Tak dla in vitro

„Tak dla in vitro” – już możesz złożyć podpis pod projektem!

500 milionów złotych rocznie – taki budżet zakłada projekt „Tak dla in vitro” na wsparcie niepłodnych par, dla których jedyną nadzieją na upragnione dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej rozpoczął zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem mającym przywrócić zablokowaną w 2016 r. refundację in vitro.

„To było obowiązkiem rządzących w nowoczesnym państwie”

W piątek 18 listopada 2022 r. odbyła się specjalna konferencja, na której była premier Ewa Kopacz ogłosiła oficjalne rozpoczęcie zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem refundacji in vitro w Polsce. W spotkaniu wzięli udział m.in. lider PO Donald Tusk oraz przedstawiciele komitetu inicjatywy ustawodawczej. Ewa Kopacz zaapelowała do wszystkich Polek i Polaków o poparcie obywatelskiego projektu mającego przywrócić refundację in vitro.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej “TAK dla in vitro” rozpoczął zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem dotyczącym refundacji procedury. Postanowiliśmy wyręczyć rządzących w tym, co było ich obowiązkiem w nowoczesnym państwie. Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce, przygotowaliśmy projekt ustawy, będziemy zbierać pod nim podpisy– powiedziała Ewa Kopacz.

W projekcie przewidziano coroczne przeznaczenie budżetu w wysokości co najmniej 500 mln złotych na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności. Dysponujący nimi minister zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu dofinansowania in vitro.

Podczas konferencji Donald Tusk przytoczył dane demograficzne z ostatniego roku.

Polska jest w tragicznym stanie, jeśli chodzi o demografię. Już mówiłem o tych danych, ale trzeba je codziennie przypominać. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmarło o 170 tysięcy więcej Polek i Polaków, niż urodziło się dzieci. To jest najdramatyczniejsza statystyka od II Wojny Światowej. Urodziło się 55 tysięcy mniej dzieci, niż wtedy, gdy pani premier (Ewa Kopacz, przyp. red.) sprawowała swój urząd w 2015 roku. A ta władza co nam funduje? Przymus, kontrolę, pogardę, czasami przemoc wobec polskich kobiet. Za tymi suchymi stwierdzeniami: „rejestr ciąży”, „ograniczenie cesarskich cięć”, „decyzja trybunału pani Przyłębskiej” zakazująca dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji. Za tymi słowami kryją się naprawdę straszne rzeczy – mówił podczas konferencji Donald Tusk.

Powiedz „Tak” dla in vitro!

Szczegóły dotyczące zbierania podpisów pod projektem rządowego dofinansowania in vitro w Polsce można znaleźć m.in. na stronie internetowej takdlainvitro.pl. Do wydruku mamy tu karty na podpisy poparcia – każdy może je zbierać wśród rodziny, znajomych i innych osób. Następnie wypełnione karty wystarczy zanieść lub wysłać na jeden z adresów wymienionych na stronie.

Podpisy zbierana będą każdego dnia w różnych miastach w Polsce.

Pomysłodawczynią inicjatywy „Tak dla in vitro” jest Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz. Przewodniczącą Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej “TAK dla in vitro” została Agnieszka Pomaska, a wiceprzewodniczącą – Małgorzata Rozenek-Majdan. W skład komitetu wchodzą też m.in. prof. Marian Szamatowicz, który pierwszy w Polsce dokonał zabiegu in vitro, europoseł Bartosz Arłukowicz, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz posłanka Barbara Nowacka.

Tutaj można podpisać projekt >>>  https://www.takdlainvitro.pl/

 

Źródło:
https://tvn24.pl/polska/in-vitro-refundacja-projekt-ustawy-komitet-rozpoczal-zbiorke-podpisow-konferencja-donalda-tuska-i-ewy-kopacz-6225995
https://www.takdlainvitro.pl/ 

POLECAMY TAKŻE:

„FRESH EGGS“ – czyli czym jest świeże dawstwo komórek jajowych

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl
Komentarze: 3

proszę o podanie możliwosci podpisania indywidualnie w internecie dziękuję

proszę podać możliwośc podpisania indywidualnie w internecie

Lubię dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *