Para czeka na dofinansowanie in vitro w Olsztynie

Olsztyn będzie refundował in vitro! Dofinansowanie już w 2023 r.

Dofinansowanie in vitro w Olsztynie może ruszyć już w pierwszym kwartale 2023 roku. Urząd miasta opracował projekt programu – zakłada on wsparcie dla 33 par rocznie. Sprawdź, jakie możliwości uzyskania wsparcia finansowego w leczeniu niepłodności mają mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego.

Dofinansowanie in vitro w Olsztynie – już w 2023 r.?

Opracowany przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Olsztyna projekt programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego został wysłany do akceptacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Gdy tylko dostanie zielone światło, zostanie przygotowana uchwała Rady Miasta o przyjęciu programu do realizacji. Do rozdysponowania będzie aż 200.000 zł. Taka kwota pozwoli na wsparcie 33 niepłodnych par jeszcze w 2023 roku.

Jak w każdym tego typu programie, konieczne będzie spełnienie warunków ustalonych w założeniach refundacji. Kryteria te dotyczą m.in. wieku kobiety, istnienia wskazań do in vitro oraz zamieszkania i płacenia podatków na terenie Olsztyna.

Wsparcie w skali wojewódzkiej

Warto przypomnieć, że mieszkańcy Olsztyna od 2021 roku mogą starać się o dofinansowanie in vitro ze środków samorządu wojewódzkiego. W 2022 roku przeznaczono na ten cel aż 350 tys. zł., dzięki czemu pomoc uzyskało około 70 par. W marcu ubiegłego roku dzięki programowi urodziło się pierwsze dziecko.

Według danych statystycznych z niepłodnością zmaga się aż 55,8 tys. par na Warmii i Mazurach. Dla wielu z nich in vitro jest jedyną szansą na upragnione potomstwo. Niestety, leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego wiąże się z wysokimi kosztami, które często są poza zasięgiem niepłodnych par. Dofinansowanie in vitro w Olszynie będzie dla wielu z nich rzeczywistą pomocą w uzyskaniu upragnionej ciąży.

 

Źródło:

https://www.olsztyn24.com/news/39713-urzad-miasta-pracuje-nad-uruchomieniem-miejskiego-programu-dofinansowania-in-vitro.html
https://www.rmf24.pl/regiony/olsztyn/news-olsztyn-bedzie-refundowac-in-vitro,nId,6489057#crp_state=1

ZOBACZ TAKŻE:

Marcelina Zawisza, Lewica: Diagnostyka i leczenie niepłodności to ogromna luka w systemie ochrony zdrowia

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *