Endometrioza - przełom w diagnostyce

Przełom w leczeniu endometriozy! Polacy odkryli nieinwazyjny test

Zapowiada się wielki przełom w diagnozowaniu i leczeniu endometriozy! Polscy naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dokonali wyjątkowego odkrycia i jako pierwsi na świecie opracowali nieinwazyjny test dla pacjentek chorujących na endometriozę. „To jest moc technologii i człowieka!” – napisał na swoim profilu Fb prezes Instytutu Lema Maciej Kawecki.

Endometrioza to choroba, której istotą jest obecność tkanki podobnej do endometrium poza jej naturalnym miejscem występowania, czyli wnętrzem jamy macicy, zwykle związana jest z toczącym się procesem zapalnym. Choroba dotyka nawet 15% kobiet, a wiele z nich z jej powodu nie może zajść w ciążę.

Niepłodność związana z endometriozą stanowi duże wyzwanie dla specjalistów. Zarówno diagnostyka, jak i leczenie wymagają od lekarzy wiedzy i doświadczenia. Światowe ośrodki naukowe wciąż badają kwestie zarówno przyczyn endometriozy, jak i skutecznych metod postępowania w zakresie leczenia bólu oraz zwiększenia szans na ciążę. Diagnostyka tej choroby często przedłuża się do 10 lat, a to poważny problem w skutecznym leczeniu, ale także ewentualnych staraniach o naturalną ciążę.

Przełom w leczeniu endometriozy!

Okazuje się jednak, że jesteśmy świadkami wielkiego przełomu. I wcale nie „amerykańscy” naukowcy, ale Polacy jako pierwsi na świecie opracowali nieinwazyjny test dla kobiet chorych na endometriozę!

To zespół naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego robi milowy krok zarówno w kwestii czasu diagnozy endometriozy, jak i dalszego postępowania medycznego. O osiągnięciu polskich badaczy poinformował na swoim Facebooku Maciej Kawecki, popularyzator nauki i prezes Instytut Lema.

W trakcie badań nad patogenezą endometriozy na WUM prof. Jacek Malejczyk oraz dr Ilona Kalaszczyńska dokonali odkrycia, że endometrioza związana jest ze statystycznie istotnie podwyższoną ekspresją mRNA – genu FUT4. I to był kamień milowy! „To jest moc technologii i człowieka! Polacy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym stworzyli pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet cierpiących na endometriozę!” – napisał w poście Kawecki.

Chodzi o test EndoRNA polskiego startupu Diagendo, który wykorzystuje technikę qRT-PCR. Umożliwia on szybką i mało inwazyjną diagnostykę endometriozy.

Jak pisze Maciej Kawecki – „metoda ta polega na ekstrakcji pobranego materiału, a następnie zastosowaniu testu EndoRNA, który wykrywa podwyższony poziom ekspresji genu FUT4, a wynik w zależności od obłożenia pracą laboratorium, może być dostępny nawet w 48h”.

Cały wpis można przeczytać poniżej.

 

Źródło: Facebook

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Endometrioza niszczy komórki jajowe. Embriolog: Nie mamy, czego zapładniać podczas in vitro

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *