6 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: zobacz, jak szybko rośnie twoje dziecko
6 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży to kolejne dni dynamicznego rozwoju dziecka. W ciągu tygodnia podwoiło ono swoje rozmiary i już możesz mówić do niego Mój Groszku – gdyż właśnie jest wielkości ziarenka grochu. 6 tydzień ciąży to dla Ciebie niestety wzmożenie nudności, zaparć – jednym słowem: ciążowe dolegliwości, które musisz przetrwać.
6 tydzień ciąży: rozwój dziecka
6 tydzień ciąży to dla Twojego dziecka rewolucja. Maluch rośnie jak na drożdżach, zaczynają pojawiać się zalążki kończyn.
w 6 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 5-6 mm, co jest podwojeniem rozmiarów przez zaledwie tydzień.
Nadal to mikroskopijny organizm, ale coraz więcej w nim zalążków organów. 6 tydzień ciąży to formowanie się zalążków kończyn, wątroby, trzustki, płuc oraz żołądka. Najsprawniej rozwija się jednak układ nerwowy dziecka – zwłaszcza mózg. Wciąż nie zapominaj, że kwas foliowy to absolutnie niezbędny suplement do prawidłowego rozwoju dziecka na tym etapie. W 6 tygodniu ciąży w organizmie zarodka następuje także rozwój zalążków bruzd, które przerodzą się niedługo w oczy i uszy. Serce dziecka w 6 tygodniu ciąży dzieli się już na cztery komory.
Jeśli chciałabyś porównać do czegoś wygląd dziecka w 6 tygodniu ciąży, to najbardziej przypomina ono teraz małego konika morskiego – ma dużą – w stosunku do reszty – główkę i długi, szybko rozwijający się ogonek.
W 6 tygodniu ciąży łożysko nie jest jeszcze w pełni wykształcone, ale rolę tę pełni worek żółtkowy, który dostarcza dziecku tlen i potrzebne składniki odżywcze.
6 tydzień ciąży: jak się czuje mama
Objawy ciąży – sprawdź, po czym poznać, że jesteś w ciąży
Wiele kobiet właśnie w 6 tygodniu ciąży po raz pierwszy odwiedza lekarza. Na tym etapie dość łatwo potwierdzić ciążę – ginekolog zrobi to za pomocą USG dopochwowo – a na ekranie monitora zobaczysz maleńki zarodek z małym pulsującym punktem – to oczywiście serce Twojego dziecka. Ten moment większość mam uznaje za faktyczny początek ciąży. Obserwowanie bijącego serduszka z pewnością na długo zapadnie ci w pamięć.
Ale oprócz wzruszeń możesz doświadczyć w 6 tygodniu ciąży wzmożonych dolegliwości wynikających ze stanu, w jakim jesteś. Jeśli nie miałaś nudności wcześniej, to właśnie 6 tydzień ciąży może przynieść poranne mdłości, a nierzadko całodzienne nudności oraz wymioty.
Mdłości i wymioty w ciąży związane są ze zmianami hormonalnymi, jakie następują w organizmie kobiety. Organizm wytwarza duże stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG – hormon chroniący wczesny płód) i estradiolu.
Ponadto, progesteron spowalnia perystaltykę jelit, zwiększa się kwasowość żołądka i organizm kobiety w naturalny sposób oczyszcza się, dzięki czemu chroni dziecko przed toksynami i innymi szkodliwymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić mu w najważniejszym etapie jego rozwoju (tworzą się wtedy organy dziecka).
SPRAWDŹ: 10 domowych sposobów, aby zapobiec nudnościom i wymiotom
Będziesz czuła także bolesność piersi – dotyk męża, który z pewnością zauważy, że Twój biust wygląda jeszcze ponętniej, nie będzie sprawiał ci teraz przyjemności.
Niestety, możesz – choć nie musisz – ciężko znosić te pierwsze tygodnie ciąży. To, co Ci teraz dokucza, powinno jednak minąć wraz z końcem pierwszego trymestru.
6 tydzień ciąży: badania
Po pierwszym badaniu i potwierdzeniu ciąży, lekarz zleci ci podstawowe badania, które warto wykonać. Na liście znajdą się między innymi badanie w kierunku wykrycia takich chorób jak zakażenie wirusem HIV, toksoplazmoza, różyczka czy kiła. W pilnowaniu niezbędnych badań pomoże Ci KALENDARZ BADAŃ W CIĄŻY.
Ciąża tydzień po tygodniu
- I trymestr
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
Dodaj komentarz