Dofinansowanie in vitro w Białej Podlaskiej

Nareszcie dofinansowanie in vitro w Białej Podlaskiej! Kiedy ruszy program?

Projekt, nad którym prace utknęły w miejscu wiele miesięcy temu, został przywołany na ostatniej sesji rady miasta. Mocą większości głosów przegłosowano – będzie dofinansowanie in vitro w Białej Podlaskiej! Pierwsze środki niepłodne pary będą mogły uzyskać już w przyszłym roku.

Projekt opinii nie dostał, bo… nikt o nią nie wystąpił

Ponad rok temu pod projektem uchwały dotyczącym miejskiego programu dofinansowania in vitro w Białej Podlaskiej podpisało się blisko 600 osób. Powoływano się na przykłady innych miast, takich jak Częstochowa czy Warszawa, które swoje programy realizują od lat – z wielką korzyścią dla par, u których zapłodnienie pozaustrojowe stanowi jedyną szansę na upragnioną ciążę.

Dofinansowanie in vitro w Białej Podlaskiej miało ruszyć już w 2022 r. Procedura utknęła jednak w miejscu. Obywatelski projekt uchwały zdjęto z porządku obrad. Okazało się bowiem, iż zabrakło opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Pozytywna opinia jest bowiem niezbędna do wdrożenia takiego programu.

W Polsce problem niepłodności dotyczy ok. 20 proc. par. W naszym mieście to może być nawet 2,5 tys. osób. To często jedyna skuteczna forma posiadania dziecka. Rząd Zjednoczonej Prawicy zlikwidował narodowy program in vitro, promując swój program naprotechnologii, który nie jest tak skuteczny – powiedział radny Grzegorz Siemakowicz.

Na ostatniej sesji rady miasta wrócono do tematu. Okazało się, że projekt pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie dostał, ponieważ… nikt o nią nie wystąpił. Najpierw trzeba bowiem przyjąć uchwałę, która zobliguje radnych do opracowania programu. Po certyfikację można wystąpić dopiero z zatwierdzonym programem.

Dofinansowanie in vitro w Białej Podlaskiej

Głosami większości radnych przyjęto do opracowania program polityki zdrowotnej dofinansowań do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Białej Podlaskiej w latach 2023-2026.

Opracowywanie i realizacja programów polityki zdrowotnej, wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców gminy, jest zadaniem własnym gminy. W związku z tym uważamy za zasadne przyjęcie tego programu w ramach polityki zdrowotnej. Umożliwi on bezdzietnym parom, których na to nie stać, skorzystanie z procedury in vitro. Problem niepłodności negatywnie odbija się na funkcjonowaniu emocjonalnym osób, które dotyka.

 – czytamy w stanowisku wprowadzony do porządku obrad sesji rady miasta.

Czekamy na dalsze kroki miasta w celu realizacji dofinansowania in vitro w Białej Podlaskiej. Szczegóły dotyczące m.in. warunków skorzystania za wsparcia będą znane po opracowaniu programu.

 

Źródło:
https://www.dziennikwschodni.pl/biala-podlaska/przez-10-miesiecy-nic-sie-nie-dzialo-temat-in-vitro-wraca,n,1000310143.html

https://podlasianin.com.pl/miasto-opracuje-program-in-vitro/

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak powstaje nowe życie? Punkcja jajników i zapłodnienie komórek jajowych

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *