Współpraca płatna

Dobór dawczyni i badanie zgodności genetycznej w celu narodzin zdrowego dziecka

Kiedy para rozpoczyna leczenie związane z wykorzystaniem komórek jajowych z dawstwa, pojawia się wiele wątpliwości dotyczących tego procesu i wszystkich jego etapów, w tym: wyboru idealnej dawczyni. Chociaż wygląd fizyczny jest powszechnym przedmiotem troski, genetyka jest bez wątpienia najważniejszą kwestią dla przyszłych rodziców.

W tym celu w Ovobank posiadamy wyspecjalizowany zespół zajmujący się dopasowaniem fenotypowym i genetycznym, dzięki któremu możemy wybrać idealną dawczynię i zwiększyć szanse na pomyślne zakończenie leczenia: zdrowe dziecko.

Donante  portadora (sana) – dawczyni nosicielka (zdrowa); Padre portador (sano) – ojciec nosiciel (zdrowy); Embrion sano – zdrowy zarodek; Embrion portador – zarodek nosiciel (zdrowy); Embrion afecto – zarodek obciążony genetycznie (dotknięty rzadką chorobą).

 

Leczenie z wykorzystaniem komórek jajowych z dawstwa to zabieg wspomaganego rozrodu, który przebiega według tej samej procedury co zapłodnienie in vitro (IVF) w laboratorium, ale w tym przypadku połączenie komórki jajowej i plemnika odbywa się z wykorzystaniem komórki od dawczyni z banku komórek jajowych Ovobank.

Poznaj: Zalety korzystania z banku komórek jajowych.

Selekcja dawczyń w Ovobank

Dawczyniami Ovobank są dziewczęta w wieku od 18 do 33 lat, cieszące się dobrym zdrowiem, które przechodzą dokładne i kompleksowe badania ginekologiczne, psychologiczne, serologiczne i genetyczne. Z potencjalnych dawczyń zaledwie jedna trzecia spełnia bardzo rygorystyczne kryteria kwalifikujące je do programu, aby zapewnić wysoki wskaźnik sukcesu.

W Ovobank postępujemy według określonego systemu selekcji potencjalnych kandydatek do udziału w programie dawstwa:

Wstępna ocena

Wszystkie dawczynie przechodzą ocenę początkową podczas wywiadu, w trakcie którego analizie podlegają przypadki zachorowań zarówno w rodzinie jak i samej dawczyni  w celu wykluczenia chorób zakaźnych i dziedzicznych.

Badanie lekarskie

Kontrola medyczna naszych dawczyń jest przeprowadzana przez oddział ginekologiczny i składa się z następujących badań: pełnego badania medyczno-ginekologicznego, analizy hormonalnej  i badań serologicznych.

Badania krwi

Są one jedną z najważniejszych części procesu, w którym na podstawie wyników możemy określić patologie anatomiczne, badania krwi, analizy biochemiczne, koagulację, serologię, badania genetyczne itp.

Badania psychologiczne 

Dzięki indywidualnemu i wyczerpującemu wywiadowi oraz różnorodnym testom psychologicznym wykluczamy obecność zaburzeń psychiatrycznych i psychologicznych lub niewłaściwych nawyków.

   

Badania genetyczne w celu narodzin zdrowego dziecka

Zgodnie z naszym rygorystycznym protokołem selekcji dawców, od 2016 roku oferujemy wszystkim klinikom  i pacjentom pójście o krok dalej w  badaniu genetycznym i wykonanie testu zgodności genetycznej między dawczynią a partnerem biorczyni, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia dziedzicznych chorób genetycznych. 

Test zgodności genetycznej (CGT)

 

 

Sangre – krew; Analisis genetica – badanie genetyczne; Resultado – wynik; Compatibilidad genética – zgodność genetyczna; Incompatibilidad genética – niezgodność genetyczna.

 

Jak widać na powyższej infografice, za pomocą prostego badania krwi partnera biorczyni i dawczyni można sprawdzić, czy oboje są nosicielami tej samej mutacji genetycznej, a tym samym, czy wykazują oni niekompatybilność.

Test zgodności genetycznej (CGT) zmniejsza ryzyko przeniesienia chorób genetycznych na potomstwo.

Dodatkowo, dzięki tym testom, udało nam się wykluczyć  z programu dawstwa komórek jajowych kandydatki, którzy są nosicielami którejkolwiek z autosomalnych mutacji recesywnych, mutacji badanych w panelu programu dawstwa komórek jajowych, odpowiadających chorobom:

  • Mukowiscydoza
  • Rdzeniowy zanik mięśni
  • Talasemia alfa
  • Talasemia beta
  • Choroby sprzężone z chromosomem X (m.in. łamliwy chromosom X lub G6PD)
  • Głuchota bezobjawowa (dawczynie badane od 1 października 2019 r., zgodnie z zaleceniami Hiszpańskiego Towarzystwa Płodności (SEF).

Większość dawczyń Ovobank została poddana badaniom nowej generacji opartym o metodę sekwencjonowania całego egzomu, który pozwala na “uniwersalne dopasowanie” (dopasowanie poprzez analizę genetyczną przy użyciu różnych paneli genetycznych dostępnych na rynku). Pacjentki, które zdecydują się na takie przeprowadzenie tego badania, będą mogły poddać się leczeniu z większym poczuciem bezpieczeństwa i pewności, a tym samym spełnić swoje długo oczekiwane marzenie o założeniu rodziny.


Zamierzasz rozpocząć leczenie z wykorzystaniem komórek jajowych z dawstwa i masz wątpliwości co do wyboru dawczyni? Skontaktuj się z nami bez zobowiązań, a nasz wyspecjalizowany zespół chętnie udzieli Ci porady: info@ovobank.com.


Współpraca płatna

 

POLECAMY TAKŻE:

Jak są zalety stosowania witryfikowanych (mrożonych) komórek jajowych?

 

 

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *