mamy. To powód do radości i świętowania. Co do zasady organizują go przyjaciółki i krewne przyszłej mamy – czasami w tajemnicy przed nią, a czasami bez niespodzianki.

Całość imprezy organizowana jest pod hasłem „czekamy na dzidziusia” i wszystko jest temu podporządkowane. Balony, babeczki, dekoracje, tort z pieluch – wszystko to w kolorze różowym bądź niebieskim lub z symbolem dziecka.

Sprawdź: Najbardziej oryginalne imiona dzieci polskich celebrytów. Kto nazwał syna Liam?

Często na baby shower pojawiają się także pytania dla przyszłej mamy, zabawy i śmieszne zadania – podobnie więc jak na wieczorze panieńskim, ale w wersji dziecięcej.

Na baby shower zapraszane są same kobiety, a organizowany jest zwykle w ostatnich tygodniach ciąży.

Czy warto organizować baby shower?

Warto, warto i jeszcze raz warto! Celebrujmy okazje, świętujmy ważne chwile w naszym życiu, a czy jest coś bardziej wartego uczczenia niż przyjście na świat dziecka.

Spotkanie w gronie przyjaciółek i innych bliskich kobiet pozytywnie wpłynie na psychikę przyszłej mamy. Czym bliżej do porodu, tym więcej obaw i wątpliwości: Czy damy radę urodzić naturalnie? Czy poradzę sobie z nową rolą? Czy będę potrafiła pielęgnować dziecko?

Spotkanie z innymi kobietami, w tym z mamami, pozwoli rozwiać choć część rozterek i oswoić lęki. Przyda ci się teraz spora dawka śmiechu, radości i beztroski. Za chwilę zacznie się nowy wspaniały, ale też wymagający okres w twoim życiu. Warto pożegnać się z czasem ciąży we wspaniałym stylu.

Jak zorganizować idealny baby shower?

Twoja przyjaciółka lub siostra niedługo rodzi i  zastanawiasz się, jak zorganizować baby shower? Śpieszymy z pomocą!

Masz dwie możliwości do wyboru:

  • Wynająć profesjonalną firmę, która zorganizuje baby shower od A do Z
  • Urządzić go samodzielnie
  • Opcja pierwsza nie wymaga wiele zaangażowania, więc skupimy się na możliwości numer dwa. Przede wszystkim zrób listę gości – nie zapomnij o kobietach w rodzinie naszej przyszłej mamy: zaproś te, z którymi jest blisko i które chciałaby widzieć na tej uroczystości.

Spośród gości, wybierz jedną, dwie przyjaciółki, które ci pomogą. Co dwie głowy to niejedna – więcej pomysłów i rąk do pracy.

Sprawdź: Co lubią, a czego nie lubią noworodki?

A teraz kilka wskazówek, o czym pamiętać organizując baby shower:

  • Dekoracje – możecie zrobić je samodzielnie lub kupić. Wybór jest ogromny: balony w różowym/niebieskim kolorze z napisem „It’s a girl/It’s a boy”, dekoracyjne w kształcie wózka czy dzidziusia do włożenia w babeczki, girlandy z dziecięcym wzorem, słomki do drinków z akcentem dziecięcym. A wszystko to albo w kolorze odpowiadającym płci dziecka, albo zupełnie kolorowo, dziecięco, fantazyjnie. Wiele sklepów, zarówno stacjonarnych jak i internetowych, ma całe działy z dekoracjami na baby shower. Jeśli nie masz czasu na samodzielne wykonanie dekoracji, z powodzeniem znajdziesz tam wszystko, czego szukasz.
  • Jedzenie – przygotujcie lub zamówcie drobne przekąski – koreczki, babeczki, sałatki, ciastka z dziecięcym motywem, owoce. Coś, co nie będzie wymagało ciągłego podgrzewania, nakładania. Chodzi o to, żebyście miło spędziły czas w babskim gronie, a nie żeby organizatorka nieustannie biegała na trasie impreza-kuchnia.
  • Alkohol – i tu właśnie należy być wyjątkowo wyczulonym. Wskazane, aby było to przyjęcie bezalkoholowe – w końcu główna zainteresowana aktualnie nie pije, a i cała uroczystość jest rodzinno-dziecięca a nie typowo imprezowa. Jednak, jeśli wiesz, że przyszłej mamie nie będzie przeszkadzało, jeśli pozostałe uczestniczki napiją się wina, to możesz zapewnić jakiś alkohol. Lepiej jednak niech to będzie coś eleganckiego – wino, prosecco – a nie wódka i piwo.
  • Prezenty – nieodzowna część baby shower to prezent dla mamy i dziecka. Co kupic na baby shower? Wszystko, co może przydać się w opiece nad niemowlakiem, a więc:

– elektroniczna niania

– butelka do mleka

– podgrzewacz do butelek

– miś-szumiś (maskotka wydająca uspokajające szumy)

– kosz na brudne pieluchy

– kołyska

– bujaczek

– laktator

– ubranka dla malucha

– mata dla malucha

Sprawdź: Gadżety dla noworodka – te niezbędne i te, na które szkoda pieniędzy

Wskazówka! Zrób listę prezentów online i udostępnij ją wszystkim zaproszonym kobietom. Niech wybiorą co, chcą kupić albo dopiszą swoje pomysły. Dzięki temu unikniesz zdublowanych prezentów.

 

Pomysł! Jeśli organizujesz baby shower dla mamy, która rodzi drugie dziecko i ma dziecięcych gadżetów aż nadto, możesz zaproponować uczestniczkom zakup prezentów dla przyszłej mamy, a nie dziecka – takie docenienie jej jako kobiety a nie tylko matki, np. masaż (do wykorzystania po urodzeniu dziecka), zabieg upiększający, jakiś gadżet urodowy itp.

Baby shower to świetna uroczystość. Warto celebrować piękne chwile w życiu, więc wykorzystujmy do tego każdą okazję. Także przyszła mama z pewnością doceni fakt, że może spędzić miłe chwile w towarzystwie bliskich kobiet.

POLECAMY TAKŻE

Jak ogarnąć życiowy chaos – 7 kroków do lepszego samopoczucia

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *