Seks w ciąży w 3 trymestrze

Seks w 3. trymestrze ciąży. Czy jest bezpieczny?

Seks to przyjemność również dla pań spodziewających się dziecka. W większości, zbliżenia w ciąży są bezpieczne, choć wiele kobiet martwi się, czy współżycie nie zaszkodzi dziecku. Często wątpliwości spiętrzają się na tzw. ostatniej prostej, czyli na etapie odliczania dni do porodu.

Wbrew wielu opiniom, seks dla większości kobiet w zdrowej ciąży, jest nie tylko bezpieczny, ale i wskazany. To jeden z ważniejszych elementów budowania relacji partnerskiej. Daje partnerom kojące poczucie bliskości, zwiększa poczucie akceptacji, pozwala na zrelaksowanie i rozładowanie napięcia. Przeciwwskazaniem do współżycia jest ciąża zagrożona lub ewentualne komplikacje, jak np. plamienia lub krwawienia, wówczas zawsze o aktywności seksualnej powinien decydować lekarz prowadzący.

Seks na początku ciąży

Chęć współżycia jest różna na różnych etapach ciąży. Dzieje się tak za sprawą hormonów i zmian zachodzących w ciele ciężarnej. W pierwszym trymestrze libido kobiety jest zazwyczaj niskie. Jest to przede wszystkim związane z licznymi dolegliwościami, jakie pojawiają się na początku ciąży. Wśród najpopularniejszych wymienić można młodości, zawroty głowy, tkliwość piersi, senność. Sytuacja zazwyczaj zmienia się w 2. trymestrze. Większość nieprzyjemnych dolegliwości ustępuje, a ochota na seks najczęściej wraca. Kobieta „rozkwita”, czuje się znacznie lepiej, co przekłada się zarówno na jej samopoczucie, jak i na wygląd zewnętrzny.

Obawa o dziecko

Wraz z rosnącym brzuszkiem nasilają się jednak obawy o podłożu psychologicznym.  Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą unikać zbliżeń ze względu na strach przed nieumyślnym skrzywdzeniem dziecka. Według lekarzy, takie myślenie jest bezpodstawne, bo płód w łonie mamy jest bardzo bezpieczny.

– Przyszli rodzice nie powinni się martwić, że seks zaszkodzi dziecku, oczywiście jeżeli mamy do czynienia z prawidłowo przebiegającą ciążą. Dziecko jest dobrze zabezpieczone przez mięśnie macicy, błony i wody płodowe. Członek partnera podczas zbliżenia nie jest też w stanie dotrzeć do dziecka. Przyjemność odczuwana przez kobietę, pojawiające się endorfiny, będą raczej miały korzystny wpływwyjaśnia dr n. med. Elwira Jasińska, specjalistka ginekologii i położnictwa z Kliniki Bocian.

Bezpiecznie na koniec ciąży

W 3. trymestrze obok wątpliwości natury psychologicznej, mogą dojść dodatkowe przypadłości fizjologiczne, które skutecznie osłabią apetyt na seks. Od 36. tygodnia ciąży dziecko nabiera pokaźnych rozmiarów, waży ok. 2,5 kilo i mierzy ok. 45 cm. Dodatkowe kilogramy, duży brzuch sprawiają, że ciężarna szybciej się męczy, miewa obrzęki, może mieć trudności z oddychaniem. Czasem nasilają się nieprzyjemne dolegliwości takie jak zgaga, parcie na pęcherz, czy hemoroidy.

Są jednak kobiety, które mimo zaawanasowana ciąży czują się świetnie i wciąż maja ochotę na intymne zbliżenia z partnerem. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby tego nie robić.

W 3.trymetrze warto kochać się w bezpiecznych i wygodnych pozycjach. – Duży brzuszek może wymagać od partnerów większej uwagi podczas współżycia. Ważna jest wygoda, przyjemność, ale też bezpieczeństwo. Nie jest wskazany zbyt silny nacisk partnera na brzuch. Należy także pamiętać, że u kobiety leżącej na wznak macica bardziej naciska na żyłę główną dolną, a to może utrudniać prawidłowy przepływ krwi, co jest również ważne dla odpowiedniego dotlenienia płodu – wyjaśnia dr Jasińska.

Dlatego w końcowych tygodniach ciąży należy unikać pozycji klastycznej, a wypróbować wygodniejsze np.:

  • boczną,
  • na jeźdźca
  • od tyłu.

Przedwczesny poród?

Wiele kobiet obawia się, że seks na tzw. ostatniej prostej może wywołać przedwczesny poród.

– Seks nie wywoła przedwczesnego porodu, ale może pomóc, gdy termin rozwiązania jest już bardzo bliski – uspokaja  dr Jasińska. 

– Podczas współżycia dochodzi do delikatnych skurczów macicy, ponadto związki znajdujące się w spermie – prostaglandyny, korzystnie wpływają na przygotowanie szyjki macicy do porodu. Co więcej, pojawiająca się podczas seksu oksytocyna, może okazać się pomocna, zwłaszcza, gdy czas już na rozwiązanie – tłumaczy doktor.

Poza tym, podczas seksu wykonywany jest naturalny masaż szyjki macicy, który dodatkowo może przyspieszyć wystąpienie akcji skurczowej.  Dlatego warto się kochać, jeśli ciąża jest przenoszona.

Kiedy seks nie jest wskazany?

W niektórych przypadkach seks w 3. trymestrze ciąży nie jest wskazany.

– Dzieje się tak w przypadku ciąży zagrożonej, gdy mamy do czynienia z niewydolnością szyjki macicy, łożyskiem przodującym lub nisko schodzącym oraz po odpłynięciu wód płodowych. Trzeba również uważać na pojawiające się wszelkiego rodzaju krwawienia i plamienia z dróg rodnych, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem – wylicza dr Jasińska.

Jak dodaje doktor, podczas ciąży należy także uważać na infekcje dróg rodnych, ewentualne przeniesienie podczas stosunku bakterii do pochwy może wywołać niepożądany, zwłaszcza w 3. trymestrze ciąży, stan zapalny.

Ciąża bliźniacza nie jest przeciwskazaniem do współżycia, jednak, podobnie jak w innych przypadkach, zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, dodaje doktor.

 

Tekst: Agata Panas

 

POLECAMY TAKŻE: 5 pozycji seksualnych dla kobiet, które przypomną, jak czerpać radość z seksu

5 pozycji seksualnych dla kobiet, które przypomną, jak czerpać radość z seksu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *