7 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: dziecko zaczyna się ruszać, a ty zasypiasz na stojąco

7 tydzień ciąży pierwszy trymestr ciąży kalendarz ciąży

7 tydzień ciąży

Twoje dziecko nareszcie coraz bardziej zaczyna przypominać małego człowieka, ale do “ludzkich” kształtów wciąż mu jeszcze daleko. Ma już ok. 1 cm wzrostu, a każdego następnego dnia wydłuży się o milimetr. Serce dziecka w tym momencie ciąży bije nawet 160 razy na minutę. Zobacz, co się zmieniło i jak wygląda rozwój dziecka w 7 tygodniu ciąży?

7 tydzień ciąży: rozwój dziecka

7 tydzień ciąży to przede wszystkim pojawienie zalążków rączek i nóżek dziecka.

• Bardzo intensywnie rozwija się także mózg, który ma wykształcone już przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie.

• Rozwija się także serce dziecka, które w 7 tygodniu ciąży bije 120-160 razy na minutę. 

• Formuje się także szyja dziecka, która oddzieli główkę od reszty ciała. 

• 7 tydzień ciąży: Na główce widoczne stają się zalążki oczu, dziurki nosa, usta, a nawet język. Wargi dziecka zaczynają być wrażliwe na dotyk, co powodować może delikatne prężenie się i ruchy płodu – Ty ich jednak jeszcze nie wyczujesz.

7. tydzień ciąży to jeszcze za wcześnie, by określić płeć dziecka, choć organy płciowe właśnie zaczęły się wykształcać.

 

7 tydzień ciąży: dolegliwości ciążowe mamy

• Jeśli już 6 tygodniu czułaś się słabo, niestety, ale 7 tydzień ciąży nie przyniesie poprawy samopoczucia – wręcz przeciwnie: możesz czuć się jeszcze gorzej.

7 tydzień ciąży to dla wielu kobiet jeden z najtrudniejszych momentów ciąży – zarówno ze względu na wciąż utrudniające życie nudności i wymioty, jak i olbrzymią senność.

• Do tego pojawia się ucisk na pęcherz i wzmożona potrzeba częstego odwiedzania toalety.

• Kobiety w ciąży potrafią spać po kilkanaście godzin i wcale nie budzą się z poczuciem wyspania, a wręcz przeciwnie – z poczuciem zmęczenia.

Jest to trudne zwłaszcza dla kobiet, które pracują, a nie powiedziały w pracy, że są w ciąży. Bystre oko którejś koleżanki może jednak wyłapać te wczesne objawy ciąży – zwłaszcza że nie da się ukryć ani rwania na wymioty, ani bladości, ani tym bardziej zasypiania w trakcie konferencji. 

• Niektóre kobiety doświadczają także zmian na skórze twarzy – 7 tydzień ciąży to czas, kiedy mogą pojawić się zaczerwienienia, trądzik, wysypka. Do tego bóle głowy i huśtawka nastroju – nie da się ukryć, że to trudny czas, który musisz przetrwać.

7 tydzień ciąży: zalecenia, dieta i witaminy dla kobiet w ciąży

• Senność nie do wytrzymania, jaką odczuwasz w 7 tygodniu ciąży, zapewne sprawi, że po głowie będzie ci nieraz chodziła dodatkowa filiżanka kawy, ale nie daj się skusić kofeinie. Choć w nieznacznych ilościach kofeina nie szkodzi w ciąży, to jej nadmiar może wyrządzić sporo krzywdy rozwijającemu się dziecku. 

SPRAWDŹ: Kawa w 7 tygodniu ciąży – tak czy nie? 

• Będąc w ciąży, musisz wiedzieć, że dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Brak niektórych witamin i minerałów może doprowadzić do nieodwracalnych zmian płodu, wad, a także chorób.

• Wiele potrzebnych w czasie ciąży witamin i minerałów znajdziesz w takich produktach jak: sezonowe warzywa i owoce, kasze, razowe pieczywo, makarony, ryż, chude mięso, ryby, orzechy, nasiona i dobre oleje. 

• Tych witamin potrzebujesz w ciąży: kwas foliowy, witaminy z grupy B, witamina C, magnez, jod, żelazo, kwas DHA

Czasem jednak ilość witamin i minerałów zawartych w jedzeniu może być za mała, zwłaszcza gdy kobieta ma niedobory. Wówczas do diety musisz włączyć suplementy specjalnie stworzone dla kobiet w ciąży. Sama jednak nie sięgaj po nie, choćby nawet były rekomendowane przez inne kobiety w ciąży. Zanim coś kupisz w aptece, przyjmowanie skonsultuj z lekarzem. 

SPRAWDŹ: Kalendarz badań w ciąży – jakie badania wykonać w 7 tygodniu ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *