Katarzyna Skrzynecka o in vitro: to dobrodziejstwo współczesnej medycyny, nadzieja wielu par

Katarzyna Skrzynecka o in vitro: Nie przekraczajmy granic fanatyzmu

„Środowiska religijne i osoby nawet bardzo wierzące nie powinny przekraczać granicy fanatyzmu, który neguje współczesną medycynę i odbiera nadzieję wielu rodzinom, które tak naprawdę tylko dzięki in vitro mogą spełnić marzenie o rodzicielstwie” – mówi aktorka Katarzyna Skrzynecka.

Niepłodność i problemy z poczęciem dotykają co piątą polską parę. Choroba uznana jest przez WHO za społeczną i wymagającą leczenia. Jedną z metod leczenia niepłodności jest in vitro, na które decydują się ci, dla których metody naturalne okazały się nieskuteczne. W Polsce to właśnie ta grupa niepłodnych ma największe utrudnienia – tak systemowe, jak i społeczne. Leczenie metodą wspomaganego rozrodu od kilku lat nie jest już refundowane z kasy Państwa, a tylko nieliczne miasta zdecydowały się na pomoc samorządową, z której nie skorzystają jednak ci, którzy zamieszkują niewiele poza granicą danego miasta.

In vitro w Polsce – medialna wojna

In vitro w Polsce to temat politycznych i światopoglądowych przepychanek – a w czasie wyborów kupon, którym chętnie machają kandydaci do najwyższych urzędów. PiS, który kilka dni temu ogłosił swój program wyborczy na zbliżające się wybory parlamentarne, jest jednak nieugięty – pomoc popłynie do rodziców (500 plus na każde dziecko), a nie do tych, którzy rodzicami chcieliby zostać.

Co więcej – brak pomocy niepłodnym w postaci dofinansowania in vitro nie podoba się także parom, które mają już dzieci, co więcej – ludziom wierzącym. Według statystyk in vitro w Polsce popiera ponad 70 proc. społeczeństwa, a większość z nich jest za państwową refundacją metod wspomaganego rozrodu.

Przeczytaj także: Najbardziej wyczekane dzieci to dzieci z in vitro

 

Niestety – partia rządząca nie podziela tego zdania, a środki finansowe przekazywane są na program leczenia niepłodności opierający się jedynie na diagnostyce i „naturalnych” metodach poczęcia. Statystki skuteczności refundowanej naprotechnologii też nie dają do myślenia, nawet w zestawieniu z licznymi ciążami z in vitro, w które zaszły kobiety w ramach programów samorządowych w poszczególnych miastach.

Katarzyna Skrzynecka o in vitro: Nie przekraczajmy granic fanatyzmu

W kwestii in vitro i jego skuteczności w każdym aspekcie życia człowieka pragnącego potomstwa głos zabierało już wiele osób przychylnych metodzie – matki dzieci z in vitro, dzieci z in vitro, znajomi niepłodnych czy gwiazdy show-biznesu, które z metody korzystały, m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan, która dzięki metodzie ivf ma dwóch synów.

W jednym z ostatnich wywiadów swój głos w sprawie in vitro dała także Katarzyna Skrzynecka, która od lat bez wstydu i otwarcie mówi o trudnym czasie starań o swoją córkę i drodze, jaką musiała przejść, zanim zaszła w ciążę.

Zadaniem jurorki programu „Twoja twarz brzmi znajomo” in vitro to często jedyna droga do spełnienia marzeń o rodzicielskie i nie jest to droga zakazana, a wynikająca z rozwoju i postępu medycyny. Według aktorki środowiska religijne i osoby wierzące nie powinny w swych osądach i poglądach wypowiadanych publicznie przekraczać granicy fanatyzmu.

 „Środowiska religijne i osoby nawet bardzo wierzące nie powinny przekraczać granicy fanatyzmu, który neguje współczesną medycynę i odbiera nadzieję wielu rodzinom, które tak naprawdę tylko dzięki in vitro mogą spełnić marzenie o rodzicielstwie” – mówiła w jednym z ostatnich wywiadów.

Zdaniem Katarzyny Skrzyneckiej in vitro to wciąż temat tabu, o którym nie potrafimy w Polsce szczerze rozmawiać. Tymczasem, gdyby ta rozmowa była, rozmowa – w której padają racjonalne i uczciwe argumenty, a przede wszystkim jest szacunek do drugiego człowieka – nie byłoby medialnych wojen i szarpaniny tematem, który jest niezwykle ważny dla blisko 3 milionów Polaków.

In vitro to dobrodziejstwo współczesnej medycyny i dyskusje okołoreligijne na ten temat nie powinny przysłonić prawdy o metodzie. „Wciąż mamy dwa światy, które ze sobą walczą, dyskutują, polemizują. Tymczasem one powinny istnieć obok siebie i każdy powinien w dobry sposób i w słusznej sprawie działać, ale nie powinny się wzajemnie zwalczać” – mówiła aktorka.

Katarzyna Skrzynecka: stop hejt!

Katarzyna Skrzynecka wspiera wiele akcji społecznych mających na celu budowanie świadomości na tematy trudne, ale i potrzebne. W lutym wzięła udział w koncercie #ArtysciPrzeciwNienawisci, podczas którego apelowała, by odrzucić hejt – zarówno w życiu publicznym, jak i osobistym. To on przysłania różnorodność i piękno świata. Na koncercie zaśpiewała “What a wonderful world” – “Mimo wszystko, piękny świat” – powiedziała piosenkarka.

Co mówi Katarzyna Skrzynecka o in vitro? – zobacz całą rozmowę.

In vitro - Katarzyna Skrzynecka o metodzie in vitro

Źródło: tv.pudelek.pl

 

 

 
Źródło: tv.pudelek.pl; Foto: screen YT, koncert #ArtysciPrzeciwNienawisci.

 

POLECAMY TAKŻE: „Wymarzony” – film, który powinni zobaczyć wszyscy, którzy marzą o dziecku [zwiastun]

„Wymarzony” – film, który powinni zobaczyć wszyscy, którzy marzą o dziecku [zwiastun]

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *