Tyle wiedzy, tyle motywacji… Pierwsze wrażenia po konferencji „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy”

II edycja Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej dla Pacjentów „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy” za nami. Podczas 27 prelekcji Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z istotnymi tematami z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też bezpośrednie spotkania z lekarzami, które odbywały się w osobnych salach.

By to czas niezwykły, wypełniony ogromem wiedzy, cennymi rozmowami i mnóstwem motywacji. To zwieńczenie kilkumiesięcznych działań, ale przede wszystkim wizji, jaka przyświeca organizatorce Sylwii Bentkowskiej – pomóc osobom niepłodnym w dostępie do powszechnego leczenia, ułatwić starania o ciążę i edukować społeczeństwo w zakresie niepłodności.

Proszę Państwa, zmienimy podejście do in vitro w Polsce

Konferencję otworzyła Prezes Fundacji PoMOC dla Płodności, pomysłodawczyni i organizatorka konferencji oraz osoba, bez której to ogromne wydarzenie nie miałoby racji bytu – Sylwia Bentkowska. Nie obyło się bez wzruszeń, solidnej dawki motywacji i słów otuchy dla osób, którzy przemierzają właśnie wyboistą drogę do macierzyństwa.

Wydarzenie uświetniła przedstawicielka sceny politycznej, posłanka na Sejm RP Aleksandra Gajewska, która poruszyła temat leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego i zapewniła, że osoby niepłodne nie pozostaną ze swoją chorobą same.

Niezwykle miłym akcentem ze strony Pani Poseł było docenienie działań Sylwii Bentkowskiej i uznanie, że tytuł Warszawianki Roku jest w pełni zasłużony.

26 Ekspertów i 286 Uczestników

Podczas II Ogólnopolskiej Konferencji „Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy” gościliśmy w Arche Hotel Krakowska cenionych Specjalistów medycyny rozrodu oraz dziedzin wspierających płodność, najlepsze kliniki leczenia niepłodności i fundacje wspierające osoby leczące niepłodność.

Uczestnicy mieli niepowtarzalną możliwość poznania i wysłuchania aż 26 Specjalistów, którzy w półgodzinnych prelekcjach podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, gromadzonymi przez długie lata.

Na konferencję zapisało się aż 286 Uczestników, którzy przyjeżdżali z całej Polski.

Prelekcje

Prelekcje Specjalistów odbywały się równolegle w 3 salach, między którymi Uczestnicy mogli się swobodnie przemieszczać, wybierając te tematy, które ich najbardziej interesują. A wybór był niezwykle atrakcyjny.

Sala nr 1

W pierwszej sali wykłady rozpoczęły się wystąpieniem Kingi Kołodziej ze Stowarzyszenie Dr.Max Zdrowie, która opowiadała o bezpieczeństwie zakupów wyrobów leczniczych.

Następnie odbył się panel z Kliniką Invicta.

Dr n. med. Artur Barczyk mówił o chromosomach i tym, jakie znaczenie mają geny dla przyszłych rodziców. Wspólny wykład lek. Katarzyny Gross-Kępińskiej i dr Damiana Drzyzgi poruszał niezwykle aktualny temat sztucznej inteligencji AI w leczeniu in vitro. Natomiast lek. Janusz Pałaszewski tłumaczył zebranym, w jaki sposób zarodki są badane genetycznie.

Przedstawicielka Kliniki Gameta, dr hab. n. med. Iwona Szymusik opowiadała o metodach i skuteczności leczenia niepłodności idiopatycznej.  

Nie zabrakło oczywiście Kliniki nOvumlek. Jan Lewandowski wyjaśniał, gdzie szukać przyczyny braku implantacji zarodka oraz jaka jest rola histeroskopii w diagnostyce i leczeniu niepłodności, a lek. Katarzyna Kozioł poruszała zagadnienie badań genetycznych zarodków.

Lek. Krzysztof Janowiec z Barska Clinic tłumaczył istotny temat endometriozy i adenomiozy, a dietetyk Marcin Ostaszewski dzielił się wiedzą o wpływie zakażeń pokarmowych na płodność.

Sala nr 2

W drugiej sali konferencję rozpoczął wykład dietetyk Sylwii Leszczyńskiej, która opowiadała zebranym o chorobie Hashimoto i immunożywieniu.

Następnie w panelu z Kliniką InviMed wystąpiło trzech świetnych specjalistów: dr n. med. Łukasz Sroka wykładał o tym, co zrobić, jeśli nie ma ciąży po in vitro, dr n. med. Łukasz Kupis skupił uwagę szczególnie męskiej publiczności, opowiadając o przyczynach, diagnostyce i leczeniu męskiej niepłodności, a wykład dr hab. n. med. Anny Olewicz dotyczył immunologicznego aspektu niepłodności.

Psycholog Anna Wietrzykowska podjęła się tematu parentyfikacji i niepłodności, tłumacząc co warto wiedzieć, aby nie powielać wzorców międzypokoleniowych, których nie chcemy powielać. 

Kolejne dwa wykłady z rzędu należały do dr Jana Olka, który opowiadał o sile naturalnych strategii w leczeniu niepłodności poprzez optymalizacje żywienia i równowagi jelitowej oraz Korzyści z chirurgii laserowej w leczeniu operacyjnym endometriozy. 

Patryk Treder, Dyrektor Działu naukowego Omni-Biotic Polska wyjaśniał, czy istnieje szczep płodności. Ostatni prelegent w tej sali, dr Jarosław Kaczyński, opowiadał o zabezpieczeniu płodności przed leczeniem onkologicznym. 

Sala nr 3

Sala numer 3 rozpoczęła od tematu seksualności – seksuolog Patrycja Wonatowska opowiadała o komunikacji partnerskiej, tłumacząc, jak w praktyce para może wznieść swój związek poziom wyżej.

Panel z Kliniką Krakovi rozpoczął wykład dr n. med. Anny Knafel o poronieniach nawracających, następnie dr n. med. Jakub Wyroba poruszał temat obniżonej rezerwy jajnikowej, a ostatni wykład w panelu prowadziła dr n. med. Agnieszka Kotlarz wyjaśniająca zagadnienie endometriozy.

Kolejny prelegent, dr. n. med. Bartosz Chrostowski z Kliniki Artvimed porównywał inseminację z in vitro, wyjaśniając dlaczego czasami szkoda cennego czasu pary na to pierwsze rozwiązanie.

Z ramienia OVIkliniki wystąpili dr. hab. n. med. Piotr Pierzyński, opowiadający o procedurze in vitro oraz dr n. med. Monika Szymańska opisująca różnorodne przypadki wyniku AMH i rekomendowanych zaleceń.

Ostatni wykład należał do dr. n. med. Radosława Maksyma z I Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMPK i dotyczył roli karnityn w przygotowaniu do ciąży.

Rozmowy z lekarzami

Wartościowe i wypełnione praktyczną wiedzą prelekcje i możliwość zadania pytań prowadzącemu to niewątpliwie ogromna wartość konferencji. Idąc krok dalej, postanowiliśmy umożliwić Uczestnikom maksymalne skorzystanie z wiedzy naszych Prelegentów i udostępniliśmy sale do bezpośrednich rozmów z wybranymi lekarzami. To rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę.

Głos oddamy jednemu z Uczestników, który tak skomentował tę możliwość, wychodząc z konferencji:

„Dziękuję Wam z całego serca! Bardzo z żoną skorzystaliśmy z konferencji. Rozmawialiśmy z lekarzem w sali aż 40 minut! Tyle trwa normalna, pełnowartościowa wizyta lekarska. I to za cenę wstępu na konferencję. Jesteście niesamowici. Mam nadzieję, że za rok też zorganizujecie to wydarzenie. To taka pomoc dla takich osób jak my, że brak mi słów.”

A my tylko odpowiadamy: Mamy nadzieję, że za rok nasza pomoc WAM już nie będzie potrzebna, a co najwyżej odwiedzicie nas przywitać się w nowym, powiększonym składzie rodzinnym.

Wy o Nas

“Ach, nasz Facebook, Instagram, Messenger i skrzynka sms-owa płonie od soboty. Spływają podziękowania, gratulacje, słowa uznania i mnóstwo przemiłych słów, które sprawiają, że chce nam się działać i robić dla Was jeszcze więcej – mówi Sylwia Bentkowska – żeby nie być gołosłowną, udostępniam kilka tych wspaniałych wiadomości i komentarzy, które sprawiają, że od soboty nie przestaję się uśmiechać. Co jest ogromnie budujące, piszecie Wy, Uczestnicy konferencji, piszą prelegenci i partnerzy wydarzenia, a także osoby, które chciały być tego dnia z nami, ale z przyczyn niezależnych, nie mogły dołączyć.

Dziękuję Wam Wszystkim – Uczestnikom, Prelegentom, Klinikom, Stowarzyszeniom, Fundacjom, Partnerom Merytorycznym, Partnerom Strategicznym, mojemu Zespołowi. Sukces tego dnia to nasza wspólna praca i zaangażowanie. 

Ogromnie cieszymy się, że odzew był aż tak pozytywny i mamy wielką nadzieję, że ten dzień przyniósł Wam, Uczestnikom, nie tylko wartościową wiedzę i kontakty, ale też taką ludzką siłę, nadzieję i motywację do dalszych starań. A ja trzymam mocno kciuki za spełnione marzenia!

 

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *