Polacy popierają dofinansowanie in vitro z budżetu państwa

Polacy chcą, aby metoda zapłodnienia pozaustrojowego in vitro była finansowana z budżetu państwa. Tak było do 2016 roku, kiedy to PIS przejął władzę i zlikwidował rządowe dofinansowanie. Jedynie inicjatywa wybranych samorządów umożliwiła niepłodnym parom skorzystanie z refundacji, która dla wielu była jedyną możliwością na ciążę i upragnione rodzicielstwo.  

„Dziennik Gazeta Prawna” opublikował wyniki sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM in vitro, które jednoznacznie pokazują, że Polacy nie tylko nie mają nic przeciwko wykorzystywaniu metody in vitro w leczeniu niepłodności, ale popierają nawet dofinansowanie jej z podatków.

Wśród ankietowanych dofinansowanie in vitro popiera aż 66% osób, wśród których znalazło się 67 proc. kobiet i 64 proc. mężczyzn. Niechęć do refundacji in vitro osobom niepłodnym wyraziło 25 proc. ankietowanych, a niemal 10 proc. nie miało opinii w tym temacie. Wśród osób pozytywnie nastawionych do tego, aby państwo dofinansowało in vitro z budżetu opowiedziało się zdecydowanie 36,9 proc, a „raczej tak” 28,7 proc.

Niemal 70% Polaków uważa, że in vitro to zabieg medyczny, który powinien być współfinansowany lub całkowicie finansowany przez państwo. Niepłodność to choroba, która dotyka co 10 pary starającej się o dziecko. Skazanie wyłącznie na prywatne leczenie, badania, procedury to dla wielu młodych Polaków wyzwanie finansowe nie do udźwignięcia, a tym samym skazanie na porzucenie marzeń o rodzicielstwie lub zadłużanie się na setki tysięcy złotych. 

12,2 proc. przeciwników dofinansowania wyraziło zdecydowany sprzeciw („zdecydowanie nie”), a 12,8 proc. Odpowiedziało „raczej nie”. Niezdecydowani to 9,5 proc. ankietowanych.

Wśród przeciwników dofinansowania, odpowiedzi “raczej nie” udzieliło 12,8 proc. badanych, a “zdecydowanie nie” – 12,2 proc., niezdecydowani stanowili 9,5 proc. ankietowanych. Podział płciowy wśród przeciwników to: 28 proc. kobiet i 21 proc. mężczyzn.

Co ciekawe wśród ankietowanych popierających pomoc państwa w opłaceniu wysokich kosztów procedury in vitro znalazło się wielu sympatyków obecnej władzy: 44 proc. za, 37 proc. przeciw, 18 proc. nie ma zdania.

POLECAMY TAKŻE:

Maria Kurowska z Solidarnej Polski brutalnie o dzieciach z in vitro: będą chorować i mieć pretensje do rodziców!

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *