11 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży
11 tydzień ciąży
Jesteś na końcówce pierwszego trymestru. 11 tydzień ciąży to trzeci miesiąc ciąży – brzmi dumnie, nieprawdaż? Z każdym następnym tygodniem powinnaś czuć się lepiej, a dolegliwości ciążowe w postaci mdłości i wymiotów powinny zdecydowanie się zmniejszyć lub zniknąć. Jeśli nie byłaś na USG – 11 tydzień ciąży to najwyższy czas, by lekarz ocenił rozwój twojego dziecka. Rozważ badania prenatalne w ciąży.
11 tydzień ciąży: rozwój dziecka
• Na USG powinnaś wyraźnie zobaczyć rączki i nóżki dziecka, a także wciąż nieproporcjonalną główkę, która jest zdecydowanie za duża względem reszty tułowia. Wyodrębnia się jednak już szyja dziecka, która w 11 tygodniu ciąży staje się smuklejsza.
• Dziecko w 11 tygodniu ciąży mierzy już 5-6 cm i waży 8 gramów.
• Skóra dziecka w końcu nabrała różowego koloru, ale nadal jest bardzo cieniutka i przezroczysta.
• 11 tydzień ciąży to bardzo intensywny rozwój (czyli nic nowego!) narządów dziecka, które zaczynają w tym momencie pełnić także swoje funkcje!
• Serce dziecka ma cztery komory i bardzo szybko i coraz sprawniej pompuje krew.
• Twój maluszek zaczyna także mieć zalążki paznokci.
• 11 tydzień ciąży to także czas, gdy narządy płciowe zaczynają wyraźnie się różnicować, zwłaszcza u chłopców. Małym mężczyznom w 11 tygodniu ciąży pod wpływem hormonów z jąder zaczyna się wydłużać i wygładzać prącie. Dziewczynki, zanim będą miały łechtaczki, muszą jeszcze chwilę poczekać. Wciąż trudno jednak dostrzec zmiany te podczas badania USG.
• Dziecko wykonuje ruchy ciała, umie wyprostować rączki i nóżki, a także otwierać i zamykać usta. Wciąż jest jednak w pozycji przykurczu – kolanka sięgają mu do brody. Mimo wzmożonej aktywności, nadal nie wyczuwać wyraźnych ruchów maleństwa.
11 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą
• Spodnie wyraźnie stały się za ciasne, a brzuszek zaokrąglił się.
• Mogą cię drażnić różne zapachy, a smak ulubionych potraw odrzuca od jedzenia. Możesz nagle poczuć, że nie smakuje ci nawet twoja ulubiona kawa.
• 11 tydzień ciąży to także czas, kiedy waga może (choć nie musi) pokazać dodatkowe kilogramy. Nie martw się tym – to normalne, nieuniknione i konieczne, byś ważyła więcej.
Przez 9 miesięcy organizm ciężarnej pracuje na wysokich obrotach, aby stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju dla nowego członka rodziny i właśnie wiąże się to z przyrostem masy ciała. Docelowo możesz przybrać na wadze nawet do 16 kg – i nie będzie to zły wynik. Pamiętaj – w ciąży nie możesz się odchudzać albo celowo ograniczać jedzenia, by różnica na wadze była jak najmniejsza. Jeśli przesadnie boisz się, że przytyjesz i zauważasz, że celowo jesz mniej – przeczytaj, CZYM JEST PREGOREKSJA W CIĄŻY i jak wpływa na zdrowie i rozwój twojego dziecka.
• 11 tydzień ciąży: Twoja macica staje się coraz większa i coraz bardziej rozpulchniona – to ona powoduje coraz większy nacisk na pęcherz moczowy, a co za tym idzie, powoduje, że jeszcze częściej odwiedzasz toaletę.
• Na rękach i nogach możesz zaobserwować niewielkie wybrzuszenia żył – coś w rodzaju żylaków. Jeśli w twojej rodzinie występowały żylaki i skłonność do nich, musisz zatroszczyć się o siebie w sposób szczególny, ponieważ ciąża sprzyja powstawaniu żylaków. W związku z tym możesz zacząć nosić odpowiednie anty żylakowe zakolanówki, rajstopy lub specjalne pończochy na kobiet w ciąży. Unikaj też długiego stania i przegrzewania się. Dobrym sposobem na uniknięcie żylaków w ciąży jest pływanie. Możesz także robić sobie w domu zimne bicze prysznicowe na nogi – co poprawi w nich krążenie.
11 tydzień ciąży: zalecenia dla mamy
11 tydzień ciąży to dobry czas, by zacząć rozważać wykonanie badań prenatalnych. Wiele kobiet niesłusznie uważa, że jest to niebezpieczne dla dziecka. Wręcz przeciwnie – badania prenatalne w ciąży są także robione w sposób nieinwazyjny i nie powodują zagrożenia, mogą za to przynieść wiele cennej wiedzy na temat zdrowia dziecka i ewentualnych zagrożeń genetycznych.
To właśnie nieinwazyjne badania prenatalne mają na celu potwierdzenie, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Ważne jest jednak, by badania nieinwazyjne przeprowadzić odpowiednio wcześnie – pomiędzy 14 a 22 tygodniem ciąży. Do badań prenatalnych nieinwazyjnych zaliczamy m.in. test podwójny Papp-a, test potrójny, a także testy typu NIFT, wykrywające ewentualne zaburzenia chromosomowe (zespół Downa, Patau, Klinefeltera czy Edwardsa) oraz USG genetyczne płodu.
Sprawdź, kiedy urodzisz: wzór na termin porodu
11 tydzień ciąży: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne?
Przede wszystkim dla świętego spokoju. W zdecydowanej większości przypadków wyniki badań prenatalnych dają przyszłej mamie po prostu poczucie bezpieczeństwa, bo potwierdzają prawidłowy rozwój dziecka. Ich przeprowadzenie, nawet w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, daje szansę na wczesne zdiagnozowanie potencjalnego schorzenia i jego leczenie.
CZY WIESZ, ŻE: Badania prenatalne można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Są jednak pewne kryteria. Należą do nich m.in. wiek kobiety powyżej 35. roku życia, wystąpienie nieprawidłowości genetycznych w poprzedniej ciąży, obciążenie genetyczne przyszłej mamy lub jej partnera, a także stwierdzenie nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Koszt badań nierefundowanych wynosi zazwyczaj ok. kilkaset złotych.
Sprawdź, jakie badania wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży: KALENDARZ BADAŃ W CIĄŻY
Ciąża tydzień po tygodniu
- I trymestr
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
Dodaj komentarz