Noworodki ewakuowane do schronu w Kijowie

Tak wygląda schron przeciwbombowy dla noworodków z kliniki leczenia niepłodności w Kijowie [FILM]

Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę, w tym jej stolicę, Centrum Rozrodu Człowieka w Kijowie BioTexCom, które na co dzień jest wiodącym ośrodkiem leczenia niepłodności dla pacjentów z całej Europy, ewakuowało noworodki i ciężarne matki zastępcze do wynajętego schronu. Zobaczcie, jak wygląda taki schron przeciwbombowy.

Ukraina jest jednym z głównych miejsc docelowych programów macierzyństwa zastępczego na świecie. Surogacja gestacyjna (pełna) została tutaj zalegalizowana w 2004 roku. Dozwolona jest tylko dla heteroseksualnych i oficjalnie zarejestrowanych małżeństw, które nie mogą zajść w ciążę w inny sposób. Rodzice docelowi są całkowicie chronieni przez prawo jeśli para jest oficjalnie małżeństwem i jeśli jeden małżonek jest genetycznie spokrewniony z dzieckiem, małżonkowie są uważani za biologicznych rodziców dziecka. Zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim matka zastępcza nie może rościć sobie żadnych praw co do dziecka i tylko para korzystająca z takiej metody zostanie wskazana w akcie urodzenia dziecka jako ojciec i matka.

W ukraińskiej klinice metodą in vitro leczy się także wiele polskich pacjentek – głównie dlatego, że granica wieku nie jest tam tak restrykcyjna jak w Polsce, a baza komórek dawczyń, do jakiej ma dostęp BioTexCom, jest jedną z największych w Europie. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Przeczytaj: Menopauza a in vitro – jaka jest szansa na ciążę?

200 noworodków w schronie przeciwbombowym

Wojna, jaką wypowiedziała Ukrainie Rosja, zatrzymała jednak wszelkie działania medyczne. Sytuacja w Kijowie jest dramatyczna, 25 lutego rano, rosyjskie wojsko bombardowało nie tylko cele wojskowe, ale także cywilne. 

Klinika przygotowała się na ten dramatyczny scenariusz i jak zapewnia Denis Herman, doradca placówki, wszyscy pacjenci w tym matki zastępcze oraz noworodki, będą bezpieczni i będą mieć zapewnioną pomoc medyczną. Klinika na wypadek inwazji już wcześniej wynajęła schron przeciwbombowy i wyposażyła go w niezbędne sprzęty i leki. „Nie obiecujemy VIP-owskich warunków, ale na pewno bezpieczeństwo. Mamy tu wszystko, czego potrzebują malutkie dzieci i ich opiekunowie, by przeżyć najtrudniejszy czas (…)”.

Jak wygląda schron przeciwbombowy dla noworodków w Kijowie, można obejrzeć na nagranym filmie. 

 

Film powstał przed pierwszym atakiem na Kijów. Dziś schron zapewnił się podopiecznymi kliniki.

Jesteśmy myślami i sercem z całym narodem Ukrainy, zwłaszcza z osobami, którym konflikt zbrojny zatrzymał realizację największego marzenia, jakim jest dziecko, oraz tymi, którzy w tych okolicznościach powitali na świecie swoje wyczekane szczęście. Tak nie powinno być! Nie w XXI wieku.

 

Źródło: https://biotexcom.pl/

 

ZOBACZ:

Tak wygląda wojna! Szokujące nagranie szefa Oddziału Intensywnej Terapii Noworodków w szpitalu w Dnieprze

Tak wygląda wojna! Szokujące nagranie szefa Oddziału Intensywnej Terapii Noworodków w szpitalu w Dnieprze

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *