Sylwia Bentkowska wśród tegorocznych laureatów Nagrody m.st. Warszawy

6 lipca, decyzją Rady m.st. Warszawy, Sylwia Bentkowska, Prezes Fundacji poMOC dla Płodności, została laureatką Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy – przyznawanej osobom lub zespołom osób szczególnie zasłużonych dla Miasta. Wręczenie nagród odbędzie się 31 lipca podczas uroczystej sesji Rady Miasta zorganizowanej z okazji Dnia Pamięci Warszawy.

 

Sylwia Bentkowska to założycielka serwisu plodnosc.pl, Prezes Fundacji poMOC dla Płodności, autorka  warsztatów niepłodnościowych dla kobiet „Obudź w sobie życie”, a także pomysłodawczyni i organizatorka pierwszej takiej w Polsce Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej dla Pacjentów „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy”.

 Od lat działa w obszarze zdrowia prokreacyjnego, poszerzając coraz mocniej świadomość społeczną na temat niepłodności i metod jej leczenia oraz aktywnie działając na rzecz osób dotkniętych niepłodnością. Do swojej misji zaprasza najlepszych specjalistów leczenia niepłodności z Polski i Europy. Angażuje ekspertów z różnych dziedzin wspierających płodność. Organizuje warsztaty, prowadzi webinary z lekarzami, nagrywa podcasty „Porozmawiajmy o (nie)płodności…”, czynnie zaangażowana jest w rozwój kilku kilkunastotysięcznych grup społecznościowych kobiet, które dotknięte są niepłodnością bądź szukają wiedzy na temat przyczyn trudności z zajściem w ciążę. A wszystko po to, by realnie pomagać parom dotkniętym problemami z poczęciem dziecka – których w Polsce jest już ponad 1,5 miliona.

Niepłodność to coś więcej niż brak dziecka

Skąd taki cel? – Życie! – mówi.  – Moim kluczem jest moja historia. Nie jestem teoretykiem, a wszystko, co przeżywają pary niemogące mieć dziecka, sama przeszłam z mężem. I wiem, że wiele par czeka na pomoc – zarówno taką materialną, jak dofinansowanie do leczenia, jak i taką w postaci rzetelnej wiedzy czy wsparcia psychologicznego. Wiem to, bo sama kiedyś także tego oczekiwałam, a teraz – po prawie 7 latach działalności serwisu plodnosc.pl oraz blisko 4 latach Fundacji poMOC dla Płodności, jestem przekonana, że tej pomocy i wsparcia trzeba jeszcze więcej. Polska polityka niestety nie sprzyja niepłodnym. W 2016 roku straciliśmy finansowanie in vitro. Dostęp do pełnego leczenia jest mocno utrudniony.  W przestrzeni społecznej nie słychać też przekazu, czym tak naprawdę jest niepłodność i że nie jest to jakaś fanaberia, tylko realny, cywilizacyjny i postępujący problem. Dla wielu par to życiowy dramat nie móc zostać rodzicem. Doskonale wiem, co to znaczy chcieć, a nie móc mieć dziecka. Wiem, co to znaczy latami biegać od lekarza do lekarza, czuć się jak numerek na liście rejestracyjnej, odkładać na kolejną wizytę, robić sobie nadzieję i zaraz potem ją tracić, bo kolejny test pokazał znów jedną kreskę. I wiem, że niepłodność to coś więcej niż brak dziecka, bo to choroba, która infekuje całe życie – osobiste, zawodowe, rodzinne, towarzyskie – mówi Sylwia Bentkowska.

Potwierdza to wiele historii kobiet, z którymi od lat spotyka się w miastach całej Polski.

– Gdyby nie warsztaty Obudź w sobie życie, w których wzięłam udział dwukrotnie, i gdyby nie wiedza oraz wsparcie – nie tylko specjalistów, ale też innych kobiet, które mają taki problem jak ja – z pewnością poddałabym się. Sylwia to anioł w ludzkiej skórze. Uśmiechnięta, cierpliwa, zaangażowana na 100 procent w to, co robi dla niepłodnych kobiet. Doskonale nas rozumie – także to, że leczenie kosztuje. Wszystkie warsztaty czy webinary daje nam za darmo – a to kopalnia wiedzy, wskazówek. Od dwóch lat jestem mamą. I nie mam wątpliwości, że to zasługa także Sylwii Bentkowskiej – mówi nam Marta.

– Jestem zawsze szczęśliwa, gdy piszą do mnie kobiety, którym się udało zajść w ciążę. Często dostaję zdjęcia maluchów. Ale też przeżywam każdą historię niepowodzeń, a tych jest niestety bardzo wiele. I wciąż myślę o tych wszystkich kobietach i parach, dla których macierzyństwo to nadal marzenie, do którego zmierzają – a droga do jego spełnienia niestety bardzo często jest wyboista i pełna przeszkód – mówi Prezes Fundacji poMOC dla Płodności.

To właśnie z potrzeby pomocy niepłodnym, ale także potrzeby edukacji tych wszystkich, którzy nie wiedzą, czym jest ta choroba – najpierw powstał serwis Plodnosc.pl, potem ogólnopolskie warsztaty „Obudź w sobie życie”, Fundacja PoMOC dla Płodności, która ma być przyjazną przestrzenią realnej pomocy wszystkim osobom, które muszą się zmierzyć zarówno z niepłodnością, jaki chorobami będącymi przyczyną problemów z zajściem w ciążę, a rok temu po raz pierwszy w Polsce odbyła się Ogólnopolska Konferencja Medyczna dla Pacjentów „Połdność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy”.

– Konferencja “Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy” to najnowsza inicjatywa Fundacji. I już teraz widzimy, że trafiła w wielkie zapotrzebowanie osób niepłodnych. Brak systemowych rozwiązań i trudny oraz kosztowny dostęp do lekarzy dla wielu par jest barierą nie do przejścia. Chcemy im to zdecydowanie ułatwić. Konferencja w 2022 roku skupiła w EXPO XXI Warszawa kilkunastu wybitnych specjalistów leczenia niepłodności z Polski i Europy, a także ekspertów z innych dziedzin, takich jak farmaceutów, psychologów, seksuologów, dietetyków. Blisko 300 uczestników usłyszało wykłady na temat najnowszych metod diagnostyki i leczenia niepłodności, otrzymało specjalistyczną wiedzę przekazaną w taki sposób, który jest przyjazny i zrozumiały dla ludzi niemających wykształcenia medycznego. Długie godziny indywidualnych rozmów lekarzy z osobami, które chciały zapytać o swój konkretny przypadek… – mówi Sylwia Bentkowska. I dodaje:

– Ta pierwsza edycja warszawskiej Konferencji pokazała nam nie tylko to, że problem niepłodności jest i dotyczy coraz młodszych osób, ale także to, jaki jest głód wiedzy – i jak bardzo ludzie potrzebują oswoić się z tą chorobą, ale i chcą z nią skutecznie walczyć, rozumiejąc to, co mówią do nich lekarze. Jestem bardzo wdzięczna wybitnym specjalistom, autorytetom w dziedzinie medycyny rozrodu, że przyjęli zaproszenie i z takim zaangażowaniem, ale i ludzką empatią rozmawiali z uczestnikami. Muszę powiedzieć, że tegoroczna edycja, która już jesienią tego roku, będzie jeszcze ciekawsza i… większa.

 28 października w Warszawie odbędzie się II edycja Konferencji „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy.” [trwa przedsprzedaż biletów].

– Mam nadzieję, że dzięki takim inicjatywom i współpracy z ośrodkami i instytucjami zajmującymi się leczeniem niepłodności, wciąż wspólnie będziemy wspierać pary starające się o dziecko oraz leczące niepłodność. Jestem szczęśliwa, że moje działania zostały zauważone i wyróżnione nagrodą przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy. To dla mnie nie tylko wielka radość osobista, ale także motywacja do dalszych działań społecznych – to potwierdzenie, że to wszystko, co robimy, służy dobrej sprawie – nie tylko Warszawiaków i Warszawianek, ale wszystkich Polaków dotkniętych problemem niepłodności.  

 

PRZECZYTAJ: Sylwia Bentkowska: „Moje dziecko jest z miłości…” – o niepłodności, trudnej walce o ciążę i Obudź w sobie życie

Sylwia Bentkowska: „Moje dziecko jest z miłości…” – o niepłodności, trudnej walce o ciążę i Obudź w sobie życie

 

 

 

 

 

 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *