Reklama The Frida Mom

Kobieta w połogu bez cenzury – reklama, która miała się pojawić podczas rozdania Oscarów i została odrzucona!

Kobieta w połogu bez cenzury – reklama, która miała się pojawić podczas rozdania Oscarów i została odrzucona!

Podczas tegorocznej transmisji rozdania Oscarów miała pojawić się reklama The Frida Mom, środków higienicznych przeznaczonych do stosowania w okresie połogu. Została jednak odrzucona, gdyż – zdaniem niektórych – jest zbyt dosadna i obrazowa. Nie pokazuje w sposób dosłowny wszystkiego, co dzieje się podczas połogu, a mimo to uznano, że społeczeństwo nie chce oglądać takich rzeczy. Twórcy reklamy zadają pytanie retoryczne: jak więc kobiety mają nie czuć się nieprzygotowane?

Reklama środków higienicznych dla kobiet – ODRZUCONA

Realizatorzy reklamy The Frida Mom udostępnili reklamę na You Tubie, poprzedzając ją krótkim komentarzem. Podkreślają, że reklama nie porusza kwestii politycznych, przemocy, nie obraża uczuć religijnych, nie jest sprośna ani wulgarna… a mimo to została odrzucona.

>> Czego więc dotyczy reklama The Frida Mom?

Reklama ukazuje rzeczywistość świeżo upieczonej mamy, która musi uczyć się nie tylko opieki nad dzieckiem, ale też funkcjonowania z własnym ciałem, które wygląda zupełnie inaczej niż przed porodem. To nie tylko wciąż powiększony brzuch, ciągnące szwy po cięciu cesarskim lub ból krocza po porodzie naturalnym. Nie tylko mleko sączące się z piersi lub przeciwnie – nawał pokarmu, ból piersi a mleka brak. To też odchody połogowe, które zmuszają kobietę do częstego odwiedzania toalety i w zasadzie nie oddalania się od niej przez kilka pierwszych tygodni. To problem ze wstawaniem z łóżka i dojściem do toalety. I to właśnie ukazuje reklama.

O połogu wciąż się nie mówi

O ile temat samej ciąży oraz porodu i związanych z tym trudów pojawia się już w dyskursie społecznym, o tyle połóg jest nadal tematem tabu. Niechętnie poruszany między sobą nawet przez znajome matki. Kobiety nie są więc przygotowane do tego, co nastąpi po porodzie.

Połóg to okres ok. 6 tygodniu po porodzie, podczas których stopniowo ustępują wszelkie zmiany ciążowe w organizmie kobiety, a ciało adaptuje się do nowych funkcji związanych z opieką nad noworodkiem.

W trakcie połogu kobieta powinna znaleźć się pod czułą i troskliwą opieką najbliższych. Bez względu na formę porodu, świeżo upieczona mama można być bardzo osłabiona, mieć trudności z poruszaniem się, więc niekiedy będzie zmuszona korzystać z pomocy nawet przy zwykłych czynnościach codziennych.

>> Połóg bez bólu. Jak przyśpieszyć gojenie się rany i szybko wrócić do formy?<<

polog bez bolu nieplodnirazem

Trudno się dziwić, że to, jak wygląda połóg, wciąż objęte jest zmową milczenia w mediach, kiedy wciąż w reklamach krew menstruacyjna ma kolor niebieski. Tak jak nie pokazuje się w reklamach trudów PMS, dyskomfortu spowodowanego bolesnymi lub obfitymi miesiączkami, wykluczeniem kobiety z niektórych działań z powodu miesiączki (tak, nie każda kobieta pójdzie wtedy na basen lub założy krótkie szorty) – tak samo traktuje się połóg. A nawet gorzej, gdyż on w publicznej dyskusji niemal nie występuje. Kobieta rodzi dziecko i na tym się kończy wszelki dyskomfort i ból związany z ciążą – tak temat jest powszechnie traktowany. 

Czego spodziewać się podczas połogu?

Wiedza o tym, jak wygląda połóg, jest niezbędna kobietom w ciąży. Muszą wiedzieć, jak się przygotować – także psychicznie, gdyż rozczarowanie codziennością z noworodkiem i własnym stanem po porodzie nierzadko przyczynia się do depresji poporodowej.

Przeczytaj także: 5 doba po porodzie – to wtedy może zacząć się najgorszy czas dla matki

Jak wygląda połóg? Czego może (ale nie zawsze musi) spodziewać się kobieta?

  • Odchody połogowe

Odchody połogowe to chyba najbardziej wstydliwy a zarazem uciążliwy objaw połogu. W wyniku oczyszczania się macicy, z dróg rodnych kobiety wydziela się krew, która często przybiera też formę skrzepów. Krew jest początkowo intensywnie czerwona, potem różowa, a na końcu brązowa. Macica może w ten sposób oczyszczać się nawet do 6 tygodni, choć jest to sprawa wielce indywidualna. Podczas połogu najlepiej sprawdzą się duże podpaski poporodowe. Absolutnie nie powinno się stosować wtedy tamponów.  

Zrozumiałym jest, że w takiej sytuacji możesz mieć instynktowną potrzebę ruszania się jak najmniej, jednak ruch przyśpieszy proces oczyszczania się macicy. Podobnie karmienie piersią.

Odchody połogowe pojawiają się zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cięciu cesarskim.

  • Ból, ciągnięcie, skurcze w dole brzucha

Ciągnięcie i skurcze brzucha po porodzie mogą być bolesne, ale jest to objaw jak najbardziej naturalny i świadczący o zmniejszaniu się macicy. Twoje ciało zaczyna powrót do stanu sprzed ciąży. Warto pamiętać, że w trakcie tych 9 miesięcy macica wielokrotnie zwiększa swoją wagę i wielkość: z 50 g do nawet 1,5 kg pod koniec ciąży. Przy szczególnie dokuczliwych bólach możesz zastosować łagodne środki przeciwbólowe (paracetamol). 

  • Ból rany krocza

W ciągu 1-2 tygodni po porodzie naturalnym możesz odczuwać ból, drętwienie, ciągnięcie w okolicy krocza. Intensywność jest zależna od przebiegu porodu i wielkości nacięcia/pęknięcia. Powinien cię natomiast zaniepokoić pulsujący, narastający czy kłujący ból w jednym miejscu. Wtedy koniecznie zgłoś ten fakt lekarzowi.

Przy bolącym kroczu możesz ulżyć sobie zimnymi okładami (np. zmrożona butelka) i wykorzystaniem specjalnej okrągłej poduszki poporodowej do siedzenia. Unikaj zbyt długiego siedzenia i stania. Wskazane jest częste wietrzenie krocza, zachowanie maksymalnej higieny przy pielęgnacji rany (ręczniki jednorazowe, mycie rąk, częsta zmiana podpasek).

  • Trudności z oddaniem stolca, zaparcia

Zaraz po porodzie możesz mieć problem z załatwieniem się. To całkowicie naturalna reakcja fizjologiczna organizmu. Może wynikać z obawy przed rozejściem się szwów (to bardzo mało prawdopodobne) lub brakiem takiej potrzeby – część kobiet oczyszcza się podczas porodu. Jeśli odczuwasz mimowolną obawę o szwy w kroczu lub ranie na brzuchu to przytrzymaj to miejsce podpaską, podczas próby oddania stolca. Ponadto pij dużo wody i spożywaj produkty bogate w błonnik.

  • Popuszczanie moczu, trudności z oddaniem moczu

Ciąża i poród obciążają mięśnie Kegla, co może powodować tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dlatego tak istotne jest, aby ćwiczyć mięśnie Kegla jeszcze w ciąży (a także na co dzień – z myślą o dobrej kondycji w późniejszych latach).

Możesz też odczuwać ból podczas oddawania moczu – warto wtedy polać sobie krocze wodą ze szklanki w trakcie wykonywania tej czynności.

  • Wypukły brzuch

Nie zdziw się, jeśli następnego dnia po porodzie twój brzuch będzie wyglądał jakbyś była w 6. miesiącu ciąży. Macica podczas ciąży znacznie się rozciąga, a po porodzie stopniowo kurczy się, jednak etap ten może trwać kilka tygodni. Podczas połogu nie ćwicz jeszcze i nie wprowadzaj diety – każdego dnia będziesz mogła zaobserwować, że brzuch się zmniejsza, a dodatkowo karmienie piersią wspomoże ten proces. 

Przeczytaj także: Ile kilogramów stracę podczas porodu?

POLECAMY TAKŻE:

Nietrzymanie moczu – wstydliwy, ale powszechny problem wielu kobiet

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *