Nadal refundujemy in vitro. Łódź konsekwentnie realizuje program i daje 5 tys. dofinansowania

Choć minister zdrowia Konstanty Radziwiłł stanowczo zapowiedział całkowite odejście od in vitro, określając Narodowy Program Prokreacyjny na lata 2016-2020 jako “powrót do korzeni medycyny”, miasta w Polsce się nie poddają i realizują uchwalone przez siebie programy. W Łodzi niepłodne pary wciąż mogą liczyć na 5 tys. dofinansowania.

W lipcu ruszył „Miejski Program in vitro dla Łodzi 2016-2020”. Łódzcy radni postanowili wspomóc niepłodnych i przeznaczyć 5000 zł dofinansowania na jeden zabieg zapłodnienia pozaustrojowego dla pary, która zostanie zakwalifikowana do programu. Mimo niepokojących zapowiedzi resortu zdrowia na temat Narodowego Programu Prokreacyjnego bez metody in vitro, Łódź kontynuuje swój program.

Kto może z niego skorzystać i gdzie należy składać wnioski – zapytaliśmy Roberta Kowalika p.o. Dyrektora Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych w Departamencie Komunikacji Społecznej i Zdrowia w Łodzi.

>>> przeczytaj także: Warszawa mówi NIE refundacji in vitro!

***

Z czyjej inicjatywy narodził się pomysł dofinansowania zabiegów in vitro?

Robert Kowalik*: Pomysł wsparcia niepłodnych par dofinansowaniem do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego zrodził się z inicjatywy łódzkich radnych. Kiedy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zdecydował o zakończeniu realizowanego od lipca 2013 roku rządowego programu in vitro, radni  postanowili rozpocząć prace nad wprowadzeniem w Łodzi programu miejskiego.

Czy mogą z tego korzystać jedynie małżeństwa, czy również pary w nieformalnych związkach?

Zgodnie z przyjętym uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi programem dofinansowania do leczenia niepłodności, kryteria kwalifikacji obejmują pary pozostające zarówno w związku małżeńskim, jak i partnerskim.

Jaka jest maksymalna kwota dofinansowania do jednego zabiegu in vitro?

Każdej parze przysługuje możliwość dofinansowania do jednego zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5 000 zł, nie więcej jednak niż 80 proc. kosztów całej procedury biotechnologicznej.

Ile pełnych cykli in vitro objętych jest refundacją?

Uczestnicy programu mogą skorzystać z dofinansowania do 3 prób zabiegu in vitro. Koszt ewentualnych kolejnych prób ponoszony jest w całości przez pacjentów.

Jakie trzeba spełnić wymagania, aby móc skorzystać z dofinansowania?

Z programu będą mogły skorzystać pary, które spełniają poniższe kryteria:

  • wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat; i w ocenie biochemicznej i ultrasonograficznej ma szansę na wyidukowanie mnogiego jajeczkowania (AMH powyżej 0,7 ng/ml co najmniej trzy pęcherzyki w jajniku)

  • warunkowo mogą być zakwalifikowane kobiety do 42. roku życia, jeżeli stężenie AMH przekracza 1,5 ng/ml i liczba pęcherzyków w jajnikach jest powyżej 5

  • w dniu kwalifikacji do programu para posiada miejsce zamieszkania w Łodzi

  • szybkiej kwalifikacji podlegają pary ze schorzeniem nowotworowym w celu zachowania płodności (mrożenie gamet lub zarodków).

Gdzie pary zainteresowane mogą się zgłaszać?

Realizatorzy miejskiego programu in vitro zostali wyłonieni w drodze przeprowadzonego konkursu ofert. W roku 2016 realizatorami zostały dwie kliniki Gameta – Szpital w Rzgowie k/Łodzi oraz Salve Medica w Łodzi i to właśnie do tych klinik powinny zgłaszać się chętne pary.

Jaka łącznie kwota z budżetu miasta została na to przeznaczona?

Łącznie w latach 2016-2020 na realizację programu oraz działania promujące program została przeznaczona kwota 4,6 mln zł.

Od kiedy i do kiedy będzie trwał program?

„Miejski Program in vitro dla Łodzi 2016-2020” rozpoczął się 21 lipca 2016 r. Był to pierwszy dzień od kiedy zainteresowane pary mogły zgłaszać się do realizatorów. Program będzie trwał do końca 2020 roku.


 *Robert Kowalik, p.o. Dyrektora Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, Departament Komunikacji Społecznej i Zdrowia w Łodzi.

Polecamy także:

Narodowy Program Prokreacyjny bez in vitro – Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało “powrót do korzeni”

Jak wygląda refundacja in vitro w Niemczech

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *