pierwszy miesiąc życia dziecka - rady dla rodziców

Pierwszy miesiąc życia dziecka, czyli IV trymestr ciąży

Pierwszy miesiąc życia dziecka to zmiany nie tylko w życiu rodziców, ale i w życiu noworodka. Zmienia się jego otoczenie – drastycznie różni się od tego, co noworodek poznał w brzuchu mamy. Nowy świat dla małego człowieka – to nauka na nowo. Dziecko uczy się nowych bodźców oraz tego, jak reaguje na nie jego ciało. Pierwszy miesiąc życia noworodka to dla jego rodziców nauka pielęgnacji, wypracowania rytmu dnia. Jak rozwija się dziecko w pierwszym miesiącu życia – tłumaczy Anna Wojtyla, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Warto przygotować się do bycia rodzicem. Szkoła Rodzenia czy gabinet położnej rodzinnej to wyjątkowe miejsca, które pomogą w przygotowaniu do najważniejszej świadomej roli w życiu – roli mamy i taty. Nie rezygnuj z zajęć w szkole rodzenia ten czas przygotuje cię do tzw. IV trymestru ciąży, mimo że będziesz mieć już swoje dziecko obok siebie. 

Pierwszy miesiąc życia dziecka – wasza codzienność.

 • noworodek je często, 8-12 razy na dobę
 • dziecko ssie mocno i efektywnie przynajmniej 15 minut z jednej piersi, często łykając.
 • Ilość i kolor stolca na dobę:

1-2 doba – SMÓŁKA, 1, 2 pieluchy, stolec czarny lub ciemnozielony,

3- 4 doba – STOLCE PRZEJŚCIOWE, 3, 4 pieluchy, brązowe, zielone lub żółte,

5-7 doba – STOLEC PRAWIDŁOWY, 3, 4 pieluchy, papkowate żółte z granulkami jak serek wiejski,

 • noworodek może spać około 16 godzin na dobę, ale zazwyczaj są to krótkie drzemki,
 • noworodek płacze, a płacz ma różne tony,
 • w pierwszych tygodniach po urodzeniu często obserwuje się u dzieci skoki rozwojowe, w takich momentach twoje dziecko będzie chciało ssać częściej niż zwykle,
 • dziecko powinno być aktywne, głośno płakać i łatwo się budzić na karmienie, a po karmieniu powinno być spokojne i zadowolone.

Polecamy: Szybki i skuteczny sposób na uspokojenie i uśpienie noworodka

I miesiąc życia dziecka – czyli IV trymestr ciąży

Doktor Harvey Karp, pediatra, stworzył pojęcie „czwartego trymestru ciąży” i określił nim trzy miesiące po urodzeniu dziecka, podczas których jego organizm pomału adaptuje się do środowiska zewnętrznego. Maluch przychodzi na świat wyposażony w potrzebne umiejętności, ale musi minąć wiele tygodni, zanim przejdą one „trudny okres próbny”.

W brzuchu mamy dziecko nie musiało jeść, trawić, wydalać, oddychać. Miało wokół siebie wodne środowisko o komfortowej temperaturze 37°C, lekki półmrok i powłoki tkanek, które tłumiły zarówno dźwięki, jak i dotyk czegokolwiek poza własnymi rączkami.

Po porodzie zaczyna odczuwać głód, zimno, pracę swoich jelit i przesuwające się w nich pęcherze powietrza. Czuje szorstkie i twarde powierzchnie. Skóra dziecka pozbawiona ochrony mazi płodowej czasem swędzi albo piecze, często trudno mu zasnąć.

Dziecko musi też znosić niezbyt wprawnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne. Domaga się nieustannej obecności rodziców. To naturalne, a dziecku – bardzo potrzebne.

Polecamy: 10 pytań o pielęgnację noworodka, które zadają sobie rodzice

Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas zmian i przystosowywania się do nowych warunków zewnętrznych. Fot.: Fotolia.

Pierwszy miesiąc życia dziecka – rozwój

Główka noworodka w pierwszym miesiącu życia jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty jego ciała, waży ok. 25% masy ciała, dając tym samym ogromną dysproporcję w stosunku do linii ciała. Jej obwód jest o około 2 cm większy od obwodu klatki piersiowej maluszka. Noworodek średnio waży 3500 gramów i ma ok. 55 cm długości.

Ręce i nogi dziecka są krótkie. Maluch często je podkurcza, przyjmując swoją fizjologiczną pozycję podobną do tej, którą miał w brzuchu mamy. Pod koniec pierwszego miesiąca życia ustępuje duże napięcie mięśniowe i znika płodowe ułożenie ciała. Maluch zaczyna energicznie machać nogami, a zaciśnięte do tej pory piąstki, coraz częściej są otwarte. Jeśli położysz palec na wewnętrznej części dłoni swojego dziecka, ten zaciśnie piąstkę, zamykając palec w silnym uścisku.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ!

Co umie miesięczne dziecko:

 • Miesięczne dziecko ustala dobowy rytm snu i czuwania.
 • Donośnym płaczem sygnalizuje swoje potrzeby.
 • Noworodek reaguje na głos i zapach mamy. Przy niej czuje się najbezpieczniej. Zazwyczaj wzięty przez nią na ręce przestaje płakać, uspokaja się.
 • Już od pierwszych dni odróżnia smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki.
 • Początkowo wszystko, co widzi dziecko, jest nieostre i bez koloru. Dopiero około drugiego tygodnia życia, wraz z rozwojem umiejętności koncentracji, pojawiają się pierwsze barwy. Dziecko widzi tylko to, co znajduje się w odległości do 25. cm od niego.
 • Miesięczne dziecko pokazuje pierwsze, odruchowe uśmiechy.
 • Zaczyna „gruchać”, a pierwsze dźwięki przypominają samogłoski a, e.
 • Miesięczne dziecko ma jeszcze bardzo słabe mięśnie karku i pleców, tylko niektóre leżące na brzuchu maluchy potrafią już podnieść główkę na kilka sekund.
 • Posiada kilka ważnych odruchów, m.in.: ssania, chwytny, kroczenia, szukania oraz Moro

Pierwszy miesiąc życia dziecka to początek wędrówki w nowy świat – dzięki Tobie Mamo i Tato ten świat może być lepszy. Wasza miłość do młodego człowieka to filar lepszego jutra.


Anna Wojtyla: pierwszy miesiąc życia dzieckaAnna Wojtyla – położna z Częstochowy. Ma ponad 10-letni staż i doświadczenie położnicze. Autorka i prowadząca zajęcia edukacyjne dla kobiet ciężarnych przygotowujących do porodu i opieki nad noworodkiem. Przyjmuje porody domowe oraz szpitalne, prowadzi gabinet położnej. Zwyciężczyni jubileuszowej 5. edycji konkursu „Położna na medal 2018”.

Organizatorem i pomysłodawcą konkursu oraz kampanii „Położna na medal” jest Akademia Malucha Alantan.


 

WARTO PRZECZYTAĆ: 7 skoków rozwojowych w pierwszym roku życia niemowlaka. Trudny czas dla dziecka i rodziców

7 skoków rozwojowych w pierwszym roku życia niemowlaka. Trudny czas dla dziecka i rodziców

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *