Tydzień Niezamierzonej Bezdzietności

Niepłodność to nie wymysł – Tydzień Niezamierzonej Bezdzietności ma uświadamiać, że to problem nawet 50 mln ludzi na świecie

12-18 września to Tydzień Niezamierzonej Bezdzietność. To czas, który służy podkreśleniu, jak poważnym problemem jest choroba niepłodności i jak wielu osób dotyczy. W samej Polsce z niepłodnością boryka się ok. 1,5 mln par.

 Niepłodność to realny problem

Niepłodność jeszcze nigdy nie stanowiła tak poważnego problemu jak obecnie. To nie jest wyimaginowany kłopot, który dotyczy kogoś tam, gdzieś tam… To kuzynka, która jest już 4-lata po ślubie i zawsze tak tęsknie i ze smutkiem spogląda na Twoje dziecko. To kolega z pracy, który często bierze wolne, żeby jechać na jakieś badania. To Twoja przyjaciółka, której zazdrościsz fantastycznych podróży, kiedy ona przeżyciami próbuje zagłuszyć ten dojmujący smutek bezdzietności. Bo oddałaby wszystkie wojaże za możliwość spaceru z wózkiem po pobliskim parku.

Niepłodność według szacunków dotyka 10-15% światowej populacji, co daje ok. 50 milionów ludzi, którzy doświadczają niezamierzonej bezdzietności. Te liczby mogą być dużo większe, gdyż nie uwzględniają osób, które zaprzeczają problemowi i nie chcą się leczyć.

„Odpuśćcie sobie, to się uda”

Wyluzujcie, wyjedźcie gdzieś, to od razu się uda

Bo Wy się za bardzo staracie, odpuśćcie trochę

Musisz mniej o tym myśleć, za bardzo skupiasz się na ciąży i nie wychodzi

Każda osoba długo starająca się o dziecko słyszała choć raz taką złotą radę od osoby postronnej. I żadne słowa nie irytują bardziej niż takie wskazówki. Mówione do osób, które przechodzą pogłębioną diagnostykę, które inwestują czasem niemal całe oszczędności życia na leczenie i w końcu osób, które przeorganizowały całe życie pod to jedno marzenie – inaczej jedzą, nie piją, odkładają pieniądze na leczenie, poświęcają wolny czas na dojazdy do kliniki czy pogłębianie wiedzy odnośnie swojej dolegliwości. Dla takich osób rada “wyluzuj” jest wręcz nie do zniesienia!

Przeczytaj także: „Wyluzujcie” – słowo, którego nie cierpią wszystkie pary starające się dziecko

Niezamierzona niepłodność – bądź blisko, nie atakuj pytaniami i radami

Pytanie „kiedy dziecko” irytuje tych, którzy na razie lub w ogóle nie chcą mieć potomstwa i sprawia ogromny ból tym osobom, które niczego bardziej nie pragną, ale nie mogą mieć dziecka.

Dlatego, jeśli widzisz, że znajoma 5 lat po ślubie nadal nie ma dziecka, nie pytaj, kiedy powiększają rodzinę, a na pewno nie sugeruj, że nie ma na co czekać, bo zegar biologiczny tyka.

Przeczytaj także: To kiedy dziecko? #otoniepytaj

Czego potrzebują niepłodni? Tego, co każdy, gdy przeżywa trudny czas. Ciepła, bliskości, potrzymania za rękę, gdy źle i zaproponowania rozrywek, aby odciągnąć od negatywnych myśli.

Bądź blisko, pomóż, jeśli ktoś prosi, zaproponuj wspólnie spędzony czas, ale nie dawaj złotych rad i nie pytaj, gdy nie wiesz, czy za odpowiedzią nie kryją się jakieś osobiste dramaty.

Sprawdź: Gdy znów to usłyszysz, zastrzel ripostą! 10 reakcji na wredne pytania o ciążę

Posiadanie dzieci to intymna, osobista sprawa każdego człowieka. Pytania o powiększenie rodziny czy kolejne dziecko zadawane przez niemal obce osoby – dalekie znajome, sąsiadki czy ekspedientki – to zwyczajny nietakt i wchodzenie z butami w czyjeś życie. Tak się nie robi!

Przedłużone starania o dziecko – co robić? 

Mija 6 miesięcy a wciąż nie ma dwóch kresek na teście. Mija rok, a wy nadal jesteście we dwójkę. Co robić? Przede wszystkim pamiętaj, że nie jesteś sama, a niepłodność to powszechniejszy problem niż możesz przypuszczać. Wciąż niewiele osób o tym mówi głośno.

  • Zapoznaj się z tekstami, które wprowadzają w temat niepłodności:

Jak przetrwać tę niepłodność?! 10 działań, które ci w tym pomogą

Dr Makowska: Są lekarze, dla których niepłodność to wymysły rozhisteryzowanych pacjentek

Jak długo starać się o ciążę naturalną? Kiedy 12 miesięcy to strata czasu?

Cała prawda o suplementach poprawiających płodność i „leczących” niepłodność

Starania o dziecko w cieniu endometriozy – jakie są szanse na ciążę, tłumaczy dr Iwona Szymusik

27 objawów, które świadczą, że twoja tarczyca choruje i blokuje zajście w ciążę

 

  • Przyjdź na bezpłatne warsztaty “Obudź w sobie życie” – tu spotkasz kobiety, które są w podobnej sytuacji jak Ty. Wysłuchasz wykładów najlepszych lekarzy z zakresu medycyny rozrodu, poznasz nowoczesne rozwiązania stosowane w medycynie, zadasz pytania i skonsultujesz swój przypadek. To jeden dzień, który może zmienić w Twoim życiu wszystko! Najbliższe warsztaty odbywają się 1.10.2022 r. w Krakowie (szczegóły i zapisy TUTAJ, uczestnictwo jest bezpłatne) oraz 15.10.2022 w Poznaniu (zapisy TU) O każdym kolejnych warsztatach (a będzie ich wiele w całej Polsce) informujemy TUTAJ

 

  • Przyjdź na I Ogólnopolską Konferencję Medyczną dla Pacjentów „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy”. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, podczas którego w jednym miejscu spotkają się najlepsi specjaliści leczenia niepłodności z klinik z całego kraju, by poruszać temat niepłodności, a także chorób takich jak endometrioza, Hashimoto, PCOS, insulinooporność. Na to niepowtarzalne wydarzenie zapraszamy 5 listopada 2022 r. do Centrum Konferencyjno-Targowego EXPO XXI, przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Sprawdź Program, nazwiska prelegentów i kup bilet (dla Członkiń grupy Obudź w sobie życie stała obniżona cena 49 zł – do grupy można dołączyć w każdej chwili).

 

POLECAMY TAKŻE:

Badania i normy: AMH – parametr szczęścia rodzicielskiego

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

A czy jest jakaś grupa dla mężczyzn albo ma Pani jakieś “dobre rady” dla facetów? Bo problem niepłodności to nie tylko problem kobiet…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *