Współpraca płatna

Ovobank i badanie “dopasowania” genetycznego w trosce o narodziny zdrowego dziecka

W dzisiejszych czasach, dzięki postępom w dziedzinie genetyki i medycyny rozrodu, możemy uniknąć pewnych zagrożeń, które mogą mieć bezpośredni wpływ na potomstwo. Przeprowadzone badania pokazują, że każda osoba jest obciążona średnio 2 mutacjami genetycznymi, co oznacza, że 2-5% par jest nosicielami mutacji w tego samego genu.

Cała populacja (w tym również zdrowi ludzie) może być nosicielami mutacji, które się nie ujawniają, ale mogą być dziedziczone przez ich potomstwo, znanych w genetyce jako mutacje recesywne.

Z tego powodu jednym z najbardziej pożądanych badań w Ovobank – pierwszym banku komórek jajowych w Europie – jest GCT (Genetic Compatibility Test), test, który zmniejsza ryzyko przeniesienia choroby genetycznej na potomstwo. Dzięki temu badaniu, pary lub samotne kobiety, które rozważają macierzyństwo i mają problemy z zajściem w ciążę, mogą poddać się temu testowi i dowiedzieć się, których mutacji są nosicielami, a tym samym zapobiec przekazaniu ich swoim dzieciom.

Problem pojawia się, gdy ty i twój partner – lub, mówiąc inaczej, komórka jajowa i plemnik – posiadają tę samą mutację genetyczną. W takim przypadku istnieje 25% szans, że u potomstwa pojawi się choroba, 50% szans, że będzie ono jej nosicielem, tak jak rodzice, i 25% szans, że urodzi się zdrowe i nie będzie nosicielem.

Istnieją tysiące chorób recesywnych i chociaż zdecydowana większość z nich występuje rzadko, często są one poważne i nieuleczalne.

GCT jest testem, który może być wykonany przez każdą parę rozważającą posiadanie dziecka, ponieważ w przypadku wykrycia tej samej mutacji u obojga partnerów, mogą oni zdecydować się na wykorzystanie technik wspomaganego rozrodu i diagnostyki genetycznej, które pozwolą im zmniejszyć szanse na urodzenie dziecka dotkniętego chorobą.

 

Dawstwo komórek jajowych i zgodność genetyczna

Wykorzystanie komórek jajowych od dawczyni to jedna z metod leczenia o najlepszym wskaźniku powodzenia w przypadku pacjentek w zaawansowanym wieku rozrodczym.

Polega ona na przeprowadzeniu cyklu zapłodnienia in vitro z wykorzystaniem komórek jajowych od anonimowej dawczyni. Dzięki temu zabiegowi kobiety z niską rezerwą jajnikową, niewystarczającą jakością jajników, przedwczesną menopauzą, powtarzającymi się poronieniami lub chorobami genetycznymi mogą spełnić swoje marzenie o byciu matkami.

W tym celu pacjentka może skorzystać z witryfikowanych komórek jajowych z Ovobank – których wskaźniki przeżywalności są wyższe od średniej – i w ten sposób uniknąć długich list oczekujących na znalezienie idealnej dawczyni.

Ponadto w Ovobank zapewniamy, że dawczynie są odpowiednio dobrane i cieszą się dobrym zdrowiem, przeprowadzając wyczerpujące badania medyczne, genetyczne i psychologiczne, co gwarantuje, że komórki jajowe są wysokiej jakości, co pozwala osiągnąć wysoki wskaźnik ciąż.

Przeczytaj też: Niska rezerwa jajnikowa wcale na to nie wskazywała. Tego nikt się nie spodziewał!

Dawczynie Ovobank

Ovobank posiada największą pulę dawczyń w Europie. Ponadto współpracujemy z ośrodkami na całym świecie, co pozwala nam uzyskać dostęp do wielu dawczyń wszystkich ras, narodowości i fenotypów.

W Ovobank jesteśmy bardzo rygorystyczni w procesie selekcji dawczyń, przeprowadzając różne badania psychologiczne i genetyczne, aby wykluczyć, że są one nosicielami chorób.

Posiadamy wyspecjalizowany zespół, przestrzegający wyczerpującego protokołu selekcji, który wyklucza dawczynie mogące być nosicielkami chorób recesywnych, takich jak mukowiscydoza, talasemia, rdzeniowy zanik mięśni, hemoglobinopatie, a także ponad 30 chorób związanych z chromosomem X.

Akceptowanych jest tylko 30% potencjalnych dawców. Mimo to, aby zmaksymalizować stopień bezpieczeństwa zabiegów związanych z dawstwem komórek jajowych, oferujemy pacjentom, na życzenie, przeprowadzenie badania dopasowania genetycznego w celu sprawdzenia, czy są genetycznie zgodni z wybraną dawczynią.

W tym przypadku GCT jest testem, który musi zostać przeprowadzony między dawczynią a partnerem pacjentki. Aby to zrobić, wystarczy pobrać krew od każdego z nich i przeanalizować DNA, co pozwala na przeprowadzenie zabiegu z pełnym zaufaniem, a tym samym spełnienie długo oczekiwanego marzenia o założeniu rodziny.

PŁATNA WSPÓŁPRACA

POLECAMY TAKŻE:

Jakie są zalety stosowania witryfikowanych (mrożonych) komórek jajowych w leczeniu niepłodności?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *