11 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

11 tydzień ciąży - jakie badania zrobić

11 tydzień ciąży

Jesteś na końcówce pierwszego trymestru. 11 tydzień ciąży to trzeci miesiąc ciąży – brzmi dumnie, nieprawdaż? Z każdym następnym tygodniem powinnaś czuć się lepiej, a dolegliwości ciążowe w postaci mdłości i wymiotów powinny zdecydowanie się zmniejszyć lub zniknąć. Jeśli nie byłaś na USG – 11 tydzień ciąży to najwyższy czas, by lekarz ocenił rozwój twojego dziecka. Rozważ badania prenatalne w ciąży.

11 tydzień ciąży: rozwój dziecka

• Na USG powinnaś wyraźnie zobaczyć rączki i nóżki dziecka, a także wciąż nieproporcjonalną główkę, która jest zdecydowanie za duża względem reszty tułowia. Wyodrębnia się jednak już szyja dziecka, która w 11 tygodniu ciąży staje się smuklejsza.

• Dziecko w 11 tygodniu ciąży mierzy już 5-6 cm i waży 8 gramów.

• Skóra dziecka w końcu nabrała różowego koloru, ale nadal jest bardzo cieniutka i przezroczysta.

11 tydzień ciąży to bardzo intensywny rozwój (czyli nic nowego!) narządów dziecka, które zaczynają w tym momencie pełnić także swoje funkcje!

• Serce dziecka ma cztery komory i bardzo szybko i coraz sprawniej pompuje krew. 

• Twój maluszek zaczyna także mieć zalążki paznokci.

11 tydzień ciąży to także czas, gdy narządy płciowe zaczynają wyraźnie się różnicować, zwłaszcza u chłopców. Małym mężczyznom w 11 tygodniu ciąży pod wpływem hormonów z jąder zaczyna się wydłużać i wygładzać prącie. Dziewczynki, zanim będą miały łechtaczki, muszą jeszcze chwilę poczekać. Wciąż trudno jednak dostrzec zmiany te podczas badania USG.

• Dziecko wykonuje ruchy ciała, umie wyprostować rączki i nóżki, a także otwierać i zamykać usta. Wciąż jest jednak w pozycji przykurczu – kolanka sięgają mu do brody. Mimo wzmożonej aktywności, nadal nie wyczuwać wyraźnych ruchów maleństwa.

11 tydzień ciąży: co się dzieje z mamą

• Spodnie wyraźnie stały się za ciasne, a brzuszek zaokrąglił się.

• Mogą cię drażnić różne zapachy, a smak ulubionych potraw odrzuca od jedzenia. Możesz nagle poczuć, że nie smakuje ci nawet twoja ulubiona kawa.

11 tydzień ciąży to także czas, kiedy waga może (choć nie musi) pokazać dodatkowe kilogramy. Nie martw się tym – to normalne, nieuniknione i konieczne, byś ważyła więcej. 

Przez 9 miesięcy  organizm ciężarnej pracuje na wysokich obrotach, aby stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju dla nowego członka rodziny i właśnie wiąże się to z przyrostem masy ciała. Docelowo możesz przybrać na wadze nawet do 16 kg – i nie będzie to zły wynik. Pamiętaj – w ciąży nie możesz się odchudzać albo celowo ograniczać jedzenia, by różnica na wadze była jak najmniejsza. Jeśli przesadnie boisz się, że przytyjesz i zauważasz, że celowo jesz mniej – przeczytaj, CZYM JEST PREGOREKSJA W CIĄŻY i jak wpływa na zdrowie i rozwój twojego dziecka. 

• 11 tydzień ciąży: Twoja macica staje się coraz większa i coraz bardziej rozpulchniona – to ona powoduje coraz większy nacisk na pęcherz moczowy, a co za tym idzie, powoduje, że jeszcze częściej odwiedzasz toaletę.

• Na rękach i nogach możesz zaobserwować niewielkie wybrzuszenia żył – coś w rodzaju żylaków. Jeśli w twojej rodzinie występowały żylaki i skłonność do nich, musisz zatroszczyć się o siebie w sposób szczególny, ponieważ ciąża sprzyja powstawaniu żylaków. W związku z tym możesz zacząć nosić odpowiednie anty żylakowe zakolanówki, rajstopy lub specjalne pończochy na kobiet w ciąży. Unikaj też długiego stania i przegrzewania się. Dobrym sposobem na uniknięcie żylaków w ciąży jest pływanie. Możesz także robić sobie w domu zimne bicze prysznicowe na nogi – co poprawi w nich krążenie. 

11 tydzień ciąży: zalecenia dla mamy

11 tydzień ciąży to dobry czas, by zacząć rozważać wykonanie badań prenatalnych. Wiele kobiet niesłusznie uważa, że jest to niebezpieczne dla dziecka. Wręcz przeciwnie – badania prenatalne w ciąży są także robione w sposób nieinwazyjny i nie powodują zagrożenia, mogą za to przynieść wiele cennej wiedzy na temat zdrowia dziecka i ewentualnych zagrożeń genetycznych.

To właśnie nieinwazyjne badania prenatalne mają na celu potwierdzenie, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Ważne jest jednak, by badania nieinwazyjne przeprowadzić odpowiednio wcześnie – pomiędzy 14 a 22 tygodniem ciąży. Do badań prenatalnych nieinwazyjnych zaliczamy m.in. test podwójny Papp-a, test potrójny, a także testy typu NIFT, wykrywające ewentualne zaburzenia chromosomowe (zespół Downa, Patau, Klinefeltera czy Edwardsa) oraz USG genetyczne płodu.

Sprawdź, kiedy urodzisz: wzór na termin porodu

11 tydzień ciąży: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne?

Przede wszystkim dla świętego spokoju. W zdecydowanej większości przypadków wyniki badań prenatalnych dają przyszłej mamie po prostu poczucie bezpieczeństwa, bo potwierdzają prawidłowy rozwój dziecka. Ich przeprowadzenie, nawet w  przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, daje szansę na wczesne zdiagnozowanie potencjalnego schorzenia i jego leczenie.

CZY WIESZ, ŻE: Badania prenatalne można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Są jednak pewne kryteria. Należą do nich m.in. wiek kobiety powyżej 35. roku życia, wystąpienie nieprawidłowości genetycznych w poprzedniej ciąży, obciążenie genetyczne przyszłej mamy lub jej partnera, a także stwierdzenie nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Koszt badań nierefundowanych wynosi zazwyczaj ok. kilkaset złotych.

Sprawdź, jakie badania wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży: KALENDARZ BADAŃ W CIĄŻY  

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *