seks podczas miesiączki - czy można zajść w ciążę

Nieregularne owulacje a seks podczas miesiączki. Czy to jest sposób na ciążę?

Miesiączka dla wielu kobiet to trudny czas. Jednak są i takie kobiety, dla których są to chwile, jak każde inne i również podczas okresu potrafią świetnie funkcjonować. Często pada wtedy pytanie – czy w tym czasie można uprawiać seks? Czy miesiączka jest dobrym czasem na współżycie?

Co z tą miesiączką?

Mimo że miesiączka dotyczy każdej kobiety, dla niektórych nadal jest tematem tabu.

Z raportu ONZ wynika, że aż 70 proc. kobiet uznaje ją za coś brudnego, czasami traktując wręcz jako chorobę. Dodatkowo z badań wynika, że co trzecia kobieta nie bardzo wie, czym jest miesiączka.

Okres przez wiele kobiet traktowany jest jako czas, o którym się nie mówi. Taka postawa sprawia, że również wśród mężczyzn istnieje wiele mitów na jego temat. Wielu partnerów traktuje ten czas jako dni, które należy przeczekać i czas, który często wiąże się z obrzydzeniem i czymś nienaturalnym. 

Ciekawe podejście do miesiączki ukazuje kampania organizacji WaterAid. W swoim wideo pokazała, co by było gdyby to mężczyźni mieli okres. Mężczyźni przeciwnie do kobiet prezentują zgoła odmienne podejście – “męska” miesiączka jest powodem do dumy, wymaga zrozumienia, a także jest powodem do szukania rozwiązań technologicznych, które uczyniłyby ten czas chwilami pełnymi komfortu. 

Czy podczas menstruacji można uprawiać seks?

Podczas miesiączki bardzo często pojawia się dyskomfort i złe samopoczucie. Kobiety, które nie mają tych dolegliwości, bardzo często zastanawiają się nad tym, czy mogą swobodnie współżyć. Wiele uprzedzeń i krążących w przestrzeni społecznej mitów sprawia, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety nie podejmują w tym czasie współżycia. Czy faktycznie w tych dniach warto rezygnować z seksu?

– Jeżeli obie strony się zgadzają, nie ma żadnych przeciwwskazań do współżycia w trakcie miesiączki. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie istnieje nieznacznie zwiększone ryzyko infekcji (kanał szyjki macicy jest rozszerzony, a krew jest doskonałą pożywką dla bakterii). Oprócz tego, śluzówka pochwy jest bardziej wrażliwa na otarcia i mikrourazy. Rozwiązaniem na to, jest stosowanie prezerwatywy w trakcie współżycia przy nawracających infekcjach – podkreśla dr Robert Gizler.

Miesiączka vs szansa na ciążę

Wiele par starających się o dziecko pewnie zada sobie pytanie, czy okres to dobry czas na współżycie. Jeśli marzycie o potomstwie i zastanawiacie się, czy w tym czasie lepiej zrobić sobie wolne i w inny sposób okazać sobie bliskość możecie się zdziwić, że również w miesiączkę szanse na ciążę istnieją. 

– Szansa na ciążę jest znikoma, ale nie zerowa. Zwłaszcza u kobiet nieregularnie miesiączkujących lub z krótkimi, 22-dniowymi cyklami. Owulacja teoretycznie może wystąpić już około 8 dnia cyklu, czyli u niektórych kobiet jeszcze w trakcie krwawienia. Oprócz tego zdarzają się spóźnione owulacje z pęcherzyków przetrwałych z poprzedniego cyklu – mówi dr Robert Gizler.

Dlatego warto rozważyć współżycie także w miesiączkę. Zależnie od długości cyklu kobiety, może się to okazać czas sprzyjający poczęciu upragnionego dziecka.


gizlerDr Robert Gizler – specjalista ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed. invimed_logo_pl

 

 

 

 

Polecamy także:

Czy podczas miesiączki można uprawiać sport i jak to wpływa na przebieg okresu

Okres – ból nie do zniesienia. Jak sobie z nim poradzić i co może oznaczać

Te dni to najlepszy czas na udany seks. Jesteś wtedy wyjątkowo piękna i płodna!

 

Komentarze: 1

znalazłam tampony z gąbki bez sznureczka beppy, są świetne do seksu w trakcie okresu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *