Rodzina Wielodzietna i jej przywileje

Rodziny wielodzietne – jakie mają przywileje? Co daje Karta Dużej Rodziny?

Dużo radości, wiele miłości, ale też ogrom wydatków i obowiązków. Rodziny wielodzietne w Polsce stanowią już ponad 780 tys. rodzin. Posiadanie kilkorga dzieci wymaga dużych nakładów sił i finansów, dlatego rząd Polski próbuje ułatwić rodzicom wychowywanie dzieci. Dla rodzin wielodzietnych są specjalne przywileje, które określa Karta Dużej Rodziny.

Rodzina wielodzietna, czyli jaka?

Za rodziny wielodzietne uznaje się takie, w których jest co najmniej 3 dzieci i więcej. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie w Polsce jest ok. 780 tysięcy rodzin wielodzietnych, posiadaczy tzw. Karty Dużej Rodziny. Według Głównego Urzędu Statystycznego najwięcej rodzin posiadających co najmniej 3 potomstwa mieszka na Podkarpaciu, a najmniej na Śląsku.

Karta Dużej Rodziny – co to jest? Komu przysługuje?

Rodzina wielodzietna może liczyć na szereg przywilejów: zniżek, bezpłatnych wejść, zwolnienia z opłat. Warunkiem korzystania z nich jest posiadanie Karty Dużej Rodziny potwierdzającej wielodzietność. Karta Dużej Rodziny przysługuje bez względu na osiągany dochód, gdyż jest nie świadczeniem, ale rodzajem przywileju i podziękowania dla rodzin wielodzietnych.

Obecnie z Karty Dużej Rodziny korzysta ok. 2,58 mln osób – to niemal 3 razy więcej niż w 2015 r.

Kartę może uzyskać ojciec, matka, macocha lub ojczym i dzieci, a także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Od 1 stycznia 2019 roku weszła w życie zmiana, według której z Karty Dużej Rodziny może skorzystać każda rodzina, która kiedykolwiek miała na utrzymaniu trójkę dzieci lub więcej.

Rodzice uzyskują KDR na całe życie a dzieci do momentu ukończenia 18. roku życia. Dzieci uczące się do momentu ukończenia nauki, ale maksymalnie do 25. roku życia. Dzieci niepełnosprawne na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Istnieją dwa rodzaje Karty Dużej Rodziny: ogólnopolska i lokalna (działająca tylko w gminie, jaką zamieszkuje rodzina). Rodziny wielodzietne mogą równolegle korzystać z obydwóch kart.

Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny?

 • Wniosek o wydanie KDR składa się w Urzędzie Miasta, Gminy lub w Ośrodku Pomocy Społecznej.
 • Istnieje także możliwość złożenia wniosku on-line za pośrednictwem Emp@tii. Konieczne jest wtedy posiadanie Profilu Zaufanego.
 • Do wyrobienia KDR będą potrzebne:

– oświadczenie, że rodzice nie są pozbawieni praw rodzicielskich względem dzieci,

– dowód osobisty lub paszport (jeśli nie mają nr PESEL),

– akt urodzenia dzieci, dowód osobisty lub paszport (jeśli nie mają nr PESEL),

– dzieci powyżej 18 r.ż.: oświadczenie o planowanym końcu nauki,

– dzieci z rodzin zastępczych lub domów dziecka: oświadczenie o pozostawaniu w rodzinie zastępczej/postanowienie o umieszczeniu w domu dziecka.

Równocześnie z wnioskiem o wydanie KDR można złożyć podanie o Karty mobilne. Członkowie rodziny otrzymają numery kart mobilnych drogą elektroniczną oraz link do sklepów Google Play i App Store, w których mogą pobrać aplikację. Na podane we wniosku numery telefonów przyjdą sms-em jednorazowe hasła do aplikacji.

Aplikacja mKDR umożliwia proste i szybkie wyszukanie miejsc, gdzie honorowana jest karta, także znajdujących się w pobliżu miejsca, w którym przebywa aktualnie użytkownik. Aplikacja jest na bieżąco aktualizowana o nowych partnerów, co zapewnia szybką informację o nowych zniżkach.

Przeczytaj także: Jak złożyć wniosek na 500 plus?

Karta Dużej Rodziny – jakie zniżki zapewnia?

Wśród partnerów Karty Dużej Rodziny znajduje się szereg instrukcji publicznych i firm prywatnych. Upusty świadczą przewoźnicy publiczni jak PKP i MPK, sieci sklepów spożywczych m.in. Lidl, ośrodki rozrywkowo-kulturalne, np. kina, teatry, baseny, lodowiska, kluby dla dzieci. 

 • Zniżka na przejazdy kolejowe: rodzice, ojczym, macocha 37% na bilety jednorazowe, 49% na bilety miesięczne. Zniżki przewidziane są także za przejazdy autobusowe.
 • Zwolnienie z opłat lub częściowe zwolnienie za przebywanie w przedszkolu – tutaj gminy ustalą własne zasady odnośnie obowiązujących upustów,
 • Opłata za paszport – 75% zniżki dla dzieci, 50% dla rodziców, ojczyma, macochy;
 • Zniżki za wejście do Muzeów i Zamków, np. Muzeum Powstania Warszawskiego – 10 zł, Kopalnia Soli „Wieliczka” – 30% zniżki od ceny normalnej biletu, Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle – 20% zniżki na usługi gastronomiczne i noclegowe.
 • Darmowe prowadzenie kont bankowych, m.in. w PKO,
 • Rabaty do sklepów odzieżowych i obuwniczych, m.in. Deichmann – 10%
 • Zniżki na usługi zdrowotne – stomatologiczne, laboratoryjne, wizyty u specjalistów,
 • Zniżki do kina, teatru, na basen, lodowisko – m.in. 20% zniżki na jeden bilet w Kinach Helios.

Tutaj można wyszukać wszystkich partnerów, oferujących zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny: Znajdź partnerów.

Problemy rodzin wielodzietnych

Posiadanie trójki, czwórki, piątki czy dziewiątki dzieci to ogromne wyzwanie, zarówno wychowawcze, finansowe, jak i logistyczne. Samo poruszanie się po mieście całej rodziny może stanowić problem – tradycyjny samochód osobowy pomieści maksymalnie 5 osób.

„Gdy na świat przyszło nasze czwarte dziecko, zaczęliśmy szukać dodatkowych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Pojechanie całą rodziną w odwiedziny do dziadków to był już problem. Musieliśmy zmienić auto na 7-osobowe. Pociągnęło to za sobą ogromny koszt, bo takich samochodów nie znajdzie się na pęczki na rynku wtórnym, ale dzięki temu jesteśmy mobilni i niezależni. Wcześniej jeździliśmy w podgrupach lub na kilka kursów” opowiada Kasia, dumna mama 4 dzieci.

„Dzisiaj ludzie oceniają rodziny wielodzietne głównie przez pryzmat 500+. Robią dzieci dla kasy. To takie smutne i niesprawiedliwe. Czy ktoś taki pomyśli, jak trudno jest wychować więcej niż jedno, dwójkę dzieci?? U nas jest 5-tka, szóste w drodze. To nasza świadoma decyzja, a każde dziecko było wyczekane. Ale kochani hejterzy 500+, czy wy wiecie, że nawet odprowadzenie dzieci do przedszkola w tak dużej rodzinie to już jest wyprawa życia. Gdy czasem zdarza się, że muszę to zrobić sama (unikamy tego, zazwyczaj dzielimy się z mężem, pomagają babcie) to jest jak wyprawa na ośmiotysięcznik: jedno dziecko w wózku, drugie w chuście, kolejne obok za ręce, a ja mam tylko dwie ręce… jak to zrobić? I proszę sobie nie wyobrażać, że dzieci idą karnie jedno obok drugiego. To dzieci.. biegają, gonią za ptakami, płaczą, że nie chcą iść dalej. Czasami istny cyrk! Nie wspominając już o takich atrakcjach jak wyjazd na zagraniczne wakacje. Bilet samolotowy dla 8 osób? Te koszty aktualnie nas przerastają, a więc zostają wakacje na działce.” mówi Patrycja, mama wkrótce 6-tki dzieci. 


„Związek Dużych Rodzin Trzy plus” – jest to stowarzyszenie działające od 2006 roku, które powstało w celu obrony interesów rodzin wielodzietnych. Przedstawiciele organizacji aktywnie uczestniczą w formułowaniu wszelkich zarządzeń związanych z polityką rodzinną, a w tym szczególnie dotyczącą rodzin wielodzietnych.

Stowarzyszenie ma 3 oddziały: łódzki, małopolski i wielkopolski. W ramach każdego oddziału funkcjonują liczne koła, zarówno w dużych, jak i niewielkich miastach. Więcej informacji tutaj: 3plus.pl

Szczegółowe informacje na temat Kart Dużej Rodziny: TUTAJ

Pozostałe świadczenia i pomoc finansowa (oraz pozafinansowa) dla rodzin: TUTAJ


 

POLECAMY TAKŻE:

500 plus na pierwsze dziecko – są już wypłaty!

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *