Jakie imię dla dziecka będzie modne w 2022 roku

Jakie imię dla dziecka w 2022? Są zmiany na TOP liście! Oryginalne imiona nowo narodzonych dzieci celebrytów

Jakie imię dla dziecka w 2022? Są zmiany na TOP liście! Oryginalne imiona nowo narodzonych dzieci celebrytów

Wybór imienia dla dziecka spędza niejednym rodzicom sen z powiek. W końcu to poważna decyzja, która ma wpływ na całe przyszłe życie naszej pociechy. Wybrać nowoczesne imię, a może pójść w stronę bardziej klasycznego? Sprawdzamy, jakie imiona będą modne w 2022 roku.

Niezmiennie od kilku lat w Polsce panuje moda na nadawanie imion tradycyjnych – takich, które nosili nasi dziadkowie czy babcie. Niektórzy preferują jednak imiona oryginalne i niespotykane. Dla innych ważne jest to, aby imię miało określoną symbolikę i znaczenie.

Jakie imiona będą modne w 2022? Możemy snuć pewne domysły, sugerując się opublikowanym przez Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM rankingiem najpopularniejszych imion, które rodzice nadali dzieciom  w pierwszej połowie 2021 roku.

Antoni wciąż liderem

Wśród chłopców od kilku lat miejsce lidera zajmuje Antoni. Następny w rankingu plasuje się Jan. Jednak w porównaniu z 2020 rokiem Jakub spadł z 3. na 5. lokatę. Jego miejsce zajął Aleksander.

Top 10 imion dla synów:

Antoni – 3862 (lider również w połowie 2020 r.)

Jan – 3535 (również 2. miejsce)

Aleksander – 3353 (awans z 4. miejsca)

Franciszek – 3252 (awans z 5.)

Jakub – 3236 (3. w 2020 r.)

Szymon – 2575 (bez zmian)

Mikołaj – 2536 (awans z 8. pozycji)

Leon – 2479 (awans z 11. miejsca)

Filip – 2372 (7. w 2020 r.)

Stanisław – 2295 (9. w 2020 r.)*

 

Zmiana liderki u dziewczynek

W rankingu najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom, na pierwszym miejscu doszło do zmiany. Zwycięstwo przypadło Zuzannie, która wyprzedziła ubiegłoroczną liderkę Julię. Na drugim miejscu plasuje się Zofia, a na trzecim Hanna.

Top 10 imion dla córek (dla porównania w nawiasie podajemy pozycję danego imienia w 2020 roku):

Zuzanna – 3251 (awans z 2. miejsca)

Zofia – 3178 (awans z 3 miejsca)

Hanna – 3064 (awans z 4. miejsca)

Julia – 3022 (liderka zestawienia z połowy 2020 r.)

Maja – 2812 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)

Laura – 2679 (awans z 10. miejsca)

Oliwia – 2377 (awans z 8. miejsca)

Alicja – 2362 (7. w 2020 r.)

Lena – 2309 (6. w 2020 r.)

Pola – 2190  (awans z 11. miejsca)*

 

Mercedes i Gajusz

Obok amatorów imion tradycyjnych znajdują się rodzice, którzy pragną nazwać swoją pociechę w sposób niekonwencjonalny i oryginalny. I tak wśród dziewczynek najrzadziej pojawiały się takie imiona jak: Mercedes, Ligia i Nia.  Z kolei wśród chłopców znajdziemy Gajusza, Racibora czy Romea. Takie nietuzinkowe imiona mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, że w przyszłości dziecko może mieć żal do rodziców za wybór nietypowego imienia.

Vincent – nietypowe imię

Oryginalne imiona dzieci bardzo często spotkać można wśród rodziców-celebrytów. Będąca w zaawansowanej ciąży Joanna Opozda, ogłosiła na Instagramie „2022 rokiem synka Vincenta”.

„VINCENT KRÓLIKOWSKI. Dziękuje Ci za ten rok najdroższa, jesteś najdzielniejsza na świecie, kocham Was” – napisał jej mąż, Antoni Królikowski.

Tym samym para oficjalnie przedstawiła nietypowe i rzadkie imię, które będzie nosił ich syn. Jednak fani aktorskiej pary nie byli skłonni gratulować wyboru imienia, zamiast tego na przyszłych rodziców wylała się fala nieprzyjemnych komentarzy. Sugerowano, aby aktorka wybrała bardziej polskie imię. „Pozwól, że sami będziemy decydować, co do nas pasuje. Vincent i Antonii są pochodzenia łacińskiego, Joanna – hebrajskiego. Zupełnie jak Twoje, Michale. Jeśli chcesz więc coś bardziej polskiego, to najpierw sam musisz zmienić imię” – skwitowała żona Antoniego Królikowskiego.

Dzieci znanych osób urodzone w 2021

W 2021 roku kilka celebryckich par doczekało się potomków. Przykładowo imię Milan otrzymał syn aktorki Agnieszki Włodarczyk i sportowca Roberta Karasia. W ubiegłym roku na świat przyszedł również syn Michała Wiśniewskiego, który otrzymał imię Falco.

W większości celebryci wybierali jednak tradycyjne polskie imiona. I tak aktorka Monika Mrozowska urodziła Lucjana. Natomiast tancerka i aktorka Agnieszka Kaczorowska-Pela urodziła córkę – Gabrielę, a Zofia Zborowska-Wrona urodziła córeczkę o imieniu Nadzieja. W tym roku mamą chłopca została również Agnieszka Hyży, która urodziła synka Leona.

Nadanie imiona dziecku

W jaki sposób nadaje się imię dziecku? Wystarczy w zgłoszeniu urodzenia wybrać imię bądź imiona dla dziecka. Rodzice (matka lub ojciec mający pełną zdolność do czynności prawnych) mają na to 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia. Formalności można dokonać w formie elektronicznej.

Pamiętajmy, że zgodnie z prawem, dziecku można nadać nie więcej niż dwa imiona. Nie można również wybierać imienia, które może mieć charakter ośmieszający, nieprzyzwoity lub budzący ujemne skojarzenia (np. Belzebub, Kurtyzana). Imię nie może być nadane w formie zdrobniałej (np. Jaś, Wiesiek) lub takiej, która nie wskazuje na płeć dziecka (kierując się powszechnym znaczeniem tego imienia). Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór.

 

Źródło: www.dane.gov.pl

 

Tekst: Agata Panas

 

POLECAMY TAKŻE: 

Jak wybrać imię dla dziecka – 6 zasad, które warto wziąć pod uwagę

Jak wybrać imię dla dziecka – 6 zasad, które warto wziąć pod uwagę

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *