Zupełnie nowa przyczyna niepłodności, nawracających poronień i wad płodu

Zupełnie nowa przyczyna niepłodności, nawracających poronień i wad płodu

Naukowcy z Uniwersytetu w Toledo odkryli anomalię w budowie plemnika, która może być przyczyną niepłodności, poronień oraz wad płodu.

Niepłodność to już nie jednostkowy problem, a wręcz epidemia XXI wieku. Co gorsze przyczyn problemów z poczęciem dziecka można dziś doszukać się niemal wszędzie – od jedzenia zaczynając, na pracy czy nawet hobby kończąc. Choć z jednej żyjemy w świecie coraz nowszych technologii i nowatorskich rozwiązań medycznych, wciąż wiele spraw związanych z ludzkim zdrowiem pozostaje tajemnicą. Nie ma wątpliwości, że naukowcy i badacze zajmujący się odkrywaniem tajników ludzkiego zdrowia i metod leczenia chorób z pewnością jeszcze długo będą mieli ręce pełne roboty.

Wszystko ma swoją przyczynę

Niepłodność, zwłaszcza idiopatyczna, czyli bez jednoznacznej przyczyny, to wielka zagadka medyczna. Bo czy coś może nie działać bez czynnika sprawczego? To niemal filozoficzne pytanie postawili sobie m.in. naukowcy z Uniwersytetu Toledo. Postanowili oni przebadać centriole plemników, a w wyniku badania doszukali się w nich pewnych anomalii. Centriole to struktury komórkowe, które potrzebne są do podziału cytoplazmy.

Jak czytamy w Science Alert, badacze uważają, że właśnie te anomalie w budowie i funkcji nietypowej centrioli mogą być przyczyną niepłodności, której do tej pory nie dało się zdiagnozować za pomocą wystandaryzowanych metod medycznych, a tym samym zastosować odpowiedniego leczenia.

Tormer Avidor-Reiss, który przewodził badaniom, uważa dodatkowo, że tego typu nieprawidłowość w budowie plemnika może być przyczyną zarówno poronień, jak i wad płodu.

Jak tłumaczył, sprawie działające centriole tworzą centrosomy, które w następnym etapie – już w komórce jajowej – ulegają podziałom. Co istotne, zdaniem naukowca, komórka jajowa ich nie zapewnia. – Ojciec posiada jedną rozróżnialną, dlatego chcieliśmy dowiedzieć się, skąd pochodzi druga centriola obecna w zygocie – tłumaczył Avidor-Reiss. Naukowiec zauważa także, że odkryta odmienna centriola ma na tyle dużo białek, by pojawić się również po zapłodnieniu.

Pytanie – jaki wpływ ma to na potencjalne problemy z płodnością, to kolejna zagadka, której rozwiązanie z pewnością wcześniej czy później się pojawi. Niewątpliwie tego typu odkrycia to torowanie ścieżki, która z czasem zamieni się w prostą drogę do diagnozowania przyczyn niepłodności, których dziś nie widać, a co nazywamy niepłodnością idiopatyczną.

Źródło: Science Alert/Focus

POLECAMY TAKŻE:

https://plodnosc.pl/dieta-bogata-w-zelazo-zabojstwo-dla-plemnikow/

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *