Nowości w diagnostyce niepłodności. Istotne badania standardowe

Postęp w medycynie następuje bardzo szybko. Niemal każdego dnia dowiadujemy się zarówno o nowych odkryciach w tej dziedzinie, jak i nowych metodach terapeutycznych. Warto zwracać uwagę na takie doniesienia i pytać w swojej placówce, czy dany test lub procedura są tam dostępne. O co możecie zapytać w kwestii diagnostyki niepłodności?

Diagnostyka niepłodności: NOWOŚĆ DLA NIEJ

Ocena drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań wstępnych przy podejrzeniu niepłodności. Zalicza się je nawet do kategorii rutynowych, a jednak i tu nastąpił postęp.

jajowód

Zastosowanie specjalnego środka kontrastowego w postaci pianki ExEm Foam zamiast tradycyjnej soli fizjologicznej pozwoliło na znaczną poprawę jakości obrazu USG, a co za tym idzie na wyeliminowanie błędów diagnostycznych podczas analizy tego obrazu.

 

Zmniejszyło także konieczność kierowania kobiety na tym etapie na wykonanie znacznie bardziej inwazyjnej laparoskopii. Nowoczesna metoda piankowa nazywana jest także badaniem HyFoSy.

>>> Laparoskopia podczas leczenia niepłodności – wszystko, co trzeba wiedzieć o zabiegu 

Diagnostyka niepłodności: NOWOŚĆ DLA NIEGO

Znalezienie odpowiedniego plemnika do wykonania procedury zapłodnienia in vitro jest zawsze wielkim wyzwaniem dla specjalisty, gdyż jego jakość (zdrowie) bezpośrednio wpływa na proces rozwoju zarodka, a później w konsekwencji na dalszy przebieg ciąży. Obecnie dostępne są najnowocześniejsze systemy do analizy męskiego nasienia, ale wciąż poszukuje się obiektywnych metod i testów do oceny zdolności plemników do zapłodnienia.

Najnowszym osiągnięciem w tym zakresie okazało się opracowanie tzw. testu HBA. Do wykonania testu HBA wykorzystywane jest specjalne szkiełko diagnostyczne pokryte kwasem hialuronowym (obficie występującym także w przestrzeni otaczającej komórkę jajową), na które nanosi się próbkę nasienia, a następnie identyfikuje dojrzałe plemniki.

Te, które przyłączyły się do hialuronianu, będą także zdolne do przeniknięcia warstw otaczających komórkę jajową, co jest kluczowe dla procesu zapłodnienia.

PicMonkey Collage1

>>> Sprawdź, czym jest azoospermia i jak wpływa na zdolności rozrodcze mężczyzny

Diagnostyka niepłodności: STANDARD, ALE BARDZO WAŻNY

Poszukując odpowiedzi na pytanie o przyczyny problemów z płodnością, nie wolno zaniedbywać podstawowych badań diagnostycznych potwierdzających, że wszystkie elementy układu rozrodczego kobiety funkcjonują prawidłowo.         

Badanie cytologiczne jest kluczowe w tym zakresie z powodu stosunkowo dużej częstotliwości występowania nowotworu szyjki macicy, także u kobiet młodych.

Prawidłowo wykonany wymaz cytologiczny powinien zostać wykonany specjalną szczoteczką, która pobiera materiał komórkowy z całej powierzchni szyjki macicy. Aby wynik badania mógł być wiarygodny, w ocenianym materiale musi znajdować się odpowiednia ilość komórek.

Standardem w Europie Zachodniej, USA czy Australii stosowanym także w wielu polskich placówkach jest pobieranie cytologii szczoteczką ROVERS CERVEX-BRUSH ze względu na wysoką jakość otrzymanego do badania materiału w stosunku do zamiennych przyrządów.

PicMonkey Collage

Robiąc badanie cytologiczne, zwróć uwagę na szczoteczkę, którą lekarz pobierze wymaz.

>>> Czy wiesz, co oznaczają skróty na wyniku cytologii? Poznaj swój wynik

 
Artykuł w ramach kampanii Piękna bo Zdrowa, której serwis Nieplodnirazem.pl jest patronem medialnym

 

Polecamy także:

Ida Karpińska:  Ja nie mogę mieć dzieci, ale jeśli ty chcesz je mieć, rób cytologię regularnie 

Nowy lek na zwiększenie komórek jajowych – sprawdź

Jak zatrzymać przedwczesne wygasanie jajników

W jakiej fazie cyklu robić badania hormonalne – to ważne!

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *