opuchlizna w ciąży

Opuchnięte nogi w ciąży – jak temu zaradzić?

Opuchnięte nogi w ciąży to dyskomfort dla kobiety, ale też możliwy objawy poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego należy wiedzieć, jak rozróżnić opuchliznę od obrzęków i jak radzić sobie z opuchniętymi stopami w ciąży?

Spuchnięte stopy, które nie mieszczą się w buty to częsty problem kobiet w ciąży, szczególnie w ostatnim trymestrze. Opuchlizna pojawia się na stopach, kostkach a nawet całych kończynach dolnych. Spuchnięte mogą być też dłonie – do tego stopnia, że niemożliwym jest zdjęcie pierścionków. Tego typu opuchlizna w ciąży jest niegroźna, choć uciążliwa. Jednak są sposoby by ją zminimalizować.

Spuchnięte nogi w ciąży – przyczyny

Przyczyny spuchniętych nóg w ciąży są złożone i uzależnione zarówno od fizjologii, jak i trybu życia. W trakcie ciąży w komórkach ciała gromadzi się zwiększona ilość płynów. Ilość krwi u ciężarnej może wzrosnąć nawet o 2,5 l, co jest naturalnym zabezpieczeniem organizmu przed ryzykiem wykrwawienia się podczas porodu. Ciało magazynuje krew, a z uwagi na uciskającą przez macicę żyłę biodrową, odpływanie krwi z nóg jest utrudnione.

Przed porodem w tkankach gromadzą się zapasy wody, które odpowiadają za nadmierną opuchliznę w ciąży. Po porodzie opuchlizna powinna samoistnie ustąpić.

Zmiany adaptacyjne, będące przygotowaniem organizmu do porodu, to nie jedyna przyczyna opuchlizny na stopach w ciąży. Nie bez znaczenia jest też tryb życia. Powody opuchlizny nóg w ciąży to także: siedzący tryb życia, zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, zbyt ciasne obuwie i odzież, niewłaściwa dieta, niedostateczna ilość wypijanej wody i brak ruchu.

Płyny gromadzące się w ciele są spowodowane odwodnieniem, a nie wypijaniem zbyt dużej ilości wody. Ciężarna nie powinna zatem unikać picia wody, a wręcz przeciwnie – powinna dbać o przyjmowanie ok. 2 l wody dziennie. Opuchliźnie sprzyja również zbyt duża ilość soli w diecie. Składnik soli, sód, spożywany w nadmiernej ilości odpowiada za gromadzenie wody w organizmie, a w konsekwencji powstanie obrzęków. W ciąży należy ograniczyć sól w czystej postaci oraz produkty wzbogacone o sól.

Opuchlizna w ciąży a tycie

Opuchlizna w ciąży to nie tylko objaw zmian hormonalnych, metabolicznych i krążeniowych, ale również zwiększającej się wagi w ciąży. Kobieta w czasie 9 miesięcy ciąży przybiera średnio 11-16 kg. Spora część tej wagi zniknie zaraz po porodzie – sprawdź, ile średnio tyje kobieta w ciąży w zależności od wagi wyjściowej i ile kilogramów straci po porodzie.

Kontrolowanie wagi w ciąży jest niezmiernie ważne, nie dlatego, aby dbać o względy estetyczne, ale mieć na względzie, czy dodatkowe kilogramy nie są symptomem nadmiernej opuchlizny i poważniejszych problemów zdrowotnych.

Odchudzanie w ciąży jest niewskazane – na to przyjdzie czas po porodzie. Jednak nadmierne tycie w ciąży jest niekorzystne zarówno dla kobiety, jak i dziecka oraz przebiegu porodu. Znaczna nadwaga w ciąży może prowadzić do makrosomii u noworodka, przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej, a także zwiększonego ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej, żylaków, hemoroidów i nadciśnienia.

Sprawdź także: Waga w ciąży – fakty i mity

Opuchlizna a obrzęki – kiedy się niepokoić?

Spuchnięte stopy w ciąży po całym aktywnym dniu to jedno, ale obrzęki na całym ciele, które nie ustępują po odpoczynku i przespanej nocy, to już bardziej niepokojący sygnał ze strony organizmu. Jeśli po zastosowaniu wszelkich środków zaradczych, twoje ciało nadal jest opuchnięte, a opuchlizna obejmuje nie tylko stopy i nogi, ale też twarz, ręce, tułów i pozostałe części ciała, to może to być zatrucie pokarmowe (gestoza, inaczej stan przedrzucawkowy). Polega ono na zaburzeniu w przepływie krwi w krążeniu maciczno-łożyskowym. Podwyższone ciśnienie wpływa negatywnie na pracę nerek. Stan ten objawia się m.in. wykryciem białka w moczu, stąd istotne jest, aby ciężarna regularnie wykonywała zlecone przez lekarza badania.

Opuchlizna nóg w ciąży może świadczyć też o wystąpieniu zakrzepicy, którą powoduje m.in. spowolniony przepływ krwi żylnej oraz zmiany w układzie krzepnięcia.

Przyszła mama powinna więc mieć na względzie, że opuchlizna nóg w ciąży nie jest tylko estetycznym i uciążliwym objawem towarzyszącym ciąży, ale też może być sygnałem poważniejszych chorób. Stąd konieczna jest obserwacja i skonsultowanie tego problemu z lekarzem.

Przeczytaj także: 7 najczęstszych błędów żywieniowych kobiet w ciąży

Jak radzić sobie z opuchniętymi nogami w ciąży?

Opuchnięte stopy w ciąży wymagają specjalnego traktowania, a wtedy objaw można nieco zminimalizować. Ciężarna powinna zwrócić uwagę na całościowy tryb życia i codzienne nawyki oraz zmienić te aspekty, które mogą przyczyniać się do zwiększenia opuchlizny.

Co pomoże na opuchnięte stopy w ciąży:

  • Układanie stóp powyżej bioder – odpoczywaj z nogami ułożonymi na poduszce lub oparciu kanapy. Zwiększysz przepływ krwi z nóg, a jednocześnie ograniczysz ryzyko powstania żylaków.
  • Wygodne obuwie – jeśli stopom przestało być wygodnie w dotychczasowym rozmiarze obuwia, zmień je na większe i wygodniejsze. Zadbaj szczególnie o dostateczne miejsce w bucie dla palców. Unikaj butów na wysokim obcasie.
  • Kąpiel ziołowa dla stóp – do letniej (nie gorącej) wody dodaj szałwię, miętę, melisę lub lawendę i rumianek. Wymocz stopy, a następnie delikatnie je wymasuj.
  • Chłodna kąpiel stóp/prysznic/kompresy chłodzące – opuchniętym stopom ulgę przyniesie chłodna woda, która obkurczy naczynia krwionośne. Polewaj nogi podczas wieczornego prysznica lub zafunduj stopom moczenie w zimnej wodzie. Sprawdzą się też specjalne kompresy chłodzące, które możesz zakupić w aptece.
  • Unikanie słońca i opalania – co przebywanie na słońcu w ciąży nie jest zakazane, ale wymaga przestrzegania określonych zasad. W przeciwnym razie ciężarnej grożą przebarwienia skórne, zasłabnięcia, a nawet udar. Jednak skłonności do opuchlizny w ciąży powinny być jasnym sygnałem, aby unikać wystawiania się na słońce – upał potęguje napuchnięcie ciała.
  • Rajstopy medyczne/kompresyjne – specjalistyczne rajstopy nie należą do najtańszych i dostępne są wyłącznie w wybranych sklepach, ale przynoszą odczuwalną ulgę opuchniętym nogom. Warto je zakładać na dłuższą podróż, szczególnie samolotową.
  • Wygodna pozycja siedząca – należy unikać zakładania nogę na nogę podczas siedzenia. W przypadku pracy siedzącej w ciąży należy często zmieniać pozycję, wstawać, prostować nogi, a najlepiej wesprzeć stopy o mały stołek lub specjalną podpórkę na stopy pod biurko.
  • Aktywność fizyczna i spokojne ćwiczenia nóg – wciąż jeszcze panuje pogląd, że kobieta w ciąży powinna unikać wszelkiego wysiłku, nie jest to jednak prawdą. Spacery czy delikatna joga i gimnastyka są wskazane, aby przyszła mama pozostała w dobrej kondycji. Przy opuchniętych stopach sprawdzą się ćwiczenia polegające na robieniu kółek stopami oraz wyciągania na przemian palców i pięty do przodu.
  • Nawadniaj się – codziennie popijaj wodę małymi łykami, tak aby pod koniec dnia wypić co najmniej 2-litrową butelkę. To bardzo ważne działanie, aby zminimalizować opuchnięte stopy.

Zadbaj o te podstawy, a problem opuchniętych stóp i nóg w ciąży powinien się nieco zmniejszyć. Jeśli jednak widzisz, że mimo różnych środków zaradczych i odpoczynku, twoje ciało jest nadmiernie opuchnięte – koniecznie zgłoś to lekarzowi. 

Źródło:

https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/szczegolne/55486,ciaza-i-zakrzepica
I. Greer: Ciąża: poradnik: obszerny poradnik w zakresie problemów płodności, ciąży i porodu, Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk-Inwestycje, Ożarów Mazowiecki 2003

POLECAMY TAKŻE:

Aktywnie w ciąży – jak przełamać strach przed sportem w ciąży i co ćwiczyć?

fot. pexels.com/Cats Coming

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *