Pierwsza miesiączka po porodzie

Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy powinna nastąpić?

Pierwsza miesiączka po porodzie może nastąpić zaraz po zakończeniu połogu lub do 6 tygodni po odstawieniu dziecka od piersi (a więc nawet po kilku latach). Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że jest to sprawa bardzo indywidualna i nie ma sztywnych reguł, co do tego, kiedy pierwsza miesiączka po porodzie się pojawi i jak będzie wyglądać. Istnieje jednak kilka sytuacji, które powinny zaalarmować kobietę i skłonić do wizyty u lekarza.

Pierwsza miesiączka po porodzie a odchody połogowe

Po porodzie, zarówno naturalnym, jak i cięciu cesarskim, następuje trwający ok. 6 tygodni połóg. W tym czasie z dróg rodnych kobiety wydalane zostają śluz, błony, skrzepy i krew, co określa się mianem odchodów połogowych (odchodów poporodowych). Jest to efekt oczyszczania się i złuszczania macicy, co stanowi naturalny element jej regeneracji po ciąży i porodzie.

Odchody połogowe to nie miesiączka. Przede wszystkim różni je od menstruacji czas trwania, intensywność i wygląd. Odchody połogowe pojawiają się zazwyczaj 1-2 dni po porodzie i wtedy są najintensywniejsze – rzeczywiście mogą przypominać obfitą miesiączkę. Następnie odchody zmieniają barwę: od różowej, przez brązową do żółto-bezbarwnej. Czas trwania poszczególnych etapów jest indywidualny dla każdej kobiety. Połóg powinien trwać średnio 4-6 tygodni i tracić na intensywności z każdym kolejnym tygodniem.

Co powinno niepokoić w związku z odchodami połogowymi?

  • Krwawienia bardzo intensywne, którym bliżej do krwotoku niż obfitej miesiączki,
  • Nieprzyjemny zapach wydzielin,
  • Kłujący ból podbrzusza,
  • Wysoka temperatura ciała, dreszcze,
  • Brak tendencji spadkowej w obfitości odchodów (prawidłowo powinny być coraz bardziej skąpe),
  • Ustanie wydzielania odchodów, a następnie wystąpienie krwawienia a to wszystko przed upłynięciem 6 tygodni po porodzie (może to być pierwsza miesiączka – to rzadkość, ale zdarza się; trzeba to jednak skonsultować z ginekologiem).

W każdej z powyższych sytuacji należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Zobacz także: Kobieta w połogu bez cenzury – reklama, która miała się pojawić podczas rozdania Oscarów i została odrzucona!

Kiedy wraca okres po porodzie?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy nastąpi pierwsza miesiączka po porodzie. Jest to sprawa indywidualna dla każdej kobiety (a nawet każdej ciąży) i może mieć miejsce od 6 tygodni do nawet 1,5 roku po porodzie.

Czynniki, jakie mają wpływ na to, kiedy nastąpi okres po porodzie, to m.in.:

  • Sposób karmienia dziecka – mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym,
  • Częstotliwość karmienia,
  • Sposób podania mleka matki (piersią czy butelką),
  • Częstotliwość odciągania,
  • Dłuższe rozłąki mamy i niemowlęcia,
  • Używanie smoczka.

Pierwsza miesiączka u mam karmiących piersią

Kobiety karmiące dziecko piersią zazwyczaj dostają pierwszą miesiączkę po porodzie nieco później niż mamy podające dzieciom mleko modyfikowane. Wynika to z faktu, że pobudzanie brodawek podczas ssania przez dziecko mleka wpływa na wytwarzanie hormonu prolaktyny w przysadce mózgowej. Prolaktyna natomiast obniża funkcję jajników w konsekwencji czego endometrium nie złuszcza się i nie jest wydalane jako krew miesiączkowa.

Co do zasady, przyjmuje się, że pierwsza miesiączka u mam karmiących piersią następuje w ciągu 6 tygodni od pełnego odstawienia dziecka od piersi. W praktyce okres może wrócić już w ciągu kilku miesięcy po porodzie. 

UWAGA! Kobieta karmiąca piersią na żądanie kilkanaście razy w ciągu doby również może dostać miesiączkę (nawet krótko po zakończonym połogu). Takie sytuacje należą do rzadkości, ale mogą wystąpić.  

 

>> Czy miesiączka występuje w ciąży? Czy krwawienie w ciąży to zły znak?<<

krwawienie w ciazy a miesiaczka nieplodnirazem

Brak miesiączki po porodzie a płodność

Dwa najpopularniejsze mity związane z karmieniem piersią i miesiączką mówią, że skoro kobieta nie ma miesiączki po porodzie to znaczy że jest niepłodna oraz płodność kobiety wraca dopiero po zakończeniu laktacji. Należy zdecydowanie podkreślić, że obydwa te stwierdzenia są nieprawdziwe.

Możliwe jest, że kobieta karmiąca piersią, której nie wrócił jeszcze okres po porodzie, zajdzie w ciążę. Laktacja nie jest środkiem antykoncepcyjnym. 

Równie prawdopodobne jest to, że płodność wróci jeszcze przed wystąpieniem pierwszej miesiączki po urodzeniu dziecka.

Miesiączki po porodzie – jak wyglądają? Co powinno niepokoić?

Miesiączki podczas karmienia piersią mają prawo być nieregularne. Po odstawieniu dziecka od piersi mogą wrócić do regularności, ale niekoniecznie – równie prawdopodobny scenariusz jest taki, że po porodzie miesiączka będzie wyglądać zupełnie inaczej niż wcześniej: może być bardziej nieregularna, obfitsza lub bardziej skąpa, z towarzyszącym silnym PMS i bólami brzucha lub występująca bez objawów towarzyszących. Każde odstępstwo warto zgłosić ginekologowi podczas rutynowej kontroli. 

Podsumowanie

  • U każdej kobiety po porodzie występuje trwający 4-6 tygodni połóg, podczas którego wydalane są odchody połogowe. Nie jest to krew menstruacyjna.
  • Czas wystąpienia pierwszej miesiączki po porodzie jest indywidualny dla każdej kobiety i każdej ciąży.
  • Kobiety karmiące piersią na żądanie zazwyczaj dostają pierwszą miesiączkę po porodzie później.
  • Średni czas wystąpienia pierwszej menstruacji po porodzie to 6-18 miesięcy.
  • Często kobietom karmiącym piersią okres wraca przy rozszerzaniu diety dziecka (i naturalnym spadku ilości karmień piersią) lub po całkowitym odstawieniu dziecka od piersi.
  • Książkowy czas wystąpienia miesiączki po porodzie to do 6 tygodni po całkowitym odstawieniu dziecka od piersi. 
  • Miesiączka może wrócić także jeszcze w trakcie karmienia piersią.

 

POLECAMY TAKŻE:

Połóg bez bólu. Jak przyśpieszyć gojenie się rany i szybko wrócić do formy?

Fot: Pexels.com/by cottonbro

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *